Grażyna Staniszewska
Fot. Forum
Z OSTATNIEJ CHWILI

Grażyna Staniszewska nie żyje. Aktorka znana z roli Danusi w Krzyżakach miała 81 lat

Co było przyczyną jej śmierci?

Gabriela Czernecka 6 marca 2018 12:45
Grażyna Staniszewska
Fot. Forum

Nie żyje Grażyna Staniszewska. Aktorka wcielająca się m.in. w Danusię Jurandównę w Krzyżakach odeszła mając 81 lat. O śmierci Staniszewskiej poinformował Jarosław Prytycki ze Związku Artystów Scen Polskich. Aktorka zmarła 4 marca 2018 roku. Co było przyczyną jej śmierci?

Nie żyje Grażyna Staniszewska. Przyczyny śmierci

Grażyna Staniszewska miała 81 lat. Aktorka zmarła 4 marca 2018 roku. Na dużym ekranie aktorka zadebiutowała w 1958 roku jako Krysia w filmie Jerzego Passendorfera o zamachu na kata Warszawy Kutscherę.

Znana była jednak przede wszystkim z roli Danusi w Krzyżakach Aleksandra Forda, ale także z ról w filmach: Szkice węglem, Popiół i diament Andrzeja Wajdy czy Krzyż Walecznych Kazimierza Kutza. Po zagraniu pamiętnej roli w Krzyżakach, Grażyna Staniszewska występowała głównie w teatrze. Była gwiazdą Teatru Narodowego i Teatru Dramatycznego w Warszawie. Karierę aktorską zakończyła na początku lat 90-tych.

Rodzina Grażyny Staniszewskiej: mąż, dzieci

Grażyna Staniszewska była żoną wybitnego profesora medycyny, Wojciecha Noszczyka. „Była wspaniałą, wrażliwą i delikatną osobą. Poznaliśmy się jeszcze na studiach, zanim Grażyna zagrała w Krzyżakach, a jako małżeństwo przeżyliśmy 58 lat”, wyznał w rozmowie z Rzeczpospolitą mąż Grażyny Staniszewskiej.

Aktorka osierociła dwójkę dzieci - córkę Marię oraz syna Bartłomieja. Dzieci Grażyny Staniszewskiej poszły w ślady ojca - również są lekarzami. „Rozmowy w naszym domu były najczęściej związane z medycyną, nigdy jednak nie próbowałem wpływać na dzieci w kwestii wyboru zawodu. One same, tak jak ja przed laty, wiedziały, że będą lekarzami”, mówił prof. Noszczyk w wywiadzie dla Ewy Dobrowolskiej dla Pulsu.

Syn Grażyny Staniszewskiej, dr Bartłomiej Noszczyk specjalizował się w chirurgii ogólnej, a ostatecznie wybrał chirurgię plastyczną i rekonstrukcyjną, z kolei córka Grażyny Staniszewskiej, Maria Noszczyk, ukończyła medycynę i kosmetologię, jest autorką książki Medycyna piękności (którą napisała z bratem) oraz Cena urody (którą napisała z Katarzyną Bosacką). Obecnie prowadzą własne lecznice.

O śmierci Grażyny Staniszewskiej poinformował Związek Artystów Scen Polskich. Jak na razie przyczyny śmierci aktorki nie są znane. Grażyna Staniszewska zmarła w wieku 81 lat.  

Grażyna Staniszewska nie żyje
Fot. East News

Wideo

Wiosna 2020 - design, kulinarne inspiracje, podróże bez wychodzenia z domu!

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

BARBARA KURDEJ-SZATAN wyznaje: „Zasuwając intensywnie, oczekiwałam, że gdy wrócę do domu, będę mogła się zrelaksować. Tymczasem były awantury…”. GREG i RAFAŁ COLLINS – od happy endu do tragedii był tylko krok. W VIVIE! na Lato w cyklu Ona o Niej – KRYSTYNA CIERNIAK-MORGENSTERN o ELŻBIECIE CZYŻEWSKIEJ: „Szamotała się psychicznie. Z jednej strony niedawno poślubiony mąż, a z drugiej Polska…”. W cyklu Sztuka gotowania – HANNA LIS. Czy spełni swoje „kulinarne” marzenie i wybierze się do Peru? W Podróżach z Historią: tajemnice KASZUB.