Halina Kwiatkowska
Fot. DAMIAN KLAMKA/East News
POŻEGNANIE

Halina Kwiatkowska nie żyje. Aktorka przyjaźniła się z Karolem Wojtyłą

Odeszła w wieku 99 lat

Redakcja VIVA! 13 listopada 2020 19:00
Halina Kwiatkowska
Fot. DAMIAN KLAMKA/East News

W piątek, 13 listopada zmarła zasłużona polska aktorka, pedagog, pisarka oraz podróżniczka. Znana z filmów Andrzeja Wajdy czy też Wojciecha Jerzego Hasa, Halina Kwiatkowska odeszła w wieku 99 lat. W czasach szkolnych przyjaźniła się z Karolem Wojtyłą. Smutną informację przekazał dzisiaj Związek Artystów Scen Polskich. 

Halina Kwiatkowska nie żyje. Aktorka miała 99 lat

"Z wielkim żalem zawiadamiamy, że dziś w nocy w Konstancinie odeszła Halina Kwiatkowska, wspaniała krakowska aktorka, pedagog, pisarka i podróżniczka, zasłużony członek ZASP", poinformował w piątek, 13 listopada Związek Artystów Scen Polskich. Zasłużona aktorka odeszła w wieku 99 lat. Za swoje zasługi została odznaczona w 2007 roku Złotym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis. "Będzie nam jej bardzo brakowało", napisano na stronie facebookowej ZASP. 

Z wielkim żalem zawiadamiamy, że dziś w nocy w Konstancinie odeszła Halina Kwiatkowska, wspaniała krakowska aktorka,...

Opublikowany przez Związek Artystów Scen Polskich Piątek, 13 listopada 2020

Halina Kwiatkowska: aktorka, pedagog, pisarka i podróżniczka. Przyjaźniła się z Karolem Wojtyłą

Urodziła się 25 kwietnia 1921 roku w Bochni. W latach szkolnych oraz studenckich przyjaźniła się Karolem Wojtyłą, z którym występowała wspólnie na deskach szkolnego teatru w Wadowicach, a także konspiracyjnego Teatru Rapsodycznego w Krakowie. Studiowali razem polonistykę na Uniwersytecie Jagiellońskim. U boku przyszłego papieża zagrała w takich sztukach, jak Śluby Panieńskie, Balladyna czy też Antygona. Swój debiut aktorski na profesjonalnej scenie zaliczyła w 1941 roku. Wystąpiła wtedy w sztuce Król Duch, wystawionej w krakowskim Teatrze Rapsodycznym, założonym w trakcie II wojny światowej przez Mieczysława Kotlarczyka. 

Po wojnie Halina Kwiatkowska grała na scenach teatrów krakowskich, współpracując z Jerzym Jarockim i Konradem Swinarskim. W 1958 roku zadebiutowała na dużym ekranie w filmie Popiół i diament, w reżyserii Andrzeja Wajdy. Współpracowała także z Wojciechem Jerzym Hasem, pod okiem którego zagrała w ekranizacji Lalki. Aktorka występowała także w produkcjach telewizyjnych. W 2004 roku zagrała w filmie o swoim przyjacielu ze szkolnych lat - Karol. Człowiek, który został papieżem

Halina Kwiatkowska była także autorką książek wspomnieniowych. Wydała m.in. Porachunki z pamięcią, Wielki Kolega, Boyowym szlakiem, czyli a to ci kabaret  czy też Nie ma takiej świętej. Aktorka przez wiele lat wykładała na krakowskiej PWST (obecnie: Akademia Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego).  

Halina Kwiatkowska
Fot. WACLAW KLAG/REPORTER

Halina Kwiatkowska
Fot. WACLAW KLAG/REPORTER

Wideo

Urszula Dudziak ma 78 lat i mnóstwo pięknych planów: „Rozkwitłam na nowo po menopauzie”

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Co powie tata? JAROSŁAW I OLIWIA BIENIUK we wzruszającej rozmowie o wchodzeniu córki w dorosłość, układaniu życia na nowo, sile wspomnień i ojcowskiej miłości. ALEKSANDRA KURZAK: „lubię być diwą”. O błyskotliwej karierze, zaręczynach po 10 dniach znajomości i intymności. DOROTA I CZESŁAW MOZILOWIE razem pracują, podróżują, oglądają seriale, tańczą... Co jest receptą ich udanego związku? WOJCIECH MECWALDOWSKI to artysta, aktor i... introwertyk. Co oznacza dla niego „życie pełną gębą”? Ikar polskiego dziennikarstwa... Jaki był prywatnie? Wzloty i upadki KAMILA DURCZOKA.