Dawid Podsiadło, VIVA! Listopad 2015
Fot. Łukasz Ziętek
O TYM JEST GŁOŚNO

Rozczarowany Dawid Podsiadło zwrócił się do Kingi Dudy. Padły gorzkie słowa

W ten sposób odniósł się do sytuacji osób LGBT+

Konrad Szczęsny 9 sierpnia 2020 13:01
Dawid Podsiadło, VIVA! Listopad 2015
Fot. Łukasz Ziętek

Los mniejszości nie jest mu obojętny. Dawid Podsiadło wystąpił w trakcie tegorocznej edycji Męskiego Grania i w emocjonalnym wystąpieniu odniósł się do słów Kingi Dudy. Nie ukrywał przy tym rozczarowania i nawiązał do sytuacji osób LGBT+.

Dawid Podsiadło do Kingi Dudy: taki ładny apel miałaś

Zwycięzca drugiej polskiej edycji „X Factora” regularnie zabiera w mediach społecznościowych głos na temat bieżących, ważnych wydarzeń. Wspierał m.in. kobiety, gdy Sejm zajmował się projektem „Zatrzymaj aborcję”, dotyczącym zaostrzenia ustawy aborcyjnej – tak, aby przerywać ciąży nie było można nawet w przypadku nieodwracalnych i ciężkich wad płodu. Teraz odniósł się do piątkowej sytuacji z udziałem osób LGBT+ na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie. Nawiązywał przy tym do słów Kingi Dudy z 12 lipca, gdy odbyła się druga tura wyborów prezydenckich.

Wypowiedź 27-latka miała miejsce w trakcie finałowego koncertu Męskiego Grania w Żywcu. Podobnie jak inne wydarzenia kulturalne, także ten festiwal został w tym roku odwołany, zaś po odmrożeniu gospodarki i zniesieniu obostrzeń, mógł odbyć się tylko ten jeden występ. 

Jedną z gwiazd, które tego wieczoru oczarowały publiczność, był Dawid Podsiadło. Nieoczekiwanie w trakcie wykonywania utworu „Trofea” zwrócił się do... córki prezydenta Andrzeja Dudy!

„Kinga, taki ładny apel miałaś. Taki ładny… ”, powiedział ze sceny, nie ukrywając rozgoryczenia. Słowa te wplótł między kolejne wersy piosenki.

Tego wieczoru na scenie pojawiły się również tęczowe flagi – symbol społeczność LGBT+. W ten sposób artyści i organizatorzy nawiązali do piątkowych wydarzeń na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie. W ich trakcie aresztowano aktywistkę Margot, policja użyła również siły wobec manifestujących, co spotkało się z ostrymi reakcjami części polityków, gwiazd oraz opinii publicznej i zagranicznych mediów.

Sytuację tę przed swoim występem skomentowała również Daria Zawiałow, autorka hitów „Hej hej”,„Szarówka” i „Helsinki”. Zanim zaśpiewała utwór „Nie miłość”, powiedziała ze sceny:

„W Warszawie dzieją się dantejskie sceny, bije się ludzi. Ta piosenka jest przeciwko przemocy”, podkreśliła.

Kinga Duda o równości w trakcie wieczoru wyborczego

Wypowiedź Kingi Dudy, którą wygłosiła ze sceny w trakcie wieczoru wyborczego 12 lipca zaszokowała media oraz opinię publiczną. Córka prezydenta do tej pory nie zabierała bowiem głosu w żadnej sprawie. Najwidoczniej emocje związane z politycznym wydarzeniem dodały jej otuchy. W tych słowach zwróciła się wówczas do wszystkich Polaków:

„Niezależnie od tego, kto wygra te wybory, chciałabym zaapelować do państwa o to, żeby nikt w naszym kraju nie bał się wyjść z domu. Niezależnie od tego, w co wierzy, jaki ma kolor skóry, poglądy, jakiego kandydata popiera i kogo kocha. Wszyscy jesteśmy równi i wszyscy zasługują na szacunek. Szanujmy się”, zaapelowała niemal miesiąc temu.

Słowa te wywołały burzliwą dyskusję. Kingę Dudę skrytykowały m.in. dziennikarki Paulina Młynarska oraz Karolina Korwin-Piotrowska.

Czy córka prezydenta odniesie się do słów Dawida Podsiadły? Czas pokaże...  

Kinga Duda z tatą w trakcie wieczoru wyborczego 12 lipca 2020 roku:

Kinga Duda, Andrzej Duda, Wybory 2020
Fot. ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER/East News

Występ Dawida Podsiadły – 8 sierpnia 2020 roku:

 

Dawid Podsiadło, 20.09.2019, 44 Festiwal Polskich Filmow Fabularnych w Gdyni:

Dawid Podsiadło, 20.09.2019, 44 Festiwal Polskich Filmow Fabularnych w Gdyni
Fot. KFP/REPORTER

Wideo

Urszula Dudziak ma 78 lat i mnóstwo pięknych planów: „Rozkwitłam na nowo po menopauzie”

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Co powie tata? JAROSŁAW I OLIWIA BIENIUK we wzruszającej rozmowie o wchodzeniu córki w dorosłość, układaniu życia na nowo, sile wspomnień i ojcowskiej miłości. ALEKSANDRA KURZAK: „lubię być diwą”. O błyskotliwej karierze, zaręczynach po 10 dniach znajomości i intymności. DOROTA I CZESŁAW MOZILOWIE razem pracują, podróżują, oglądają seriale, tańczą... Co jest receptą ich udanego związku? WOJCIECH MECWALDOWSKI to artysta, aktor i... introwertyk. Co oznacza dla niego „życie pełną gębą”? Ikar polskiego dziennikarstwa... Jaki był prywatnie? Wzloty i upadki KAMILA DURCZOKA.