Freddie Mercury, film Bohemian Rhapsody
Fot. East News
WSPOMNIENIE

Freddie Mercury jakiego nie znaliśmy: „Był zbyt słaby, by stać. Czuł, że nadchodzi śmierć”

Wybitnego artystę wspomina Elton John

Gabriela Czernecka 2 grudnia 2018 19:52
Freddie Mercury, film Bohemian Rhapsody
Fot. East News

Od premiery filmu o Freddie'm Mercurym, Bohemian Rhapsody, na jaw wychodzą szczegóły z życia wybitnego artysty. Frontman zespołu Queen z pewnością był niezapomnianą postacią, przyjaźnił się ze sławami z całego świata. Wśród nich był m.in. Elton John, który w swojej książce Love is the Cure: On Life, Loss and the End of AIDS opisał walkę Freddiego Mercury'ego z AIDS. 

Śmierć Freddiego Mercury'ego: wspomnienia Eltona Johna

Według Eltona Johna Freddie Mercury nie lubił mówić o swojej chorobie. Długo utrzymywał ją w tajemnicy i zaledwie dzień przed śmiercią wydał oficjalne oświadczenie, w którym przyznał się do choroby, z jaką się zmagał. Jego najbliżsi dowiedzieli się jednak dużo wcześniej: „Freddie nie ogłosił publicznie, że ma AIDS do dnia przed śmiercią w 1991 roku. Chociaż był ekstrawagancki na scenie - elektryczny frontman na równi z Bowie i Jaggerem - był bardzo intymnym człowiekiem poza nią”, czytamy. 

Informacja o śmiertelnej chorobie przyjaciela wstrząsnęła autorem hitu Your Song. „Ale Freddie powiedział mi, że ma AIDS w 1987, czyli wkrótce po tym, jak został zdiagnozowany. Byłem zdruzgotany, wiedziałem, co choroba zrobiła z wieloma moimi innymi przyjaciółmi i dokładnie wiedziałem, co zrobi Freddiemu. On czuł, że nadchodzi śmierć, bolesna śmierć, ale Freddie był niesamowicie odważny”, czytamy. 

Stan Freddiego z dnia na dzień się pogarszał. Słowa Eltona Johna są poruszające „To spustoszenie przez AIDS złamało mi serce. [...] Pod koniec życia jego ciało było pokryte mięsakami Kaposiego. Był prawie ślepy i zbyt słaby, by stać”. 

Artysta bardzo przeżył śmierć Freddiego Mercurego. Wokalista Queen postanowił w wyjątkowy sposób pożegnać się z przyjacielem, zostawiając mu nietypowy prezent. „Znajomy pojawił się u mych drzwi i wręczył mi coś owiniętego w poszewkę na poduszkę, rozpakowałem to, a wewnątrz znajdował się obraz jednego z moich ulubionych artystów, brytyjskiego malarza Henry'ego Scotta Tuke. Z przodu była notatka od Freddiego. Płakałem jak dziecko. Oto ten piękny człowiek, umierający na AIDS, w ostatnich dniach znalazł dla mnie piękny prezent gwiazdkowy.”

Śmierć Freddiego Mercury'ego wstrząsnęła światem muzyki. Artysta zmarł 24 listopada 1991. Przyczyną jego śmierci było grzybicze zapalenie płuc w związku z osłabieniem odporności wywołanym AIDS. 

Freddie Mercury
Fot. RICHARD YOUNG / Rex Features/EAST NEWS

Elton John
Fot. Jackie Brown/EAST NEWS

Wideo

Marynarki, kardigany, sukienki maxi, kozaki na słupku. Te produkty będą modne jesienią i zimą 2020/2021

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

JOANNA PRZETAKIEWICZ I RINKE ROOYENS Mężczyzna z przeszłością, kobieta po przejściach… Dlaczego zdecydowali się na ślub? KASIA STRUSS Życiowa rewolucja supermodelki. JOE BIDEN – rodzinne tragedie, trudne wybory i droga na szczyt 46. prezydenta Stanów Zjednoczonych. VINCENT ŻUŁAWSKI Co zawdzięcza rodzicom – Andrzejowi Żuławskiemu i Sophie Marceau? Polska „junioromania”, czyli wszystko o EUROWIZJI JUNIOR 2020. W cyklu Extra Elitarne szkoły i uczelnie Wielkiej Brytanii (nie)tylko dla wybranych.