Strona zawiera treści przeznaczone
tylko dla osób dorosłych

Grażyna Kulczyk, Anja Rubik, Dominika Kulczyk
Fot. Marlena Bielińska/MOVE; Zuza Krajewska i Bartek Wieczorek/LAF AM
Ranking

Dominika Kulczyk najbogatszą Polką. Wyprzedziła mamę i Anję Rubik

MA 28 września 2015 18:00
Grażyna Kulczyk, Anja Rubik, Dominika Kulczyk
Fot. Marlena Bielińska/MOVE; Zuza Krajewska i Bartek Wieczorek/LAF AM

Dominika Kulczyk, córka zmarłego w lipcu Jana Kulczyka, jest najbogatszą Polką - tak wynika z rankingu "Wprost". Jej majątek szacowany jest na 8 mld złotych. Dzięki odziedziczonej fortunie udało się jej wyprzedzić własną mamę - Grażyna Kulczyk ma na koncie "zaledwie" 2,7 mld złotych. W zestawieniu są też kobiety spoza świata biznesu - tenisistka Agnieszka Radwańska i modelka Anja Rubik.

 

Oto pierwsza piątka najbogatszych Polek:

 

1. Dominika Kulczyk - 8 mld złotych

Wraz z bratem Sebastianem stała się dziedziczka wielomiliardowej fortuny po zmarłym pod koniec lipca ojcu Janie Kulczyku. Na liście 100 najbogatszych Polaków zadebiutowała w 2011 roku - z majątkiem wycenianym na 150 mln zł występowała na niej razem ze swoim byłym już mężem Janem Lubomirskim-Lanckorońskim. Po rozwodzie, Dominika z listy 100 najbogatszych Polaków zniknęła, ale zawsze była w rankingu najbogatszych Polek.

 

Od lat angażuje się w działalność charytatywną i filantropijną. Jest założycielką i prezesem Kulczyk Foundaton, która inwestuje w projekty związane z edukacją, infrastrukturą oraz pomocą humanitarną. Jest również założycielką i wiceprezeską polskiego oddziału Green Cross International, czyli jednej z największych na świecie organizacji ekologicznych.

 

Dominika Kulczyk
Fot. Marlena Bielińska/MOVE

Dominika Kulczyk w "Vivie!" w 2013

 

 

2. Grażyna Kulczyk - 2,7 mld złotych

W tym roku tytuł najbogatszej Polki odebrała jej własna córka. Grażyna Kulczyk pierwszy raz pojawiła się na liście 100 najbogatszych Polaków tygodnika ,,Wprost” w 2007 r. Wtedy i Jan, i Grażyna Kulczyk dysponowali po równo majątkiem wycenianym na 3,2 mld zł. W kolejnych edycjach listy to Grażyna Kulczyk pozostawała najbogatszą Polką.

 

Największą częścią majątku byłej żony Jana Kulczyka jest poznański kompleks Stary Browar. Jej fortuna to również luksusowe nieruchomości w Polsce, Szwajcarii i Wielkiej Brytanii. Tak jak wielowiekowa kamienica w centrum Londynu kupiona za 42 mln funtów. Kolejna już rozpoczęta inwestycja to odbudowa zabytkowego browaru w szwajcarskich Alpach, w pobliżu Davos i St. Moritz. Inną częścią majątku są inwestycje w nowe technologie. Kulczyk pozostaje również największą prywatną instytucją kultury w Polsce - jej kolekcja jest wyceniana na ponad 100 mln euro.

 

Grażyna Kulczyk
Fot. Zuza Krajewska i Bartek Wieczorek / LAF AM

Grażyna Kulczyk w "Vivie!" w marcu 2011

 

3. Barbara Komorowska - 1,6 mld złotych

Wraz z mężem jest współwłaścicielką Bakomy, czyli jednego z największych producentów przetworów mlecznych w Europie. Bakoma wchodzi w skład grupy BZK, która skupia największe biznesy Barbary i Zbigniewa Komorowskich. W sumie we wszystkich firmach zatrudnionych jest 1,8 tys. osób.

 

4. Aldona Wejchert - 1,35 mld złotych

Od początku kariery związana z Grupą ITI, do niedawna głównym akcjonariuszem telewizji TVN. Obecnie w Grupie ITI pełni funkcję wiceprezydenta i członka komitetu wykonawczego.

 

5. Katarzyna Frank-Niemczycka - 900 mln złotych

Żona i biznesowa partnerka Zbigniewa Niemczyckiego, jednego z najbogatszych Polaków. Ma na koncie 900 mln zł. Inwestuje głównie w rynek nieruchomości i branżę farmaceutyczną. Jak pisze "Wprost", jej najważniejszą inwestycją jest hotel Bryza w Juracie, jeden z najbardziej luksusowych ośrodków nad polskim morzem. Frank-Niemczycka jest również współwłaścicielką spółki Lake View, która niedaleko Mikołajek zamierza postawić kompleks wypoczynkowo-rozrywkowy z centrum spa, lądowiskiem dla helikopterów i mariną dla stu jachtów.


Anja Rubik
Fot. Zuza Krajewska i Bartek Wieczorek / LAF AM

Anja Rubik w "Vivie!" w marcu 2011

 

 

W pierwszej 10 listy najbogatszych Polek są również m.in. : Solange Olszewska (Solaris, 832 mln zł) czy Irena Eris (515 mln zł). W rankingu "Wprost" znalazły się również przedstawicielki świata sportu  i show biznesu. Na 35. miejscu z majątkiem 88 mln zł plasuje się tenisistka Agnieszka Radwańska, a na 69. modelka Anja Rubik, która zgromadziła 35 mln zł.

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Czy czas zabliźnia rany, zaciera pamięć? Co sądzą o filmie „Ania”? BLISCY ANNY PRZYBYLSKIEJ w poruszającej, intymnej rozmowie. BARBARA ROMANOWICZ-TORZEWSKA I MAREK TORZEWSKI: słynny polski tenor i aktorka. Od 40 lat razem. Na dobre i na złe. Niezmiennie w sobie zakochani. Ich wyznania brzmią jak piękna miłosna aria. DOROTA GARDIAS: wydawałoby się, że ma wszystko: urodę, talent, popularność, miłość widzów i udaną córeczkę Hanię. A jednak los jej nie rozpieszcza… RADOSŁAW ŚMIGULSKI zarządza Polskim Instytutem Sztuki Filmowej. Czy sam jest… fanem kina? KRÓLOWA ELŻBIETA II i jej wielkie miłości…