Ze świata muzyki

Gitarzysta Pink Floyd wystąpi w Polsce. Zagra z Preisnerem i Możdżerem

MA 27 stycznia 2016 22:26
David Gilmour
Fot. Sony

David Gilmour, członek legendarnego zespołu Pink Floyd, 25 czerwca wystąpi we Wrocławiu. Towarzyszyć mu będzie 30-osobowa orkiestra pod batutą wieloletniego współpracownika, Zbigniewa Preisnera. Z muzykami wystąpi słynny pianista jazzowy, Leszek Możdżer.

 

David Gilmour to jeden z najwybitniejszych muzyków swojego pokolenia. Choć największe uznanie zdobył jako gitarzysta, wokalista i autor piosenek legendarnego brytyjskiego zespołu Pink Floyd, sławę przyniosła mu także współpraca z innymi artystami i nagrania solowe. Koncert w Polsce będzie inaugurował trasę promującą ostatnią płytę Gilmoura - "Rattle That Lock".

 

Płyta - która we wrześniu ub.r. zadebiutowała na 5. miejscu listy Billboard 200 i w ciągu pierwszego tygodnia sprzedała się w nakładzie przekraczającym 70 tysięcy egzemplarzy - powstała przy współpracy ze Zbigniewem Preisnerem. Kompozytor muzyki m.in. do trylogii "Trzy kolory" Krzysztofa Kieślowskiego zorkiestrował ponad połowę materiału z "Rattle That Lock". Ale to nie pierwsza współpraca byłego członka Pink Floyd z Polakiem.  Preisner współpracował już z nim przy jego wcześniejszej płycie, "On an Island" z 2006 roku, a także orkiestrował koncert w Gdańsku w 2008 roku, wydany później w postaci albumu "Live in Gdańsk". Gitarzysta wielokrotnie chwalił sobie współpracę z naszym kompozytorem.

 

Płyta Davida Gilmoura Rattle That Lock
Fot. Sony

Koncert we Wrocławiu to m.in.  promocja ostatniej płyty Gilmoura - "Rattle That Lock"

 

 

Dlatego koncert na Placu Wolności we Wrocławiu odbędzie się z towarzyszeniem 30-osobowej orkiestry pod dyrekcją Preisnera. Na scenie pojawi się także wybitny pianista Leszek Możdżer. Występ 25 czerwca związany jest z mianowaniem Wrocławia Europejską Stolicą Kultury 2016, a koncert słynnego muzyka uświetni obchody tego wydarzenia.

 

Całość będzie filmowana przez Aubreya Powella, wieloletniego współpracownika Storma Thorgersona z agencji Hipgnosis odpowiedzialnej m.in. za ikoniczne okładki płyt Pink Floyd. Transmisją zajmie się TVP.

 

Bilety na wrocławski koncert w cenie od 120 do 145 zł wciąż są dostępne w sprzedaży.

 

 

 

 

 

 

 

Wideo

Dziś wypada 3. rocznica ich ślubu. Oto historia miłości Agnieszki i Piotra Woźniak-Staraków

Polecamy

Top

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Joanna Krupa w oczekiwaniu na córeczkę zdradza tajemnice nowego życia we troje. Anna Puślecka mówi wprost, że nie podda się chorobie, a Katarzyna Cichopek i Marcin Hakiel opowiadają nam o pokonywaniu trudności, 14 wspólnych latach i nowych wyzwaniach