Jodie Foster
Fot. Getty Images
ARCHIWUM VIVY!

Siedem lat temu wyznała, że jest lesbijką. Tak dziś wygląda życie Jodie Foster

Aktorka, która dziś obchodzi urodziny, jest mamą dwóch synów...

Redakcja VIVA! 19 listopada 2020 13:13
Jodie Foster
Fot. Getty Images

Aż 50 lat życia potrzebowała Jodie Foster, by zdecydować się na publiczny coming out. O tym, że jest lesbijką powiedziała ku zaskoczeniu widzów podczas odbierania Złotego Globu w 2013 roku. Dziś jest w szczęśliwym związku małżeńskim z Alexandrą Hedison. Słynna fotografka i aktorka wspólnie od 6 lat wspierają we wchodzeniu w dorosłe życie dwóch synów, którzy przyszli na świat kolejno w 1998 i 2001 roku. Gwiazda Hollywood nigdy nie ujawniła, kto jest ojcem dzieci ani w jaki sposób zostały poczęte…

Jak wyglądało dzieciństwo Jodie Foster, która dziś obchodzi 58. urodziny? Czy sprawa homoseksualności bywała dla niej trudnym tematem? I w końcu, komu oddawała swoje serce… Na te pytania odpowiadamy w poniższym tekście Magdy Łuków, który  pochodzi z VIVY! - numer 13/2013. Artykuł powstał, gdy gwiazda była jeszcze w związku z poprzednią partnerką - Cydney.

Jodie Foster z obecną żoną Alexandrą

Jodie Foster, Alexandra Hedison, żona
Fot. Getty Images

Jodie Foster: „Tak, jestem lesbijką”. Archiwum VIVY!

Od dawna mówiło się o homoseksualizmie Jodie Foster. Ona nie komentowała plotek. Nie procesowała się z mediami, które opisywały jej życie. Mając 50 lat, postanowiła przerwać milczenie. W trakcie 70. gali rozdania Złotych Globów potwierdziła, że jest lesbijką. „Gratulujemy”, pisze „The Guardian”. I pyta: „Dlaczego nie zrobiła tego wcześniej?”.

To był najbardziej zaskakujący coming out ostatnich czasów. Nawet wśród celebrytów, którzy widzieli niejedno, wywołał poruszenie. Robert Downey Jr., który wręczał Jodie nagrodę za całokształt twórczości, aż zaniemówił z wrażenia, gdy uśmiechnięta Jodie spoważniała, podniosła w górę zaciśniętą pięść i stwierdziła, że chciałaby coś ogłosić. „Jestem trochę zdenerwowana, choć pewnie nie tak, jak moi PR-owcy. Zrobiłam swój coming out już z tysiąc lat temu. Wtedy po cichu, jako młoda dziewczyna, otworzyłam się przed bliskimi, rodziną, współpracownikami. Właściwie to przed wszystkimi, których spotykałam na swojej drodze. Czuję jednak, że muszę głośno powiedzieć to, czego nie odważyłam się powiedzieć publicznie do teraz. Chcę z dumą ogłosić, że jestem... singielką”. Po czym pozdrowiła siedzących na widowni synów – 14-letniego Charlesa i 11-letniego Kita oraz byłą wieloletnią partnerkę – 59-letnią Cydney Bernard. „Dziękuję ci, Cyd. Jestem bardzo dumna z naszej nowoczesnej rodziny i naszych niezwykłych synów, Charliego i Kita, dzięki którym oddycham i mogę się rozwijać”, stwierdziła. A w oczach wielu osób na widowni pojawiły się łzy wzruszenia. Nikt w Hollywood nie spodziewał się, że Jodie zdobędzie się w końcu na odwagę, by powiedzieć światu, że jest lesbijką.

Lesbijka, córka lesbijki?

Z ujawnieniem się przed rodziną Jodie nie miała problemu. Dom, z którego wyszła, też nie był typowym domem. Jej rodzice, Lucius i Brandy, byli złym małżeństwem. Doczekali się czwórki dzieci, oprócz Jodie mieli jeszcze dwie córki – Conni i Cindy oraz syna Buddy’ego. Lucius zdradzał Brandy od początku. „Zanim mój ojciec porzucił nas ostatecznie, wykorzystywał naszą matkę, dając jej pieniądze na dom i dzieci tylko wtedy, gdy szła z nim do łóżka”, wspominała Foster. 

Ostatecznie opuścił rodzinę, gdy Brandy była w ciąży z Jodie. Potem matka przez długie lata żyła w homoseksualnym związku z Meksykanką Jo Dominquez, zwaną przez dzieci cioteczką Jo. Przy czym to Jo pełniła rolę kobiety, a matka Jodie – mężczyzny. Brenda trzymała rodzinę silną ręką, co prowadziło do poważnych rodzinnych napięć. 

