Ewa Błaszczyk z córkami, VIVA! sierpień 2016
Fot. ks. Wojtek Drozdowicz
O TYM SIĘ MÓWI

Ewa Błaszczyk zdecydowała się zaszczepić córkę przebywającą w śpiączce przeciwko COVID-19

"Była bardzo duża burza mózgów"

Dorota Falkowska 27 października 2021 07:51
Ewa Błaszczyk z córkami, VIVA! sierpień 2016
Fot. ks. Wojtek Drozdowicz

Córka Ewy Błaszczyk, Ola Janczarska, zapadła w śpiączkę po tym, jak zakrztusiła się tabletką. Od tamtej pory minęło dwadzieścia jeden lat. W ciągu tych lat aktorka nieustannie walczy o wybudzenie córki. Próba niesienia pomocy Oli zaowocowała wielkim projektem, który pomaga obecnie wielu innym pacjentom zmagającym się ze śpiączką po urazach neurologicznych. Wraz z ks. Wojciechem Drozdowiczem Ewa Błaszczyk założyła fundację "Akogo?" oraz klinikę "Budzik".

Ewa Błaszczyk zaszczepiła córkę przeciw COVID-19

Próby wybudzania Oli Janczarskiej ze śpiączki stały się jeszcze trudniejsze w dobie pandemii koronawirusa. W wywiadzie dla Jastrząb Post Ewa Błaszczyk podzieliła się swoimi obawami wobec obecnie panującej pandemii. Aktorka nie ukrywa, że jeśli wirus przedostanie się do kliniki, będzie miało to dla pacjentów i ich rodzin ogromne konsekwencje. 

"To jest niebezpieczne. Nie możemy doprowadzać do sytuacji, która rodzi coś takiego, że to pójdzie dalej. Jak był lockdown, to w ogóle nie było odwiedzin. Przywoziło się jedzenie, robiło się dla nich zakupy. To by była tragedia, gdyby ten wirus dostał się do kliniki", powiedziała Ewa Błaszczyk. 

W związku z rosnącymi obawami aktorka postanowiła zaszczepić swoją córkę przeciw COVID-19. Skąd taka decyzja?

Czytaj też: Tak brzmiały ostatnie słowa córki Ewy Błaszczyk, zanim zapadła w śpiączkę

"Każdy dyrektor jakiegoś oddziału czy ordynator wprowadza pewne zasady. Niedawno rozmawiałam z profesorem, który się zajmuje szpiczakiem, to powiedział, że on zaszczepi siebie, swoją rodzinę i wszystkich swoich pacjentów" - tłumaczyła mama Oli Janczarskiej.

Ewa Błaszczyk wyznała, że to nie była prosta decyzja. Zanim zdecydowała, że zaszczepi córkę przeciwko koronawirusowi, skonsultowała to z medycznymi autorytetami. "Moja córka też jest zaszczepiona. Mimo że była bardzo duża burza mózgów wśród neurologów, bo to nie jest takie oczywiste", wyjaśniła.

"Te osoby są bezbronne dlatego, że przebywając w śpiączce, bardzo dużo się dzieje w organizmie, który leży, a jesteśmy stworzeni do pionu i do ruchu. Więc powstają różnego typu zaburzenia. Ale przede wszystkim odporność takiej osoby jest taka, jak przy HIV. To są lampy, to jest wypalanie tego wszystkiego. To jest wietrzenie, to jest maska, reżim, kombinezon, rękawiczki. To się po prostu tak odbywa" - wyznała Ewa Błaszczyk. 

Ewa Błaszczyk, VIVA! sierpień 2016
Fot. Ks. Wojtek Drozdowicz

Wideo

Polska nie mogła wygrać Eurowizji Junior trzeci raz? Sara James odpowiada na słowa Jacka Kurskiego

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

IRENA SANTOR mówi: „Cóż jest piękniejszego, niż żyć, istnieć? Interesuje mnie jutro, odkąd zachorowałam na raka...”. MAGDA i JASIEK MELA – Był najmłodszym zdobywcą bieguna, pomimo utraty ręki i nogi. Co dziś najbardziej w nim ceni jego żona Magda? ANNE APPLEBAUM, słynna dziennikarka, laureatka Pulitzera, o odwadze Polaków, domu w Chobielinie i wolności. PIOTR JACOŃ o córce Wiktorii i tym, jak to jest być rodzicem dziecka transpłciowego oraz budowaniu rodzinnych relacji na nowo.