Wołodymyr Zełenski, prezydent Ukrainy, Olena Zełenska, jego żona, Kijów, Ukraina, 13.09.2019 rok
Fot. Maxym Marusenko/NurPhoto via Getty Images
HISTORIE MIŁOSNE

W obliczu wojny stoją za sobą murem! Oto historia miłości Wołodymyra i Ołeny Zełenskich

Po 18 latach ich małżeństwo zostało wystawione na ciężką próbę

Damian Brillowski 28 lutego 2022 14:55
Wołodymyr Zełenski, prezydent Ukrainy, Olena Zełenska, jego żona, Kijów, Ukraina, 13.09.2019 rok
Fot. Maxym Marusenko/NurPhoto via Getty Images

Od kilku dni oczy całego świata zwrócone są ku Ukrainie broniącej się przed zbrojnym atakiem wojsk Putina. Niezamierzonym, ale jakże cennym bohaterem narodu okazał się Wołodymyr Zełenski. Urzędujący prezydent Ukrainy zamiast ucieczki wybrał obronę Ojczyzny, nawet kosztem własnego życia. W wojnie z Rosją od samego początku wspiera go żona Ołena. Para prezydencka ma świadomość, że jest bezpośrednim celem ataku wojsk rosyjskich, a mimo to została i dzielnie walczy o swoją Ojczyznę. Oto niezwykła historia miłości Wołodymyra i Ołeny Zełenskich.  

Wołodymyr Zełenski jako prezydent Ukrainy dzielnie broni Ojczyzny 

Od 2019 roku Wołodymyr Zełenski sprawuje urząd prezydenta Ukrainy. Zanim jednak został najważniejszą osobą w państwie, robił karierę jako komik, tancerz i aktor. Udział w serialu „Sługa narodu”, w którym wcielił się w postać nauczyciela historii, który z dnia na dzień zostaje wybrany prezydentem Ukrainy, okazał się w przypadku Wołodymyra niezwykle proroczy. Popularność, którą przyniósł mu serial skutecznie przekuł w kampanię wyborczą. Dzięki sympatii narodu został wybrany nowym prezydentem Ukrainy, pokonując dotychczas urzędującego Petra Poroszenkę. 

Jednak nikt się nie spodziewał, że po trzech latach urzędowania, prezydentowi przyjdzie chwycić za broń i z całych sił walczyć o wolność swojego kraju. Gdy 24 lutego 2022 roku wojska Putina dokonały barbarzyńskiego ataku na Ukrainę, cały świat zamarł. Ale nie Wołodymyr Zełenski. Zamiast uciec za granicę, co uczyniło wielu jego rodaków, on postanowił zostać w Kijowie i dzielnie przeciwstawić się inwazji rosyjskiego wroga. „Potrzebuję amunicji, a nie podwózki”, rzekł do Amerykanów, gdy Ci zaproponowali mu bezpieczną ucieczkę z zaatakowanej Ukrainy. 

Czytaj także: Kożuchowska, Dowbor, Lis, Piróg... Gwiazdy wspierają Ukrainę po zbrojnym ataku wojsk Władimira Putina

Wołodymyr Zełenski, prezydent Ukrainy 2021
Fot. Stefanie Loos-Pool/Getty Images)

Wołodymyr Zełenski i Ołena Zełenska: historia poznania

W walce o wolność narodu od samego początku wspiera prezydenta Ukrainy jego małżonka Ołena Zełenska. Jak się poznali? Okazuje się, że jako dzieci chodzili do tej samej szkoły, ale przez dość długi okres nie mieli ze sobą kontaktu. Dopiero na studiach ich drogi na dobre ze sobą się skrzyżowały. Poznali się na pierwszym roku studiów, ona studiowała wówczas architekturę na Krzyworoskim Uniwersytecie Technicznym, on zaś wybrał prawo na Krzyworoskim Instytucie Ekonomicznym. Pomimo ukończenia studiów, nigdy jednak nie pracowali w wyuczonych zawodach. 

Całą swoją uwagę i czas skupili wokół kabaretu. Ołena została autorką tekstów kabaretowych w należącej do Wołodymyra spółce „Studio Kwartał-95”, firmy produkującej różne widowiska i programy rozrywkowe. Zełenski zaś został gwiazdą satyrycznego programu „Kwartał wieczorny”, którego był bezpośrednim pomysłodawcą i reżyserem. Wspólna praca w jednej firmie jeszcze bardziej ich do siebie zbliżyła. 

Czytaj także: Bohater i mąż stanu. Oto wszystkie tajemnice prezydenta Wołodymyra Zełenskiego

Wołodymyr Zełenski, prezydent Ukrainy, Olena Zełenska, jego żona, Kijów, Ukraina, 21.04.2019 rok
Fot. AP/Associated Press/East News

Wołodymyr Zełenski, Ołena Zełenska, Kijów, Ukraina, 21.04.2019 rok

Wołodymyr Zełenski, prezydent Ukrainy, Olena Zełenska, jego żona, Kijów, Ukraina, 21.07.2019 rok
Fot. Sergei Chuzavkov/SOPA Images/LightRocket via Getty Images

Wołodymyr Zełenski, Ołena Zełenska, Kijów, Ukraina, 21.07.2019 rok

Wołodymyr Zełenski i Ołena Zełenska: ślub i dzieci

6 września 2003 roku Ołena i Wołodymyr stanęli na ślubnym kobiercu. Już rok później doczekali się pierwszego dziecka, córki Alexandry (ur. 15 lipca 2004 roku). Gdy dziewczynka miała 10 lat zagrała wspólnie z ojcem filmie „8 nowych randek”. Aby było jeszcze ciekawej zagrali tatę i córkę. W 2016 roku Alexandra wzięła udział w dziecięcym programie „Rozśmiesz komika” i finalnie wygrała 50 000 hrywien. Tym samym udowodniła, że odziedziczyła po znanym ojcu talent do aktorstwa i rozśmieszania publiczności. 

