Ich miłość bliscy określali płomienną

Gabriela Czernecka 11 sierpnia 2021 18:01

W lutym zeszłego roku zmarł Kirk Douglas, z kolei w kwietniu tego roku nad ranem polskiego czasu podano informacją o śmierci jego żony - Anne. 102-letnia wdowa po aktorze przeżyła u jego boku  siedemdziesiąt lat. Przypominamy historię tej niezwykłej miłości.

Kirk i Anna Douglasowie - historia miłości

Żona Kirka Douglasa była dla niego bratnią duszą. Annę Buydens poznał w 1953 roku. Ona była wówczas producentem na planie Ich wielka miłość, on znanym już w Hollywood aktorem. Oboje byli jednak związani z innymi - on był potajemnie zaręczony z aktorką Pier Angeli, ona spotykała się z Belgiem, który miał jej zapewnić bezpieczeństwo podczas II wojny światowej. „To opanowane piękno bardzo różniło się od kobiet, z którymi byłem związany w Hollywood, odkąd Diana (była żona Kirka - przyp. red.) mnie opuściła”, pisał w swojej książce aktor, wspominając pierwsze spotkanie. Jej uroda szybko przykuła jego uwagę. „Spojrzał na mnie i powiedział: czy chciałabyś zjeść kolację ze mną i przyjaciółmi w eleganckiej restauracji? Odpowiedziałam: Nie, dziękuję, myślę, że wrócę do domu i zrobię sobie jajecznicę. Nie tego się spodziewał”, wspominała w książce żona Kirka, Anna. „Odrzuciła mnie, ale byłem zdeterminowany, by ją przekonać”, pisał Kirk.

Szybko zerwał zaręczyny z Angeli i zaczął zalecać się do ukochanej. Najpierw postanowił zrobić to na neutralnym gruncie i... postanowił ją zatrudnić. „Postanowiłem przestać próbować robić wrażenie na Annie. Przestałem mówić o sobie i zacząłem słuchać jej”, napisał w swojej książce. Zadziałało. Już rok później on i Anne stanęli na ślubnym kobiercu w Las Vegas. Sam Kirk Douglas przyznał w jednym z wywiadów, że szybko zdał sobie sprawę, że bez ukochanej jego życie nie miałoby sensu. 

ZOBACZ TEŻ: Tak zapamiętamy Kirka Douglasa... Zobacz ostatnie publiczne zdjęcia aktora

Ich miłość bliscy określali płomienną. Para wzajemnie wspierała się podczas rozwijania kariery, zawsze mogli na siebie liczyć. W wywiadzie dla People w 2015 roku Kirk Douglas mówił wprost, że jego żona często nazywała go „jedną z najbardziej znanych postaci”. Podobno na automatycznej sekretarce ustawiła fragment z filmu Spartakus (najbardziej kultowe wcielenie aktorskie Kirka - przyp. red). Chętnie dzielili się z prasą sekretami swojego małżeństwa. W jednym z wywiadów żona Kirka Douglasa powiedziała, ze mąż uwielbiał planować dla niej specjalne niespodzianki. Podobno raz wyskoczył z fałszywego tortu urodzinowego i zaczął śpiewać Some Like It Hot

Jak każda para mieli jednak swoje wzloty i upadki. Każdą burzę udało się im jednak przetrwać. „Kirk nigdy nie próbował ukrywać przede mną swoich podejrzeń. Jako Europejka rozumiałam, że nierealne jest oczekiwanie całkowitej wierności w małżeństwie”, wyznała Anna. Jaki był sekret ich wielkiej miłości? Jak mówił Kirk Douglas dla magazynu People w 2015 roku: „Wszystkie nasze spory rozwiązujemy pocałunkiem”.

Para ma dwóch synów - Erica i Petera, którzy dołączyli do dwóch synów Douglasa z poprzedniego małżeństwa - Joela i Michaela. Gdy Kirk odbierał honorowego Oscara w 1996 roku stwierdził, że to zasługa żony: „Widzę moich czterech synów. Są dumni ze starego człowieka. Ja też jestem dumny. Dumny tego, że od 50 lat jestem częścią Hollywood. Ale to jest dla mojej żony Anny, kocham Cię” powiedział. 

Wybitny aktor odszedł w wieku 103 lat. Jego żona 23 kwietnia 2021 skończyła 102 lata. Niestety niemal tydzień po urodzinach zmarła w swoim domu w Beverly Hills. „Anne była kim więcej niż macochą (...) Wydobyła z nas wszystko to, co najlepsze, a zwłaszcza z mojego ojca. Tata nigdy nie osiągnąłby tak wiele bez wsparcia Anne. (...) Ona zawsze będzie w naszych sercach”, napisał pogrążony w żałobie Michael Douglas w wysłanym do People oświadczeniu.

Wspólne zdjęcia pary możecie zobaczyć w galerii. 

1/4
Kirk Douglas żona, Anna Douglas
Copyright @getty Images
1/4

Kirk Douglas i Anna Douglas w 1963 roku. Para przeżyła razem 70 lat. Dziś nadeszła smutna wiadomość o śmierci wdowy po hollywoodzkim aktorze

2/4
Kirk Douglas żona, Anna Douglas
Copyright @getty Images
2/4

Kirk Douglas i Anna Douglas w 2017 roku

3/4
Kirk Douglas żona, Anna Douglas
Copyright @getty Images
3/4

Kirk Douglas i Anna Douglas w 1957 roku

4/4
Kirk Douglas żona, Anna Douglas
Copyright @getty Images
4/4

Od lewej: Michael Dougles, Kirk Dougles, Anna Douglas i Catherine Zeta-Jones w 2009 roku

Wideo

Piękni, szczęśliwi, zakochani. Tak Karol i Małgorzata Strasburgerowie pozowali w sesji dla VIVY!  

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

JULIA KUCZYŃSKA „MAFFASHION” – Influencerka, ikona stylu, bizneswoman. Teraz przyszedł czas na nowy rozdział w jej życiu. ZBIGNIEW ZAMACHOWSKI w dniu 60. urodzin wyjawia „całą” prawdę o karierze i swoich pryncypiach. MODA W WIELKIM MIEŚCIE – Czy Carrie i jej przyjaciółki z serialu „Seks w wielkim mieście” zrezygnują z designerskich strojów, zobaczymy w sequelu „And Just Like That”. KRYSTYNA KOFTA – Nagła choroba spadła na nią jak grom z jasnego nieba. Jak wyglada teraz jej życie? W cyklu EXTRA: Co się stanie z milionami Afganek w kraju, gdzie wciąż kamienuje się kobiety?