Jak wyglądała jego droga na szczyt?

Damian Duda 18 czerwca 2018 07:30

Adam Nawałka uznawany jest przez wielu za jednego z najwybitniejszych trenerów reprezentacji Polski ostatnich lat. Mimo że jest na językach wszystkich, występuje w licznych kampaniach reklamowych, niewiele wiadomo na temat jego życia prywatnego. Jak wyglądała jego droga na szczyt?

Od zawsze był uparty 

Urodził się 23 października 1957 roku w Krakowie. Jak Kazimierz Deyna, tylko dziesięć lat później. I od najmłodszych lat wykazywał talent piłkarski. Można powiedzieć, że „talent ma we krwi’’. Ojciec Adama Nawałki grał — co prawda amatorsko — w Orlętach Rudawa. I, jak twierdzą osoby, które go znały, był lokalną gwiazdą sportu.

Od samego początku był uparty. W wieku dziewięciu lat pokonywał 20 kilometrów z Rudawy do Krakowa, gdzie trenował w Wiśle. Kiedy nauczyciel WF-u nie dawał sobie rady z prowadzeniem reprezentacji szkoły podstawowej w piłce nożnej, młody Nawałka zaproponował, że się tym zajmie. Nauczyciel — niechętnie — przyjął propozycję ucznia. „Wziąłem to w swoje ręce, cieszyła mnie selekcja graczy, strategia, układanie taktyki”, wspomina ten czas w rozmowie z Gazetą Krakowską.

W książce, która opisuje życie Nawałki, Łukasz Olkowicz wspomina Adama Nawałkę jako chłopaka niesprawiającego żadnych problemów wychowawczych. Przywiązywał wagę do zdrowego jedzenia. Nie palił, a na dodatek pił mniej niż reszta rówieśników.

Od zawsze miał pseudonim „pedancik’’. Nigdy nie można mu było odmówić braku elegancji. Kolega z reprezentacji, Jan Tomaszewski, w rozmowie z serwisem tysol.pl wspomina zagraniczne wyjazdy, w których uczestniczył Nawałka. Adam to był elegancik. Wszyscy chodziliśmy w dresie, starych koszulkach. A Adam zawsze dobrze ubrany, niezależnie, czy pojawiał się na treningach, czy na meczu, czy na śniadaniu podczas zgrupowania. Wszędzie. Włoski zawsze dobrze ułożone. Po prostu pedancik’’, podkreśla Tomaszewski. 

1/4
Adam Nawałka
Copyright @East News
1/4

2/4
Katarzyna Nawałka, Adam Nawałka
Copyright @East News
2/4

3/4
Adam Nawałka
Copyright @East News
3/4

4/4
Katarzyna Nawałka, Adam Nawałka
Copyright @East News
4/4

Wideo

Z Vito Bambino na boisku do kosza! O kulisach nowego albumu, rodzicach i pierwszym roku w Warszawie...

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

IZABELA JANACHOWSKA: czy da się porównać uczucie pomiędzy mężczyzną a kobietą do tego łączącego matkę i dziecko? SARA JAMES najpierw podbiła Polskę, teraz podbija świat. Naszą sesję zrealizowaliśmy w jej ukochanym Los Angeles. ARKADIUSZ JAKUBIK: fantastyczny, wielokrotnie nagradzany aktor, rockandrollowiec o rodzinnych relacjach i myślowym ADHD. MAŁGORZATA SARAMONOWICZ w poruszającej rozmowie o życiu ze stwardnieniem rozsianym.