WSPOMNIENIE

„Nasze problemy rozwiązywaliśmy pocałunkiem”. Oto historia miłości Kirka i Anny Douglasów 

Dziś 1 rocznica rocznica aktora!

Gabriela Czernecka 5 lutego 2021 08:12

W lutym tego roku zmarł Kirk Douglas. Śmierć legendy kina potwierdził mediom jego syn, Michael Douglas. „Dla mnie i moich braci był po prostu Tatą, dla Catherine [Zety-Jones] był wspaniałym teściem, dla swoich wnuków i prawnuków - kochającym dziadkiem, a dla żony - cudownym mężem. Tato, kocham cię i jestem dumny, że mogę być twoim synem”, napisał na Instagramie. U jego boku nieprzerwanie od siedemdziesięciu lat trwała ukochana żona, Anna. Przypominamy historię ich miłości.

Kirk i Anna Douglasowie - historia miłości

Żona Kirka Douglasa była dla niego bratnią duszą. Annę Buydens poznał w 1953 roku. Ona była wówczas producentem na planie Ich wielka miłość, on znanym już w Hollywood aktorem. Oboje byli jednak związani z innymi - on był potajemnie zaręczony z aktorką Pier Angeli, ona spotykała się z Belgiem, który miał jej zapewnić bezpieczeńśtwo podczas II wojny światowej. „To opanowane piękno bardzo różniło się od kobiet, z którymi byłem związany w Hollywood, odkąd Diana (była żona Kirka - przyp. red.) mnie opuściła”, pisał w swojej książce aktor, wspominając pierwsze spotkanie. Jej uroda szybko przykuła jego uwagę. „Spojrzał na mnie i powiedział: czy chciałabyś zjeść kolację ze mną i przyjaciółmi w eleganckiej restauracji? Odpowiedziałam: Nie, dziękuję, myślę, że wrócę do dou i zrobię sobie jajecznicę,. Nie tego się spodziewał”, wspominała w książce żona Kirka, Anna. „Odrzuciła mnie, ale byłem zdeterminowany, by ją przekonać”, pisał Kirk.

Szybko zerwał zaręczyny z Angeli i zaczął zalecać się do ukochanej. Najpierw postanowił zrobić to na bardziej neutralnym gruncie i... postanowił ją zatrudnić. „Postanowiłem przestać próbować robić wrażenie na Annie. Przestałem mówić o sobie i zacząłem słuchać jej”, napisał w swojej książce. Zadziałało. Już rok później on i Anne stanęli na slubnym kobiercu w Las Vegas. Sam Kirk Douglas przyznał w jednym z wywiadów, że szybko zdał sobie sprawę, że bez ukochanej jego życie nie miałoby sensu. 

Ich miłość bliscy określali płomienną. Para wzajemnie wspierała się podczas rozwijania kariery, zawsze mogli na siebie liczyć. W wywiadzie dla People w 2015 roku Kirk Douglas mówił wprost, że jego żona czesto nazywała go „jedną z najbardziej znanych postaci”. Podobno na automatycznej sekretarce ustawiła fragment z filmu Spartakus (najbardziej kultowe wcielenie aktorskie Kirka - przyp. red). Chętnie dzielili się z prasą sekretami swojego małżeństwa. W jednym z wywiadów żona Kirka Douglasa powiedziała, ze mąż uwielbiał planować dla niej specjalne niespodzianki. Podobno raz wyskoczył z fałszywego tortu urodzinowego i zaczął śpiewać Some Like It Hot

Jak każda para mieli jednak swoje wzloty i upadki. Każdą burzę udało się im jednak przetrwać. „Kirk nigdy nie próbował ukrywać przede mną swoich podejrzeń. Jako Europejka rozumiałam, że nierealne jest oczekiwanie całkowitej wierności w małżeństwie”, wyznała Anna. Jaki był sekret ich wielkiej miłości? Jak mówił Kirk Douglas dla magazynu People w 2015 roku: „Wszystkie nasze spory rozwiązujemy pocałunkiem”.

Para ma dwóch synów - Erica i Petera, którzy dołączyli do dwóch synów Douglasa z poprzedniego małżeństwa - Joela i Michaela. Gdy Kirk odbierał honorowego Oscara w 1996 roku stwierdził, że to zasługa żony: „Widzę moich czterech synów. Są dumni ze starego człowieka. Ja też jestem dumny. Dumny tego, że od 50 lat jestem częścią Hollywood. Ale to jest dla mojej żony Anny, kocham Cię” powiedział. 

Wybitny aktor odszedł w wieku 103 lat. Jego żona 23 kwietnia 2019 skończyła 100 lat.  ZOBACZ ZDJĘCIA

Wideo

Urszula Dudziak pojawi się w kolejnej edycji The Voice of Poland? Zapytaliśmy!

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

AGNIESZKA CEGIELSKA: „»Stary świat nie wróci«, napisałam to dwa lata temu w mojej książce »Naturalnie«, mówi dziennikarka, specjalistka od zdrowego żywienia. PATRYCJA WOY-WOJCIECHOWSKA, fotografka, autorka książek dla dzieci, dziewczyna z wielkiego miasta, zaczęła drugie życie na Mazurach. Jak ono wygląda? PROFESOR KRZYSZTOF SIMON – słynie z ciętego języka i tego, że nie owija w bawełnę. Właśnie został odznaczony medalem 75-lecia misji Jana Karskiego za wkład w walkę z pandemią. A także: Dlaczego robimy z naszej planety wielkie wysypisko śmieci? Czy mogę wpłynąć na los Ziemi, będąc w domu? Czy luksusowe hotele mogą być eko?