DEPRESJA, NERWICA, KRYZYS. KIEDY POTRZEBUJEMY POMOCY?
Fot. Adobe Stock
VIVA! PSYCHE

Depresja, nerwica, kryzys. Kiedy udać się do psychologa, a kiedy do psychiatry?

Do jakiego specjalisty powinniśmy się udać, gdy przestajemy sobie radzić z codziennością?

Redakcja VIVA! 26 kwietnia 2021 20:30
DEPRESJA, NERWICA, KRYZYS. KIEDY POTRZEBUJEMY POMOCY?
Fot. Adobe Stock

Poziom stresu współczesnego człowieka, pogoń za bytem, kłopoty w pracy, niezrozumienie w związku, trudności wychowawcze – większość z nas doskonale to zna. Problemy czasem pojawiają się masowo, nawarstwiają się i dość szybko doprowadzają do sytuacji, kiedy przestajemy sobie radzić z codziennością. Cierpimy i zastanawiamy się, czy to przypadkiem nie jest już depresja, ale – przede wszystkim – nie jesteśmy pewni, gdzie udać się po pomoc. Do psychologa, czy może do psychiatry? Niektórym z nas wydaje się, że jeden i drugi zajmuje się dokładnie tym samym. To nieprawda. Zarówno psycholog, jak i psychiatra zajmują się naszą psychiką, ale to koniec podobieństw, bo do obu specjalistów zgłaszamy się z inną „grupą” problemów oraz po to, by otrzymać zupełnie inny rodzaj pomocy.

Zobacz także: Stany depresyjne bywają lekceważone. Zobacz, jak sobie pomóc!

Kiedy pomóc może nam psycholog?

Obniżony nastrój nie zawsze oznacza depresję. Czasami jest skutkiem rozmaitych problemów życiowych, które okresowo miewamy przecież wszyscy. Jeśli „złe” samopoczucie nie paraliżuje codziennego funkcjonowania, nie mamy kłopotów ze snem, koncentracją, na początek wystarczy zgłosić się do psychologa. Jako psycholog może pracować wyłącznie ktoś, kto zdobył tytuł magistra na kierunku psychologii, nie wystarczą: studia licencjackie, podyplomowe, kursy ani szkolenia. Psycholog ma uprawnienia do przeprowadzania testów psychologicznych, diagnozowania czy opiniowania. Do tego specjalisty warto udać się, kiedy m.in.: odczuwamy obniżenie jakości naszego życia, wiemy, że potrzebujemy zmiany, ale nie potrafimy określić jakiego rodzaju miałaby to być zmiana; nie umiemy dać sobie rady z konkretnym problemem, a wsparcie bliskich nie pomaga; nie radzimy sobie z codziennym napięciem, stresem; nie potrafimy rozwiązać narastających konfliktów z dzieckiem, partnerem, czy szefem.
Psycholog pomoże znaleźć nowe strategie działania, „podpowie” jak radzić sobie z konfliktami w rodzinie, czy pracy. Ponadto obiektywnie i fachowo oceni stan i ewentualnie, jeśli uzna, że to konieczne, skieruje do psychiatry. 

Kiedy pomóc może psychiatra?

Psychiatra to lekarz. Posiada odpowiednie uprawnienia do wypisywania recept, wystawiania zwolnień lekarskich czy skierowań do szpitala, i – co bardzo ważne – na podstawie obszernego wywiadu dobiera odpowiednie leki, jeśli nasz stan wymaga ich przyjmowania. Psychiatra zwykle nie przeprowadza psychoterapii (chyba że ma do tego uprawnienia – ukończoną szkołę psychoterapii), zajmuje się diagnostyką i dobraniem odpowiedniej farmakoterapii. Powinniśmy zgłosić się do niego, kiedy m.in.: dolegliwości związane ze złym nastrojem utrudniają codzienne funkcjonowanie; kiedy brakuje nam „siły do życia”, przez dłuższy czas nie mamy na nic ochoty; odczuwamy lęk, niepokój (czasem nieuzasadniony); mamy problemy z koncentracją; nie możemy spać; nadużywamy alkoholu, środków psychoaktywnych czy leków; odczuwamy rozmaite objawy somatyczne: kołatanie serca, drżenie rąk, nadmierną potliwość, tzw. nerwobóle; koniecznie w sytuacji, gdy zauważymy u siebie myśli samobójcze.  

Przeczytaj również: Stres nie musi być wrogiem. Jak zaprzyjaźnić się ze stresem?

Autor: Karolina Morelowska-Siluk

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

Kocha muzykę, ale już podważano jej sukcesy. Córka Aldony Orman o cieniach posiadania znanego nazwiska

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

KATARZYNA DOWBOR o utracie pracy, nowych wyzwaniach i o tym, czy mężczyźni... są jej potrzebni do życia. JOANNA DARK i MAREK DUTKIEWICZ: dwie dusze artystyczne. W błyskotliwej i dowcipnej rozmowie komentują 33 lata wspólnego życia. SYLWIA CHUTNIK: pisarka, aktywistka, antropolożka kultury, matka. Głośno mówi o sprawach niewygodnych i swojej prywatności. ROBERT KOCHANEK o cenie, jaką zapłacił za życiową pasję – profesjonalny taniec. O TYM SIĘ MÓWI: Shannen Doherty, Christina Applegate, Selma Blair, Selena Gomez, Michael J. Fox łamią kolejne tabu – mówią publicznie o swoich chorobach.