Kazimierz Kutz
Fot. Wojciech Olszanka/East News
Z OSTATNIEJ CHWILI

Kazimierz Kutz nie żyje! Wybitny reżyser miał 89 lat 

To wielka strata dla świata kultury

Monika Katarzyna Krupska 18 grudnia 2018 15:31
Kazimierz Kutz
Fot. Wojciech Olszanka/East News

Kazimierz Kutz nie żyje. Miał 89 lat. Taką informację podała katowicka TVP3. Śmierć Kazimierza Kutza to ogromna strata dla świata kultury... Reżyser trafił 25 listopada do szpitala w podwarszawskim Józefowie. Jego stan był określany jako ciężki.

Nie żyje Kazimierz Kutz. Miał 89 lat

Kazimierz Kutz jest w bardzo złym stanie – taka informacja obiegła media w poniedziałek 26 listopada. Dotychczas przebywał w domu opieki w podwarszawskim Józefowie, ale w ostatnich dniach został przeniesiony na oddział szpitalny. Jak podawał Fakt, powołując się na osoby z otoczenia reżysera, Kutz był pod stałą opieką lekarzy i rodziny. Niestety właśnie poinformowano o jego śmierci. 

Jak podawał Dziennik Zachodni, reżyser już wcześniej trafiał do szpitala. 25 listopada 2018 roku podjęto jednak decyzję o przeniesienie reżysera do szpitala z oddziałem geriatrycznym, znajdującego się przy domu opieki. Ciężki stan zdrowia reżysera potwierdził wówczas aktor Olgierd Łukaszewicz, prezes Związku Artystów Scen Polskich. Przyczyna śmierci Kazimierza Kutza nie jest jeszcze znana. Artysta miał 89 lat. 

Pieniądze na jego leczenie zbierała m.in. Anna Dymna.

Kim był Kazimierz Kutz? Najważniejsze filmy, działalność polityczna, życie prywatne

Kazimierz Kutz urodził się 16 lutego 1929 roku w Szopienicach, obecnie dzielnicy Katowic. Reżyser w 1953 roku ukończył łódzką Szkołę Filmową i dwa lata później rozpoczął pracę u boku Andrzeja Wajdy. Poświęcał aktywnościom uczelnianym także wolny czas. Był m.in. członkiem zarządu uczelnianej organizacji Związku Młodzieży Polskiej. 

Kutz na swoim koncie ma wiele znakomitych filmów, m.in. Sól ziemi czarnej, Perła w koronie oraz Paciorki jednego różańca. Jest też założycielem Stowarzyszenia Filmowców Polskich.

Reżyser nie tylko udzielał się na ekranie, ale i zajmował się polityką. Był senatorem, wicemarszałkiem Senatu i posłem. Przez całe życie był mocno związany ze swoją małą ojczyzną – Śląskiem. Sześć z jego filmów opowiada o Górnym Śląsku. Był też miłośnikiem i propagatorem kultury śląskiej. W plebiscycie Gazety Wyborczej na najwybitniejszego żyjącego Ślązaka XX wieku zajął trzecie miejsce.

Kazimierz Kutz trzykrotnie stawał na ślubnym kobiercu. Miał czwórkę dzieci: synów Gabriela i Tymoteusza oraz córki: Kamilę i Wiktorię. Deklarował się jako ateista.  

Kazimierz Kutz
Fot. Wojciech Olszanka/East News

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

EWA CHODAKOWSKA w rozmowie o rzeczach fundamentalnych: rodzinie, miłości, szczerości, odwadze, dobroci, wyrozumiałości i wolności wyboru. JACEK ROZENEK: jak podniósł się po udarze, dlaczego mówi, że żyje „na potrójnym haju”, i dlaczego nie wierzy już w miłość? ANNA WYSZKONI po pięciu latach przerwy wraca z nową płytą. Nam opowiada, co się z nią wtedy działo. WOJCIECH MANN mówi: „Nie uważam, żebym był nietuzinkowy. Po prostu mi się trochę udało, że trafiłem do radia…”.