„Myślę, że jednym z najważniejszych czynów każdego mężczyzny jest odpowiedzialność za rodzinę. Mam córkę, mam żonę… Myślę, że to dość odważny czyn”, przyznał podczas jednego z wywiadów Wołodymyr Zełenski.

21 stycznia 2013 roku Wołodymyr i Ołena ponownie zostali rodzicami. Na świat przyszedł tym razem ich syn Kirill, który niedawno świętował 9. urodziny. Z kolei ich najstarsza pociecha, córka Alexandra w tym roku skończy 18 lat. Ich dom jest pełen miłości, nie tylko do dzieci, ale również do zwierząt. Domową przestrzeń wypełniają swoją obecnością dwa psy, świnka morska oraz rybki. Ołena dba o to, aby dom Zełenskich mimo pełnionej funkcji męża stanu, był normalny, i każdy z członków rodziny czuł się w nim swobodnie. Z kolei podczas wystąpień publicznych rodzina nie szczędzi sobie czułości i bliskości, obdarzając się pocałunkami i wyznając sobie miłość. 

Czytaj także: Olena Leonenko-Głowacka o rodzinie w Ukrainie: „mój brat w kotłowniach buduje schrony dla ludzi”

Wołodymyr Zełenski, prezydent Ukrainy, Olena Zełenska, jego żona, Kijów, Ukraina, 21.04.2019 rok
Fot. AP/Associated Press/East News

Wołodymyr Zełenski, Ołena Zełenska, Kijów, Ukraina, 21.04.2019 rok

Wołodymyr Zełenski i Ołena Zełenska: miłość w cieniu wojny 

W rozmowie z magazynem Vogue Ołena wyznała, ile poświęcenia kosztuje ją bycie Pierwszą Damą. „Nie mam wystarczająco czasu na bycie sama ze sobą. Mam dwoje dzieci, jestem więc przyzwyczajona do tego, że rzadko bywam sama. W przeszłości moją jedyną ucieczką do prywatności i samotności był samochód. Teraz jestem pozbawiona i tego — zawsze towarzyszy mi ochrona. Moją jedyną samotnią jest teraz łazienka”, szczerze zdradziła. 

W obliczu narastającej agresji wojsk rosyjskich na Ukrainę, Ołena nie uciekła z dziećmi z kraju, tylko została w Kijowie, dzielnie wspierając męża. Tym samym pokazując, jak mocny ma charakter. 

Mimo ogromnego niebezpieczeństwa, w jakim się znajdują - przed kilkoma dniami prezydent Ukrainy mówił: „Jestem celem numer 1, moja żona i dzieci numer 2” - para prezydencka nie zostawiła na pastwę losu ukochanej Ojczyzny. Przeciwnie, stanęli do nierównej walki  o wolną Ukrainę, nie ulegając zastraszaniu ze strony Putina, tylko stawiając mu opór, co bez wątpienia jest godne podziwu i pochwały.  

Czytaj także: Ołena Zełenska przerwała milczenie: „Dzisiaj nie będę panikować i płakać”

Wołodymyr Zełenski, prezydent Ukrainy, Olena Zełenska, jego żona, Kijów, Ukraina, 13.09.2019 rok
Fot. Maxym Marusenko/NurPhoto via Getty Images

Wołodymyr Zełenski, Ołena Zełenska, Kijów, Ukraina, 13.09.2019 rok

Wołodymyr Zełenski, prezydent Ukrainy, Olena Zełenska, jego żona, Kijów, Ukraina, 24.08.2021 rok
Fot. Presidency of Ukraine/Handout/Anadolu Agency via Getty Images

Wołodymyr Zełenski, Ołena Zełenska, Kijów, Ukraina, 24.08.2021 rok

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA

Wideo

Krzysztof Miruć oprowadza po swoim domu!

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

NATASZA URBAŃSKA: „zawsze druga”. Przez lata żyła z taką łatką. Teraz rozlicza się z przeszłością. JANUSZ LEON WIŚNIEWSKI o wypadku, roli… przypadku w życiu. A także o nowej książce. MICHALINA OLSZAŃSKA: aktorka, skrzypaczka, mama… Jakie tajemnice kryje jej życie? GRZEGORZ ZAWIERUCHA: znany kucharz zaangażował się w akcję Burda Media Polska – TASTErzy. Dlaczego? PODRÓŻE: barokowy pałac w Kamieńcu, nazywany pruskim Wersalem, zasłynął przepychem i jako miejsce romansu pani Walewskiej z Napoleonem.