Amazonia, pożar
Fot. Getty Images
O TYM JEST GŁOŚNO

Anja Rubik, Doda, Leonardo DiCaprio... Polskie i światowe gwiazdy reagują na pożar Amazonii

Czy da się jeszcze uratować „zielone płuca Ziemi”?

Rafał Kowalski 23 sierpnia 2019 12:52
Amazonia, pożar
Fot. Getty Images

Liczby niestety nie kłamią i wskazują jednoznacznie na to, że pożary lasów deszczowych Amazonii to ekologiczny koniec świata. Według badań instytutu INPE intensywność pożarów puszczy amazońskiej powiększyła się w stosunku do poprzedniego roku już o 83 procent – a mamy sierpień. Ogień tylko w tym roku spalił pół miliarda drzew. Zabrany przyrodzie bezpowrotnie obszar można przyrównać do powierzchni 500 tysięcy stadionów piłkarskich. Sytuacji nie poprawiają szczególnie ostatnie dni, w których płomienie trawią kolejne tereny Amazonii. Nawet te, które do tej pory były bezpieczne. Niewyobrażalnie trudną sytuacją poruszone są także gwiazdy.

Pożary w Amazonii. Dlaczego lasy deszczowe płoną?

Zielone Płuca Ziemi odpowiadają za produkcję aż 20% tlenu, którym oddychamy na naszej planecie. To właśnie tam żyje też aż 1/5 wszystkich gatunków ptaków. Niestety, ogień palących się deszczowych lasów rozprzestrzenia się i widać go nawet z kosmosu… Wiele osób zastanawia się, dlaczego lasy zaczęły płonąć na tak ogromną skalę. Jest to efekt podpaleń, których dokonuje człowiek. Wielu inwestorów chce kosztem Amazonii, za wszelką cenę poszerzyć tereny, na których może prowadzić swoje uprawy czy wypasać zwierzęta. Robią to, ponieważ mają pewność, że nie nikt nie wyciągnie wobec nich konsekwencji. Politycy wielu krajów Ameryki Południowej, szczególnie prezydent Brazylii, od lat dają przyzwolenie na takie bandyckie praktyki. 

Czy jest szansa na odzyskanie lasów Amazonii? Nawet jeśli przyroda potrzebowałaby na to około 500 lat, to nie uda się to prawdopodobnie przez wspomniane plany inwestorów… „Odzyskanie lasu jest niemożliwe, bo teren zostanie przekształcony na pastwiska lub pola uprawne, duża część tych obszarów stanie się nieużytkami. Na pewno trzeba wrócić do kontroli wycinki lasu, choć dopóki nie zmieni się rząd Brazylii, obawiam się, że nic się nie zmieni. A przed nami kolejna katastrofa, bo z powodu działań człowieka i zmian klimat, las staje się dużo bardziej wrażliwy”, powiedział w rozmowie z Noizz.pl, Wojciech Doroszewicz, przedstawiciel Fundacji Terra Brasilis.

Gwiazdy o lasach deszczowych w Amazonii

Losem lasów deszczowych przejmują się także światowe i polskie gwiazdy. Zobaczcie najmocniejsze wpisy, jakie znaleźliśmy w sieci.

„Przerażające jest, że Amazonia, która jest największym lasem deszczowym na świecie, wytwarzającym 20% tlenu na Ziemi, w zasadzie płuca świata, płonęła i płonęła przez ostatnie 16 dni z rzędu, i dosłownie w ogóle NIE mówi się o tym w mediach! Czemu?”, tymi słowami rozpoczął serię wpisów jako pierwszy Leonardo DiCaprio. Aktor znany jest ze swojej działalności proekologicznej.

Z polskich gwiazd głos zabrała między innymi Doda. „Jak wylicza brazylijski Narodowy Instytut Badań Kosmicznych, co minutę w amazońskim lesie deszczowym spaleniu ulega areał o powierzchni półtora boiska piłkarskiego! Gigantyczne pożary widać z kosmosu. Zmiany klimatu doprowadzą do końca świata, jaki znamy i to szybciej niż nam się wydaje”, napisała wokalistka.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

