WSPOMNIENIE

„Nasze problemy rozwiązywaliśmy pocałunkiem”. Oto historia miłości Kirka i Anny Douglasów 

Wdowa po hollywoodzkim aktorze zmarła wczoraj w wieku 102 lat

Gabriela Czernecka 30 kwietnia 2021 13:16

W lutym zeszłego roku zmarł Kirk Douglas, z kolei dziś nad ranem polskiego czasu podano informacją o śmierci jego żony - Anne. 102-letnia wdowa po aktorze przeżyła u jego boku  siedemdziesiąt lat. Dziś, dzień po odejściu najstarszej z rodu Douglasów, przypominamy historię tej niezwykłej miłości.

Kirk i Anna Douglasowie - historia miłości

Żona Kirka Douglasa była dla niego bratnią duszą. Annę Buydens poznał w 1953 roku. Ona była wówczas producentem na planie Ich wielka miłość, on znanym już w Hollywood aktorem. Oboje byli jednak związani z innymi - on był potajemnie zaręczony z aktorką Pier Angeli, ona spotykała się z Belgiem, który miał jej zapewnić bezpieczeńśtwo podczas II wojny światowej. „To opanowane piękno bardzo różniło się od kobiet, z którymi byłem związany w Hollywood, odkąd Diana (była żona Kirka - przyp. red.) mnie opuściła”, pisał w swojej książce aktor, wspominając pierwsze spotkanie. Jej uroda szybko przykuła jego uwagę. „Spojrzał na mnie i powiedział: czy chciałabyś zjeść kolację ze mną i przyjaciółmi w eleganckiej restauracji? Odpowiedziałam: Nie, dziękuję, myślę, że wrócę do dou i zrobię sobie jajecznicę,. Nie tego się spodziewał”, wspominała w książce żona Kirka, Anna. „Odrzuciła mnie, ale byłem zdeterminowany, by ją przekonać”, pisał Kirk.

Szybko zerwał zaręczyny z Angeli i zaczął zalecać się do ukochanej. Najpierw postanowił zrobić to na bardziej neutralnym gruncie i... postanowił ją zatrudnić. „Postanowiłem przestać próbować robić wrażenie na Annie. Przestałem mówić o sobie i zacząłem słuchać jej”, napisał w swojej książce. Zadziałało. Już rok później on i Anne stanęli na slubnym kobiercu w Las Vegas. Sam Kirk Douglas przyznał w jednym z wywiadów, że szybko zdał sobie sprawę, że bez ukochanej jego życie nie miałoby sensu. 

ZOBACZ TEŻ: Tak zapamiętamy Kirka Douglasa... Zobacz ostatnie publiczne zdjęcia aktora

Ich miłość bliscy określali płomienną. Para wzajemnie wspierała się podczas rozwijania kariery, zawsze mogli na siebie liczyć. W wywiadzie dla People w 2015 roku Kirk Douglas mówił wprost, że jego żona często nazywała go „jedną z najbardziej znanych postaci”. Podobno na automatycznej sekretarce ustawiła fragment z filmu Spartakus (najbardziej kultowe wcielenie aktorskie Kirka - przyp. red). Chętnie dzielili się z prasą sekretami swojego małżeństwa. W jednym z wywiadów żona Kirka Douglasa powiedziała, ze mąż uwielbiał planować dla niej specjalne niespodzianki. Podobno raz wyskoczył z fałszywego tortu urodzinowego i zaczął śpiewać Some Like It Hot

Jak każda para mieli jednak swoje wzloty i upadki. Każdą burzę udało się im jednak przetrwać. „Kirk nigdy nie próbował ukrywać przede mną swoich podejrzeń. Jako Europejka rozumiałam, że nierealne jest oczekiwanie całkowitej wierności w małżeństwie”, wyznała Anna. Jaki był sekret ich wielkiej miłości? Jak mówił Kirk Douglas dla magazynu People w 2015 roku: „Wszystkie nasze spory rozwiązujemy pocałunkiem”.

Para ma dwóch synów - Erica i Petera, którzy dołączyli do dwóch synów Douglasa z poprzedniego małżeństwa - Joela i Michaela. Gdy Kirk odbierał honorowego Oscara w 1996 roku stwierdził, że to zasługa żony: „Widzę moich czterech synów. Są dumni ze starego człowieka. Ja też jestem dumny. Dumny tego, że od 50 lat jestem częścią Hollywood. Ale to jest dla mojej żony Anny, kocham Cię” powiedział. 

Wybitny aktor odszedł w wieku 103 lat. Jego żona 23 kwietnia 2021 skończyła 102 lata. Niestety wczoraj, niemal tydzień po urodzinach zmarła w swoim domu w Beverly Hills.  „Anne była kim więcej niż macochą (...) Wydobyła z nas wszystko to, co najlepsze, a zwłaszcza z mojego ojca. Tata nigdy nie osiągnąłby tak wiele bez wsparcia Anne. (...) Ona zawsze będzie w naszych sercach”, napisał pogrążony w żałobie Michael Douglas w wysłanym do People oświadczeniu.

Bliskim i fanom Anne wysyłamy wyrazy współczucia. Wspólne zdjęcia pary możecie zobaczyć w galerii. ZOBACZ ZDJĘCIA

Wideo

Paweł Królikowski zostawił najpiękniejszy możliwy testament. Żona opowiedziała o szczegółach

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

EWA CHODAKOWSKA I LEFTERIS KAVOUKIS o balansie, jaki dała im pandemia, domu w Warszawie i… raju w Atenach. Co takiego wydarzyło się, że RAFAŁ KRÓLIKOWSKI powiedział sobie: „Hola, hola, panie Królikowski, czasami trzeba przystopować…”? AIDA KOSOJAN-PRZYBYSZ z córkami ALICJĄ i MARGO – Jak być matką, kiedy widzi się przyszłość? W cyklu Kobiece historie: Fonda, Birkin, Joplin, Mitchell – buntowniczki i hippiski, które zmieniły świat. Miasto miłości: Nowy Jork nie pozwoli zasnąć zakochanym.