księżna Meghan i książę Harry
Fot. East News
KRÓLEWSKIE ŻYCIE

Meghan urodziła, ale ani ona, ani Harry nie mają praw rodzicielskich do swojego dziecka?!

Kto więc będzie decydował o jego życiu?

Gabriela Czernecka 7 maja 2019 14:49
księżna Meghan i książę Harry
Fot. East News

Księżna Meghan nie będzie miała praw do własnych dzieci?! Wszystko na to wskazuje. Zgodnie z dokumentami obowiązującymi w rodzinie królewskiej od początku XVIII wieku księżna Meghan nie będzie prawnym opiekunem swoich własnych dzieci. Choć królewskie prawo jest bardzo zawiłe, to ta kwestia nie podlega wątpliwościom. Podobnie jest w przypadku dzieci Kate i Williama. Kto w takim razie będzie decydował o życiu dzieci Meghan i Harry'ego?

Prawa do opieki nad dziećmi Meghan i Harry'ego

Księżna Meghan urodziła! Wspaniałą wiadomością książę Harry podzielił się z ludźmi na całym świecie w krótkim oświadczeniu. Już wiemy, że książęca para Sussex została rodzicami chłopca. To pierwsze dziecko pary, które zajmuje obecnie siódme miejsce w kolejce do brytyjskiego tronu, jest czwartym wnukiem księcia Karola i ósmym prawnukiem królowej Elżbiety II. Jak każdego członka rodziny królewskiej jego również obowiązywać będą pewne zasady. Przypomnijmy, że już od dnia zaręczyn z księciem Harrym Meghan poznała tysiące zasad panujących na dworze królewskim. Choć z wieloma z nich trudno było się jej pogodzić, to księżna starała się ich przestrzegać. Kłanianie się królowej, nie rozdawanie autografów czy przestrzeganie etykiety to tylko jedne z nielicznych zasad królewskiego protokołu, do którego stosuje się żona Harry'ego.

Chcesz wiedzieć więcej o rodzinie królewskiej? Dołącz do naszej grupy! Link tutaj>>

Istnieją jednak także dokumenty, które regulują znacznie poważniejsze kwestie. Wśród nich jest między innymi ta, dotycząca potomków młodej pary. Brytyjskie media podają, że Meghan nie jest prawnym opiekunem swojego dziecka. Kto w takim razie będzie pełnił tę funkcję? Nie jest to książę Harry, ale ... królowa Elżbieta II!  To właśnie do niej w pewien sposób będą należeć losy dzieci Harry'ego i Meghan. Dlaczego?

Zasady prawa królewskiego dotyczące dzieci

Wszystko za sprawą prawa, które na początku XVIII wieku utworzył Jerzy I. Król miał złe kontakty ze swoim synem, więc postanowił ustanowić prawo, zgodnie z którym to on będzie prawnym opiekunem wszystkich swoich wnuków i prawnuków i to on będzie mógł decydować o wszystkich elementach ich życia. 

Co ciekawe, choć od wydanego przez króla Jerzego I rozkazu minęło ponad trzysta lat, prawo nie zostało zmienione. To oznacza także, że królowa Elżbieta II jest prawnym opiekunem syna Harry'ego i Meghan (także ich przyszłych dzieci), ale już jest opiekunką pociech Williama i Kate. Na szczęście królowa nie korzysta z przysługującego jej prawa i nie miesza się w wychowywanie dzieci pary książęcej Cambridge.  Z pewnością nie zamierza także ingerować w wychowywanie syna Meghan i Harry'ego. Prawo jednak istnieje i nigdy nie wiadomo, czy królowa nie postanowi z niego skorzystać... 

Księżna Meghan Markle i książę Harry
Fot. East News

Królowa Elżbieta II
Fot. East News

Wideo

Zobaczcie 12 najgorętszych trendów na wiosnę 2020!

Akcje

Polecamy

Top

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

„Ciąża Małgosi to ukoronowanie tego, o co walczyliśmy”, mówi RADOSŁAW MAJDAN i nie ukrywa, że z powodu epidemii on i jego żona są pełni obaw. LESZEK MILLER z wnuczką MONIKĄ o tym, jak dziś wygląda ich życie po bolesnej stracie syna i ojca. Legendarny aktor WITOLD SADOWY niedawno skończył sto lat i zdobył się na niezwykle szczere wyznanie. „Widziałam, jak czai się śmierć” – ELISABETH REVOL wspomina ostatnie chwile z TOMKIEM MACKIEWICZEM podczas wspinaczki na Nanga Parbat.