#RepostPlus @rainforestalliance - - - - - - The lungs of the Earth are in flames. 🔥 The Brazilian Amazon—home to 1 million Indigenous people and 3 million species—has been burning for more than two weeks straight. There have been 74,000 fires in the Brazilian Amazon since the beginning of this year—a staggering 84% increase over the same period last year (National Institute for Space Research, Brazil). Scientists and conservationists attribute the accelerating deforestation to President Jair Bolsonaro, who issued an open invitation to loggers and farmers to clear the land after taking office in January.⁣ ⁣ The largest rainforest in the world is a critical piece of the global climate solution. Without the Amazon, we cannot keep the Earth’s warming in check. ⁣ ⁣ The Amazon needs more than our prayers. So what can YOU do?⁣ ⁣ ✔ As an emergency response, donate to frontline Amazon groups working to defend the forest. ⁣ ✔ Consider becoming a regular supporter of the Rainforest Alliance’s community forestry initiatives across the world’s most vulnerable tropical forests, including the Amazon; this approach is by far the most effective defense against deforestation and natural forest fires, but it requires deep, long-term collaboration between the communities and the public and private sectors. Link in bio.⁣ ✔ Stay on top of this story and keep sharing posts, tagging news agencies and influencers. ⁣ ✔ Be a conscious consumer, taking care to support companies committed to responsible supply chains.⁣ Eliminate or reduce consumption of beef; cattle ranching is one of the primary drivers of Amazon deforestation. ✔ When election time comes, VOTE for leaders who understand the urgency of our climate crisis and are willing to take bold action—including strong governance and forward-thinking policy.⁣ ⁣ #RainforestAlliance #SaveTheAmazon #PrayForAmazonia #AmazonRainforest #ActOnClimate #ForestsResist #ClimateCrisis 📸: @mohsinkazmitakespictures / Windy.com

Post udostępniony przez Anja Rubik (@anja_rubik)

Równie głośno swój niepokój i sprzeciw wyraziła Anja Rubik. Modelka podała za jednym z portali dane, o których wspominaliśmy na początku artykułu.

„Zbierałam dziś grzyby w polskich lasach i myślałam o Amazonii i poczułam jak pali mnie ogień od środka.Tu cisza i spokój ,tam zgliszcza i jęk palących żywcem się zwierząt.Tu grzybki ,tam popiół.A wszystko po to by stworzyć miejsce pod hodowlę bydła.Czy człowiek zna granicę zła?Zastanawiam się czy można coś zrobić.Ponoć ludzie potrafią wywołać sztucznie deszcz.Wykorzystajmy naukę w dobrych celach a nie do tworzenia bomb i broni.Proszę😭Do something!”, zaapelowała Ania Rusowicz.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Agnieszka Maciąg (@agnieszkamaciag)

Ważnym głosem jest też ten od Agnieszki Maciąg, która proponuje podpisać specjalną petycję i sadzić nowe drzewa. „Zielone płuca naszej planety płoną. Co możemy zrobić, aby pomóc? Po pierwsze podpisać petycję, która ma na celu zmuszenie do podjęcia działań, aby chronić lasy Amazonii! Po drugie - zasadź drzewo. Tak. Zasadź drzewo tam, gdzie możesz. Działaj tak jak możesz. Kochaj tak jak możesz. Chroń to co możesz. Jednym słowem - nie bądźmy obojętni na to, co się dzieje na świecie i w naszym kraju. Ta piękna planeta to nasz dom. Natura może żyć bez nas - my bez natury nie...”, napisała w sieci modelka. Link do petycji znajdziesz klikając TUTAJ.

Nieobojętne pożarom Amazonii byli też między innymi Shakira, Ewa Chodakowska, Kinga Rusin, Julia Kuczyńska, Ellie Goulding i inni. 

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Czy czas zabliźnia rany, zaciera pamięć? Co sądzą o filmie „Ania”? BLISCY ANNY PRZYBYLSKIEJ w poruszającej, intymnej rozmowie. BARBARA ROMANOWICZ-TORZEWSKA I MAREK TORZEWSKI: słynny polski tenor i aktorka. Od 40 lat razem. Na dobre i na złe. Niezmiennie w sobie zakochani. Ich wyznania brzmią jak piękna miłosna aria. DOROTA GARDIAS: wydawałoby się, że ma wszystko: urodę, talent, popularność, miłość widzów i udaną córeczkę Hanię. A jednak los jej nie rozpieszcza… RADOSŁAW ŚMIGULSKI zarządza Polskim Instytutem Sztuki Filmowej. Czy sam jest… fanem kina? KRÓLOWA ELŻBIETA II i jej wielkie miłości…