Jacek Czyż
Fot. TRICOLORS/East News
O TYM SIĘ MÓWI

Nie żyje Jacek Czyż. Popularny aktor dubbingowy walczył z ciężką chorobą

Miał 67 lat

Olga Figaszewska 24 lipca 2020 14:15
Jacek Czyż
Fot. TRICOLORS/East News

Nie żyje Jacek Czyż, znany aktor dubbingowy, teatralny i filmowy. Walczył z ciężką chorobą. Kilka dni temu obchodził swoje 67. urodziny. To ogromna strata dla całego środowiska artystycznego…

Jacek Czyż nie żyje

O jego śmierci poinformował 24 lipca radny Warszawy Andrzej Golimont, a prywatnie przyjaciel aktora.

„Zaledwie 5 dni temu świętowaliśmy Jego urodziny. Umawialiśmy się, że "Zaraz się zobaczymy'" Inaczej miało to "zaraz" wyglądać. Jacek. Większości bardziej znany z głosu niż twarzy, bo i Tygrysek i RedBull i tysiące dubbingowych ról. Ale przecież także aktor dzięsiątków filmów. Jacek. Kompan. Żartowniś. Dobry człowiek. Strasznie smutno”, napisał.

Kilka godzin później w sieci pojawił się poruszający wpis syna Jacka Czyża.

,,Drodzy, dziś odszedł mój Tata Będzie nam go brakować najbardziej ale wiem że jest Mu teraz spokojniej i śpiewa "ojejku jejku" w najlepszym możliwym składzie. Kocham Cie Czyżu seniorze", pożegnał tatę, Aleksander Orsztynowicz-Czyż.

Jacek Czyż zmagał się z poważną chorobą. W 2017 roku trafił do szpitala z udarem mózgu. Chwilę później zdiagnozowano u niego raka prostaty z przerzutami na kości. Wówczas jego syn zamieścił właśnie w sieci poruszający apel, w którym prosił o pomoc i finansowe wsparcie dla ojca. Stan zdrowia aktorka uniemożliwiał mu dalszą pracę.

„Niestety 24 maja 2017 roku Jacek trafił do szpitala z udarem mózgu. Następnego dnia dowiedzieliśmy się, że udar to tylko wierzchołek jego problemów. Jacek cierpi również na już rozległego raka prostaty z przerzutami na kości. Zajęty jest kręgosłup, kończyny oraz kości czaszki. W wyniku udaru Jacek cierpi na hemianopasję, czyli niedowidzenie połowiczne (dwojgiem oczu widzi tylko to co jest po prawej stronie)”, pisał rok temu Aleksander Orsztynowicz-Czyż.

Pieniądze szybko udało się zebrać dzięki zbiórce. Po roku, 24 lipca aktor zmarł. 

Jacek Czyż: kariera

Jego głos z pewnością wszyscy kojarzą z roli Tygryska w Kubusiu Puchatku, Argusa Filcha w Harrym Potterze czy Rafikiego w Królu Lwie. Swojego głosu użyczył w 209 filmach. Jacek Czyż urodził si 19 lipca 1953 roku w Sosnowcu. W 1977 roku ukończył studia na PWST w Warszawie. Współpracował z Teatrem Komedia, Teatrem Narodowym i Teatrem Nowym.  Swoją karierę zawiesił w 2017 roku po udarze mózgu.

Składamy najszczersze kondolencje i wyrazy głębokiego współczucia rodzinie i najbliższym aktora 

Wideo

Urszula Dudziak pojawi się w kolejnej edycji The Voice of Poland? Zapytaliśmy!

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

IZABELA JANACHOWSKA i KRZYSZTOF JABŁOŃSKI: Zamożni, między nimi jest duża różnica wieku – idealny obiekt hejtu. Jak sobie z nim radzą? Jak się kochają? ANDRZEJ PIASECZNY: Dlaczego tak naprawdę zdecydował się na coming out. I to właśnie teraz. DZIECI KRÓLOWEJ ELŻBIETY: Karol, Anna, Andrzej, Edward – wychowani przez matkę, która musiała się zmagać z dylematem: dzieci czy korona. MONIKA I ROBERT JANOWSCY Mężczyzna po przejściach i kobieta z przeszłością o życiu w patchworkowej rodzinie, miłości do siebie i... cudzych dzieci. ANNA NOWAK-IBISZ Pani Gadżet… improwizuje.