Tomasz Kammel, VIVA! 5/2020
Fot. Olga Majrowska
O TYM JEST GŁOŚNO

Tomasz Kammel wiele lat temu zmienił nazwisko. Dlaczego to zrobił? 

Dziennikarz odkrył przed fanami swoją tajemnicę

Olga Figaszewska 5 lipca 2021 13:12
Tomasz Kammel, VIVA! 5/2020
Fot. Olga Majrowska

Dziś jest jednym z najpopularniejszych polskich dziennikarzy i prezenterów. A nie każdy pamięta, że na początku swojej drogi zawodowej Tomasz Kammel zmienił nazwisko. Do pewnego momentu posługiwał się nazwiskiem – Kamel, bez jednego „m”. Teraz współprowadzący Pytanie na śniadanie odkrył przed wszystkimi swoją tajemnicę!

Dlaczego Tomasz Kammel zmienił nazwisko?

Jeszcze jako gospodarz popularnego programu – Randka w ciemno, występował jako Tomasz Kamel. Dopiero w 2004 roku postanowił zmienić nazwisko, dodając do niego kolejne „m”. Współprowadzący Pytanie na śniadanie postanowił odpowiedzieć na powtarzające się w sieci pytania. Tomasz Kammel podzielił się obserwatorami niezwykłą rodzinną historią.

„Mama mojego taty, babcia Gienia była córką Polki i Niemca, jej mąż, a mój dziadek Eduard jest Niemcem. Nazywali się Kammel. Gdy jednak po wojnie wracali w rodzinne strony babci (Dolny Śląsk, wcześniej Niederschlesien) urzędnik samowolnie skrócił ich nazwisko i w polskie dokumenty wpisał Kamel. Takie to były czasy. Kiedy po latach cała rodzina ze strony taty wróciła do Niemiec, automatycznie dokonano korekty na „Kammel” bazując na aktach urodzenia”, wyjaśnił na Instagramie.

Tomasz Kammel, VIVA! 5/2020
Fot. Olga Majrowska

Tomasz Kammel o znaczeniu swojego nazwiska

Tak naprawdę prezenter chciał przywrócić swoje oryginalne nazwisko. Z kolei jego rodzice nadal posługują się nazwiskiem bez dodatkowego „m”. „Mój tato biorąc w 1970 roku ślub z mamą był dla polskich urzędników Kamelem. Mamy to nigdy nie zajmowało, a ja w pewnym momencie chciałem odzyskać swoje oryginalne nazwisko, co miało miejsce właśnie w 2004. Dlaczego to zrobiłem? By już nie udowadniać, że nie jestem wielbłądem:))”, dodał.

Dziennikarz postanowił także wyjaśnić wszystkim znaczenie nazwiska.

„Kammel to stare szwabskie (region Szwabia)nazwisko pochodzące od nazwy zawodu włókienniczego. Otóż kammele (Die Kammels) to byli ludzie, którzy przy pomocy specjalnych urządzeń (zgrzebła?) wyczesywali wełnę. Stąd Kammel od niemieckiego słowa Kamm (grzebień)”, zakończył Tomasz Kammel. Przy okazji prezenter zapytał fanów czy sami znają historię swoich nazwisk.  

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA

Wideo

Tłum gwiazd, laureaci konkursu i niezwykły muzyczny gość. Tak zapamiętamy VIVA! Photo Awards 2023

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

KATARZYNA BOSACKA: opowieść o miłości, rozstaniu, przebaczeniu i nowym początku. ANASTAZJA I TOMEK JAKUBIAK: scenariusz na znalezienie wielkiej miłości. EWA KRAWCZYK: Krzysztof, moja miłość. ROSALYNN I JIMMY CARTER: historia niezwykłego związku. JAN EMIL MŁYNARSKI: muzyka to krok w stronę wolności. WANDA TRACZYK-STAWSKA: o najpiękniejszej Wigilii w obozie jenieckim w 1944 roku.