Książę William i księżna Kate
Fot. East News
KRÓLEWSKIE ŻYCIE

Kate i William oddali hołd tragicznie zmarłej Polce. Wzruszający gest pary poruszył cały świat

Sami mieli polecieć feralnym helikopterem ze swoimi dziećmi...

Gabriela Czernecka 29 października 2019 15:52
Książę William i księżna Kate
Fot. East News

Katastrofa na Power King Stadium, stadionie Leicester City F.C., wstrząsnęła całą Anglią. Teraz rok po tragicznych wydarzeniach księżna Kate i książę William oddali hołd ofiarom katastrofy. Wśród nich była Polka, doświadczona instruktorka latania, Izabela Lechowicz. Okazuje się, że książęca para Cambridge ze swoimi dziećmi miała lecieć tym samym helikopterem trzy dni później. Szokująca informacja dopiero teraz ujrzała światło dzienne.

Katastrofa śmigłowca w Leicester. Kate i William oddali hołd

Katastrofa na Power King Stadium, stadionie Leicester City F.C., wstrząsnęła mieszkańcami Anglii w ubiegłym roku. 27 października helikopter rozbił się zaraz po starcie ze stadionu, tuż po meczu drużyny z West Ham. Maszyna niemal natychmiast stanęła w płomieniach. Do wiadomości publicznej nieoficjalnie podawano, że na jego pokładzie znajdował się właściciel klubu Leicester City, pochodzący z Tajlandii milioner Vichai Srivaddhanaprabha. Wraz z nim miały być na pokładzie także jego dwie córki. Dopiero chwilę później podano do publicznej informacji, że w wypadku zginęli: tajski miliarder Vichai Srivaddhanaprabha, dwóch jego pracowników: Nursara Suknamai i Kaveporn Punpare, pilot Eric Swafferi jego druga partnerka, Izabela Róża Lechowicz.

„Z najgłębszym żalem i złamanym sercem potwierdzamy, że nasz prezes Vichai Srivaddhanaprabha był pośród tych, którzy tragicznie stracili życie w sobotni wieczór po tym, jak helikopter wiozący jego i cztery inne osoby rozbił się w pobliżu King Power Stadium. Żadna z pięciu osób na pokładzie nie przeżyła”, mieliśmy okazję przeczytać wówczas w oświadczeniu. Izabela Lechowicz, jedna z ofiar katastrofy, była cenionym pilotem, co potwierdzają ostatnie lata jej kariery. Została instruktorem i egzaminowała przyszłych adeptów latania.

Teraz rok po tragedii siostra Izabeli Lechowicz, Kate w wywiadzie dla magazynu The Sun opowiedziała o tym, jak książęca para Cambridge zareagowała, słysząc o tragedii. Okazuje się, że małżeństwo samo miało udać się tym helikopterem w podróż: „Mieli ponownie lecieć razem w listopadzie, krótko po tym, jak rozbił się helikopter. William powiedział Ericowi, że następnym razem będzie z Kate i z dziećmi. Powiedział, że to będzie miły dzień dla niego i jego rodziny”, powiedziała. 

William uważał Vichaia Srivaddhanaprabha za przyjaciela: „Książę William uwielbiał latać i świetnie dogadywał się z Ericiem - wielokrotnie razem latali. Powiedział mi, że uwielbia jego dziwaczne poczucie humoru i ma ogromny szacunek do jego umiejętności pilotażowych”, wyznała Kate Lechowicz w rozmowie z The Sun. Podobno kiedyś książę zapytał Erica, jak ma go zapisanego w telefonie, a ten wyjawił, że... Ben Brown: „Powiedział mi również, że mnóstwo czasu spędzili na analizie bezpieczeństwa i ochrony księcia, aż William żartował sobie z niego, pytając: czy możemy w końcu polecieć?”, wspomina siostra Izabeli Lechowicz.

Kate i William oddają hołd ofiarom wypadku

28 października 2019 Kate i William oddali hołd ofiarom katastrofy. Spędzili sporo czasu z rodziną zmarłych, menedżerem klubu Claude’em Puelem i zawodnikami, w tym gwiazdami Pucharu Świata w Anglii, Harrym Maguirem i Jamiem Vardym. Książę wygłosił przemówienie, w którym wyraził uznanie dla umiejętności Erica Swaffera. Książęca para Cambridge została zabrana na teren w pobliżu stadionu, gdzie zgromadzeni oddawali hołd ofiarom, w tym Polce Izabeli Lechowicz. Zmarłych uczczono chwilą ciszy, następnie Kate w imieniu swojej rodziny złożyła piękny bukiet kwiatów. To wspaniały gest ze strony książęcej pary.  

księżna Kate, książę William hołd dla ofiar katastrofy
Fot. Getty Images

księżna Kate, książę William hołd dla ofiar katastrofy
Fot. Getty Images

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

Bogna Sworowska o pracy w modelingu kiedyś i dziś…

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

FILIP CHAJZER w poruszającej rozmowie wyznaje: „Szukam swojego szczęścia w miłości, w życiu, na świecie…”. GOŁDA TENCER: „Ludzie młodzi nie znają historii. Patrzą do przodu (…). A ja robię wszystko, by ocalić pamięć”, mówi. JAN HOLOUBEK i KASPER BAJON: reżyser i scenarzysta. Czego nie nakręcą, staje się hitem. A jak wyglądają ich relacje poza planem filmowym? MONIKA MILLER od lat zmaga się z depresją i chorobą dwubiegunową, ale teraz za sprawą miłości pierwszy raz w życiu jest szczęśliwa.