Gordon Haskell
Fot. Jan KUCHARZYK/East News
POŻEGNANIE

Gordon Haskell nie żyje. Katarzyna Skrzynecka żegna muzyka w poruszającym wpisie

„Miałam zaszczyt go znać”

Redakcja VIVA! 19 października 2020 07:01
Gordon Haskell
Fot. Jan KUCHARZYK/East News

Gordon Haskell zmarł w piątek 16 października. Informacja o śmierci muzyka obiegła jednak opinię publiczną dopiero wczoraj. Przekazano ją za pośrednictwem oficjalnego fanpage'a na Facebooku. Brytyjczyk miał w Polsce wyjątkowo oddaną i dużą grupę fanów. We wzruszającym wpisie pożegnała go Katarzyna Skrzynecka, która, jak sama przyznała, miała zaszczyt z nim współpracować. 

Gordon Haskell nie żyje. Muzyk miał w Polsce wielu wiernych fanów

Muzyk brytyjskiego pochodzenia urodził się w 1946 roku w angielskim miasteczku Verwood. Był wokalistą, gitarzystą oraz basistą. Jego szkolnym kolegą był Robert Fripp, jeden z założycieli zespołu King Crimson. Chociaż nie trwało to długo, na początku lat 70. Gordon Haskell był członkiem tej legendarnej grupy muzycznej. Był jej wokalistą oraz basistą. Z King Crimson nagrał album Lizard oraz jeden utwór z płyty In the Wake of Poseidon. Gordon Haskell był jednak rozpoznawalny przede wszystkim za sprawą twórczości solowej.

Na świecie zasłynął utworem z grudnia 2001 roku, How Wonderful You Are, który uplasował się wówczas na drugim miejscu brytyjskiej listy przebojów, UK Singles Chart. Miesiąc później ukazał się promowany przez singiel album, Harry's Bar. Był to dziewiąty z kolei solowy krążek artysty, a jednocześnie jedyny, który odniósł międzynarodowy sukces. W Polsce bardzo dobrze sprzedały się natomiast dwie następne płyty Brytyjczyka, Shadows On The Wall oraz The Lady Wants To Know. Uplasowały się one kolejno na 8. i 14. miejscu listy OLiS. Gordon Haskell nagrał łącznie 13 solowych albumów studyjnych, z czego ostatni, The Cat Who's Got The Cream światło dzienne ujrzał na początku tego roku. 

O śmierci muzyka poinformowano w niedzielę, 18 października za pośrednictwem jego oficjalnego fanpage'a na Facebooku. "Z wielkim smutkiem ogłaszamy odejście Gordona, wielkiego muzyka i wspaniałego człowieka, za którym wielu będzie tęsknić", można przeczytać w poście. Gordon Haskell zmarł w wieku 74 lat. O śmierci artysty napisano także na fanpage'u zespołu King Crimson. "Czas spędzony w King Crimson nie był może najszczęśliwszym momentem jego długiej kariery, lecz jego wkład twórczy w In The Wake Of Poseidon oraz w szczególności w Lizard nadal jest bardzo doceniany przez społeczność fanów zespołu". 

It is with great sadness we announce the passing of Gordon, a great musician and a wonderful person who will be sadly missed by so many.

Opublikowany przez Gordon Haskell Niedziela, 18 października 2020

Katarzyna Skrzynecka wspomina Gordona Haskella w poruszającym wpisie

Katarzyna Skrzynecka jest miłośniczką talentu muzycznego Brytyjczyka. Artystka nie tylko znała go osobiście, ale, jak sama przyznała, miała zaszczyt z nim współpracować. "Miałam zaszczyt gościnnie wystąpić w jego koncertach, między innymi na Festiwalu w Sopocie. Miałam zaszczyt napisać polski tekst do jego piosenki All in the scheme of things i nagrać ten piękny utwór z Gordonem w duecie na płycie KOA", napisała na Instagramie. Wokalistka opublikowała wzruszającym post, w którym żegna oraz wspomina Gordona Haskella.

Bardzo go ceniła, co z resztą od razu widać po pełnych emocji słowach Katarzyny Skrzyneckiej. "Bardzo smutna wiadomość. Odszedł na Drugą Stronę Tęczy wspaniały muzyk o przepięknym głosien Gordon Haskell. Pełen uroku, ciepła i niezwykłego filozoficznego poczucia humoru", informowała artystka. "Będziemy tęsknić za jego piękną muzyką, aksamitnym głosem i ciepłym uśmiechem", dodała na koniec wpisu. Post opatrzyła wspólnymi zdjęciami z Gordonem Haskellem oraz nagraniem ich występu.  

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

🖤 Bardzo smutna wiadomość... Odszedł na Drugą Stronę Tęczy wspaniały Muzyk o przepięknym głosie Gorfon Haskell... 🖤 Pełen uroku, ciepła i niezwykłego filozoficznego poczucia humoru... Miałam zaszczyt Go znać... Miałam zaszczyt gościnnie wystąpić w Jego koncertach... między innymi na Festiwalu w Sopocie... Miałam zaszczyt napisać polski tekst do jego piosenki "All in the scheme of things" i nagrać ten piękny utwór z Gordonem w duecie na płycie "KOA" oraz "Duets - Pomaton.EMI" .... Miałam zaszczyt otrzymać od Niego w prezencie kolejną piosenkę "Foolish..." wydaną w albumie "For Tea" ... 🖤🖤🖤 Będziemy tęsknić za Jego piękną muzyką, aksamitnym głosem i ciepłym uśmiechem.... 🖤😢 https://youtu.be/DPI9lPGvweM

Post udostępniony przez KATARZYNA SKRZYNECKA (@katarzyna_skrzynecka_official)

Gordon Haskell, Dzień Dobry TVN
Fot. Jan KUCHARZYK/East News

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

LENKA I JAN KLIMENTOWIE o trudnej drodze do rodzicielstwa i o tym, jak narodziny Cristiana zmieniły ich związek. ANDRZEJ SEWERYN: czy czuje się autorytetem, czym jest dla niego sztuka i najważniejsze życiowe role. HELENA ENGLERT: dlaczego wolała studiować w Stanach, a potem wróciła do Polski i czy znane nazwisko to atut? LISA MARIE PRESLEY miała bajkowe dzieciństwo, które zakończyło się wraz ze śmiercią ojca, i smutne życie, bo znane nazwisko nie przyniosło jej szczęścia.