Halina Kwiatkowska
Fot. DAMIAN KLAMKA/East News
POŻEGNANIE

Halina Kwiatkowska nie żyje. Aktorka przyjaźniła się z Karolem Wojtyłą

Odeszła w wieku 99 lat

Redakcja VIVA! 13 listopada 2020 19:00
Halina Kwiatkowska
Fot. DAMIAN KLAMKA/East News

W piątek, 13 listopada zmarła zasłużona polska aktorka, pedagog, pisarka oraz podróżniczka. Znana z filmów Andrzeja Wajdy czy też Wojciecha Jerzego Hasa, Halina Kwiatkowska odeszła w wieku 99 lat. W czasach szkolnych przyjaźniła się z Karolem Wojtyłą. Smutną informację przekazał dzisiaj Związek Artystów Scen Polskich. 

Halina Kwiatkowska nie żyje. Aktorka miała 99 lat

"Z wielkim żalem zawiadamiamy, że dziś w nocy w Konstancinie odeszła Halina Kwiatkowska, wspaniała krakowska aktorka, pedagog, pisarka i podróżniczka, zasłużony członek ZASP", poinformował w piątek, 13 listopada Związek Artystów Scen Polskich. Zasłużona aktorka odeszła w wieku 99 lat. Za swoje zasługi została odznaczona w 2007 roku Złotym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis. "Będzie nam jej bardzo brakowało", napisano na stronie facebookowej ZASP. 

Z wielkim żalem zawiadamiamy, że dziś w nocy w Konstancinie odeszła Halina Kwiatkowska, wspaniała krakowska aktorka,...

Opublikowany przez Związek Artystów Scen Polskich Piątek, 13 listopada 2020

Halina Kwiatkowska: aktorka, pedagog, pisarka i podróżniczka. Przyjaźniła się z Karolem Wojtyłą

Urodziła się 25 kwietnia 1921 roku w Bochni. W latach szkolnych oraz studenckich przyjaźniła się Karolem Wojtyłą, z którym występowała wspólnie na deskach szkolnego teatru w Wadowicach, a także konspiracyjnego Teatru Rapsodycznego w Krakowie. Studiowali razem polonistykę na Uniwersytecie Jagiellońskim. U boku przyszłego papieża zagrała w takich sztukach, jak Śluby Panieńskie, Balladyna czy też Antygona. Swój debiut aktorski na profesjonalnej scenie zaliczyła w 1941 roku. Wystąpiła wtedy w sztuce Król Duch, wystawionej w krakowskim Teatrze Rapsodycznym, założonym w trakcie II wojny światowej przez Mieczysława Kotlarczyka. 

Po wojnie Halina Kwiatkowska grała na scenach teatrów krakowskich, współpracując z Jerzym Jarockim i Konradem Swinarskim. W 1958 roku zadebiutowała na dużym ekranie w filmie Popiół i diament, w reżyserii Andrzeja Wajdy. Współpracowała także z Wojciechem Jerzym Hasem, pod okiem którego zagrała w ekranizacji Lalki. Aktorka występowała także w produkcjach telewizyjnych. W 2004 roku zagrała w filmie o swoim przyjacielu ze szkolnych lat - Karol. Człowiek, który został papieżem

Halina Kwiatkowska była także autorką książek wspomnieniowych. Wydała m.in. Porachunki z pamięcią, Wielki Kolega, Boyowym szlakiem, czyli a to ci kabaret  czy też Nie ma takiej świętej. Aktorka przez wiele lat wykładała na krakowskiej PWST (obecnie: Akademia Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego).  

Halina Kwiatkowska
Fot. WACLAW KLAG/REPORTER

Halina Kwiatkowska
Fot. WACLAW KLAG/REPORTER

Wideo

Paweł Królikowski zostawił najpiękniejszy możliwy testament. Żona opowiedziała o szczegółach

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

EWA CHODAKOWSKA I LEFTERIS KAVOUKIS o balansie, jaki dała im pandemia, domu w Warszawie i… raju w Atenach. Co takiego wydarzyło się, że RAFAŁ KRÓLIKOWSKI powiedział sobie: „Hola, hola, panie Królikowski, czasami trzeba przystopować…”? AIDA KOSOJAN-PRZYBYSZ z córkami ALICJĄ i MARGO – Jak być matką, kiedy widzi się przyszłość? W cyklu Kobiece historie: Fonda, Birkin, Joplin, Mitchell – buntowniczki i hippiski, które zmieniły świat. Miasto miłości: Nowy Jork nie pozwoli zasnąć zakochanym.