Nie tylko zmuszała dzieci do ciężkiej pracy, zniechęcała też córki do mężczyzn. „Mama uczyła moje siostry, że mężczyźni są bestiami niegodnymi zaufania, a one nie miały powodu, żeby jej nie wierzyć”, wyznał po latach Buddy. Napisał też wspomnienia, w których ujawnił wiele tajemnic z życia rodziny. Jodie zerwała z nim kontakty i nie utrzymuje ich do dzisiaj. Z siostrami widuje się sporadycznie. Tylko ona w pełni akceptowała układ stworzony przez matkę. Szanowała ją i doceniała jej wysiłek. Nie uważała też, że życie bez ojca to coś złego. Kiedy więc zwierzyła się matce, że jest lesbijką, ta przyjęła to ze zrozumieniem. Chroniła córkę przed złymi językami. Przez długie lata zapraszała do domu chłopaków, a sąsiadom opowiadała, że to sympatie Jodie. 

Mama, mama i dwaj synowie

Jodie nie miała jednak ochoty ujawniać się przed obcymi, choć trudno było jej ukryć swoje preferencje. Już w Yale, gdzie w 1985 roku skończyła literaturoznawstwo, dało się zauważyć, że tylko z kobietami łączą ją głębsze relacje. W trakcie studiów zaczęła także przyjaźnić się z gejami, wspierać ruchy gejowskie. 
Nie była też w stanie ukryć przed najbliższym otoczeniem związku z producentką filmową Cydney, którą poznała w trakcie pracy nad filmem „Sommersby” w 1993 roku. Szybko zamieszkała ze starszą o dziewięć lat partnerką w domu w Miami. A po pięciu latach zapragnęła stworzyć z nią pełną rodzinę. W 1998 roku urodziła pierwszego syna Charlesa, trzy lata potem drugiego – Kita. Cyd była przy obu porodach i wzięła na siebie większość obowiązków związanych z prowadzeniem domu i wychowaniem chłopców. Szczęśliwa Jodie bardzo ograniczyła pracę. Po pierwszym porodzie przez dwa i pół roku nie wystąpiła w żadnym filmie. „Wiele osób płaci innym, by móc więcej pracować. Ja chętnie zapłaciłabym innym, żeby tylko nie pracować”, żartowała. Otworzyła firmę producencką „Egg”. Jednak po urodzeniu Kita zamknęła ją, by skupić się na dzieciach. 

Sąsiedzi widzieli, jak Jodie i Cyd wspólnie prowadzą dom, robią zakupy, odprowadzają chłopców do szkoły, chodzą na jogę i z psami na spacery. Spędzają wspólnie święta, jeżdżą na wakacje do Paryża i na Karaiby. „Widać było, że spędzą ze sobą całe życie”, mówili ich znajomi. 

No comment

Zdaniem Jodie wcześniej Ameryka nie była na tyle tolerancyjna, by przyjąć taki coming out. A jej kariera w Hollywood, na którą ciężko pracowała od dziecka, stanęłaby pod znakiem zapytania. Nieraz widziała, jak gwiazdy, które ujawniły swoje preferencje, z dnia na dzień traciły pracę, sympatię publiczności. Tak jak Ellen DeGeneres, która po wyznaniu, że spotyka się z aktorką Anne Heche, została wyrzucona z serialu. Dopiero po latach odbudowała swoją pozycję. 

Dlatego Jodie nigdy publicznie nie okazywała Cyd uczuć. Gdy podróżowały, szukały miejsc oddalonych od ludzi i paparazzich. W hotelach brały oddzielne pokoje, meldowały się pod innym nazwiskiem. Jodie nie odbierała telefonów, do niedawna nie miała telefonu komórkowego. Dlatego było jej nie na rękę, gdy media znów podjęły sprawę jej stalkera Johna Hinckleya. W 2004 roku wypuszczono go na wolność po tym, jak w marcu 1981 roku dokonał zamachu na prezydenta Ronalda Reagana, by zwrócić na siebie jej uwagę.

Zafascynowała go po roli w „Taksówkarzu” Martina Scorsese. Lekarze zapewniali, że Hinckley nikomu już nie zagraża, ale Jodie wolała dmuchać na zimne i nie zgodziła się na zatrudnienie ochrony. „Tak, jestem trochę neurotyczna. Unikam kontaktów z obcymi. Jako osoba publiczna pamiętam, że ludzie patrzą na mnie trochę inaczej”, tłumaczyła. Nie zgadzała się też na zatrudnienie służby, która mogłaby wynieść z domu ich tajemnicę. Jedyne, co je zdradzało, to dwa identyczne pierścionki od Tiffany’ego noszone zamiast obrączek. 

Kryzys wieku średniego?

Na pytania dziennikarzy o jej orientację seksualną Jodie mówiła konsekwentnie: „Nie zaprzeczam i nie potwierdzam”. Choć nie walczyła z prasą, która pisała o tym bez ogródek. Gdy w 1991 roku dwa pisma gejowskie – „OutWeek” oraz „Outpost” – napisały, że jest lesbijką, stwierdziła jedynie: „Zrobili to, bo im pozwoliłam”. 

