Poznaj redaktor kreatywną VIVY!

VIVA! 21 kwietnia 2018 07:30

Redaktor kreatywna magazynu VIVA! Jola Czaja jest znaną postacią w polskim świecie mody. To ona jest odpowiedzialna za większość najpiękniejszych polskich okładek magazynów. Jej niepowtarzalne stylizacje sprawiają, że gwiazdy uwielbiają z nią współpracować. Na Instagramie posługuje się pseudonimem „Czaja Wyczaja”. Śledzicie jej profil?

Jak wyglądały sesje zdjęciowe kiedyś?

Jola Czaja zajmuje się modą od 20 lat. Przyznaje, że to jej życie i pasja. Idealne wyczucie stylu i charyzmatyczna osobowość to przepis na sukces. Przy sesjach zdjęciowych pracowała  z największymi gwiazdami – z wieloma z nich także się przyjaźni.

Jednak kiedy zaczynała karierę, zawód „stylista” w zasadzie nie istniał. Przygotowania do sesji przygotowały mnóstwo wysiłku i kreatywności. „Kiedy mieliśmy wyłączność na śluby, zdarzały się sytuacje, że musieliśmy zrobić wiele, aby zachować całą produkcję w tajemnicy. Niczym tajny zespół CIA wymyślaliśmy sposoby, aby zadbać o prywatność gwiazd w tym szczególnym dniu. Po przygotowaniach Małgosi Kożuchowskiej do ceremonii wyjeżdżaliśmy z garażu kilkoma samochodami, aby zmylić paparazzich, którzy wtedy potrafili dla zdjęcia zrobić wszystko. Kasia Cichopek marzyła o ślubie w górach, dlatego wybraliśmy wysoko położone, trudno dostępne dla fotoreporterów miejsce, które uniemożliwiło im ingerowanie w wydarzenie. Teraz to wydaje się śmieszne, ale wtedy tak wyglądały realia”, mówi z rozbawieniem w Natemat.

Jola Czaja: moda to jej pasja

Redakcyjne życie pochłonęło ją jednak na tyle, że poczuła, że odnalazła to, czego szukała. Nie sądziła wtedy, że jej przyszłość potoczy się w ten sposób. Wiele zmieniło się w polskiej modzie od czasu, kiedy stawiała w niej swoje pierwsze kroki. To, co pozostało niezmienne to fakt, że najważniejsza jest kreatywność. Przygotowanie dobrej sesji zdjęciowej to naprawdę ciążka praca. „Wymyślenie i stworzenie sesji zdjęciowej wymaga dużo czasu i pracy wielu ludzi – opowiada Jola Czaja.” Zaczyna się od spotkań redakcyjnych, na których dziennikarze ustalają tematy do kolejnego wydania magazynu. Następnie odbywają się spotkania koncepcyjne, podczas których dział produkcji, w tym ja, otrzymują tematy sesji. Od tego momentu zaczynamy pracę i myślenie nad sesjami i okładką, która w przypadku VIVY! jest sporym wyzwaniem, ponieważ jej graficzny układ i wyraźne logo determinują kolory i trochę ograniczają możliwości zaszalenia z główną stylizacją. Musimy zamknąć się w kilku barwach, które przykują wzrok, ale nie rozproszą uwagi kupującego. Przez 15 lat pracowałam z siostrą i słynęłyśmy z krwawych dyskusji na temat estetyki i koncepcji magazynu”, powiedziała o redakcyjnej pracy serwisowi  Natemat.

Co jest najważniejsze na planie? „Po tylu latach w branży nie jestem tylko stylistką, ale również architektem, który pomaga budować rzeczywistość. Na planach współpracuję z fotografami, często uczestniczę w tworzeniu kadrów. Mogłabym spróbować robić zdjęcia, ale nie chciałabym ograniczać swojej roli tylko do tego. Kocham cały proces powstawania sesji – od momentu pomysłu, przez jej przygotowanie, aż po retusz i efekt końcowy. To bardzo interesujący proces, w którym liczy się praca wielu ludzi. Samo zadanie retuszera jest niezwykle istotne, zwłaszcza w dzisiejszych realiach. Zdjęcie musi być przygotowane tak, aby doskonale wyglądać zarówno w druku, jak i na Instagramie czy na portalach internetowych. Fotograf i retuszer działają razem, są jak perfekcyjny mąż i najlepszy kochanek w jednym. To duet idealny”, przyznała. 

1/7
Jola Czaja i Ewa Chodakowska
Copyright @Instagram @czaja_wyczaja
1/7

Jola Czaja i Ewa Chodakowska

2/7
Jola Czaja i Joanna Koroniewska
Copyright @Instagram @czaja_wyczaja
2/7

Jola Czaja i Joanna Koroniewska

3/7
Jola Czaja i Doda
Copyright @Instagram @czaja_wyczaja
3/7

Jola Czaja i Doda

4/7
Jola Czaja i Julia Wieniawa
Copyright @Instagram @czaja_wyczaja
4/7

Jola Czaja i Julia Wieniawa

5/7
Jola Czaja i Magda Gessler
Copyright @Instagram @czaja_wyczaja
5/7

Jola Czaja i Magda Gessler

6/7
Jola Czaja i Krystyna Janda
Copyright @Instagram @czaja_wyczaja
6/7

Jola Czaja i Krystyna Janda

7/7
Jola Czaja i Martyna Wojciechowska
Copyright @Instagram @czaja_wyczaja
7/7

Jola Czaja i Martyna Wojciechowska

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Czy czas zabliźnia rany, zaciera pamięć? Co sądzą o filmie „Ania”? BLISCY ANNY PRZYBYLSKIEJ w poruszającej, intymnej rozmowie. BARBARA ROMANOWICZ-TORZEWSKA I MAREK TORZEWSKI: słynny polski tenor i aktorka. Od 40 lat razem. Na dobre i na złe. Niezmiennie w sobie zakochani. Ich wyznania brzmią jak piękna miłosna aria. DOROTA GARDIAS: wydawałoby się, że ma wszystko: urodę, talent, popularność, miłość widzów i udaną córeczkę Hanię. A jednak los jej nie rozpieszcza… RADOSŁAW ŚMIGULSKI zarządza Polskim Instytutem Sztuki Filmowej. Czy sam jest… fanem kina? KRÓLOWA ELŻBIETA II i jej wielkie miłości…