Brak mężczyzny w swoim życiu tłumaczyła: „Moim partnerem, a zarazem najlepszą przyjaciółką, jest Brandy”. Twierdziła też, że jest samotną matką i nigdy nie ujawni personaliów ojca swoich synów. „Nie uważam, że ojciec jest potrzebny, by wychować zdrowe i szczęśliwe dziecko. Nieważna jest płeć rodzica, tylko jego zaangażowanie. Ja nie miałam ojca i w ogóle nie odczułam jego braku”, mówiła. 

Poza tym odmawiała mówienia o życiu prywatnym. Tylko raz pozwoliła sobie na szaleństwo, które mogło zniszczyć jej dotychczasowy spokój. W maju 2008 roku zerwała z Cyd po 14 latach udanego związku, by związać się z 33-letnią scenarzystką i producentką Cindy Mort, kobietą, która uwielbiała rozgłos i mogła narobić w życiu Jodie niezłego zamieszania. Foster narażała się też na gniew Cyd. Tak jak porzucona partnerka byłej gwiazdy tenisa Martiny Navrátilovej, Cyd mogła pójść do prasy i opowiedzieć o ich życiu ze szczegółami. Zażądać bajońskich alimentów. Na szczęście Cyd zachowała spokój, a gdy we wrześniu 2009 roku Mort rzuciła Foster, wybaczyła wszystko ukochanej. Dziś jednak, choć mieszkają pod jednym dachem i wychowują wspólnie synów, nie są parą.

Pamięci Randy’ego

Dopiero po nagłej śmierci w 2007 roku bardzo bliskiego przyjaciela Randy’ego Stone’a zdobyła się na odwagę i częściowe ujawnienie prawdy o sobie. Podczas gali The Hollywood Reporter’s Women in Entertainment: Power 100 w grudniu 2007 roku wypowiedziała kilka zdań, które można było potraktować jak rodzaj coming outu. Najpierw nazwała siebie dżentelmenem. Potem podziękowała partnerce: „Dziękuję też mojej pięknej Cyd, która jest zawsze przy mnie w chwilach załamania i w chwilach wielkiego szczęścia”. Randy, który zmarł na atak serca w wieku 46 lat, aktor i producent, przez długie lata krył się ze swoim homoseksualizmem. Ożenił się nawet z siostrą Barbry Streisand, Roslyn Kind. Zdecydował jednak przerwać fale kłamstw i ujawnił swoją seksualną orientację. Działał bardzo aktywnie w ruchu gejowskim, tworząc organizację Trevor Project, która miała pomagać homoseksualnym nastolatkom. Namawiał też Jodie na ujawnienia się, ona tylko wspierała hojnie dużymi sumami jego fundację. 

Ich przyjaźń wychodziła jednak daleko poza zwykłe koleżeńskie relacje. Stone był prawdopodobnie biologicznym ojcem dzieci Foster i odgrywał w ich życiu szczególną rolę. Chłopcy mówili do niego „wujku”, ale traktował ich wyraźnie jak synów. Gdy Jodie wyjeżdżała na plan, Randy wprowadzał się do nich na dłużej, by pomagać Cyd w opiece nad Charlesem i Kitem. Matka Randy’ego, 75-letnia Reverend Beverly Bates, nie ma co do tego wątpliwości. „Nie chciał o tym rozmawiać. Mówił: »Obiecałem Jodie, że zabiorę tę tajemnicę do grobu«. Podpisał nawet stosowne dokumenty. Ale jestem pewna, że mój syn był ojcem synów Jodie”, twierdziła. 

Lepiej późno niż później?

Dlaczego Jodie zdecydowała się na pełny coming out? Duży wpływ miało na to dorastanie chłopców. „Nie chciałaby, by myśleli, że coś jest nie tak z ich rodziną”, uważa prowadząca stronę Lesbian Life Kathy Belge. W ten sposób może też pomóc wielu nastolatkom, którzy borykają się ze swoją odmienną seksualnością. Jodie nie musi też dzisiaj lękać się o swoją pozycję w show-biznesie. Nikt i nic nie może już zagrozić laureatce Oscara, kochanej i podziwianej przez miliony widzów niezależnie od tego, czy sypia z kobietą, czy z facetem. Ona sama stwierdziła jedynie: „Osiągnęłam już tyle, że stać mnie na takie wyznanie”.  

Jodie Foster sprzedaje dom
Fot. Getty Images

Złote Globy 2013: Jodie Foster

Wideo

Najpiękniejsze prezenty dla niej na Boże Narodzenie 2020

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

HALINA ROWICKA I ANNA KALCZYŃSKA Jak odnaleźć się w życiu po odejściu ukochanej osoby i czy matka i córka mogą się przyjaźnić. MARIA DĘBSKA o niezależnych kobietach: matce reżyserce, ikonie lat 60. Kalinie Jędrusik, którą zagrała, i o... sobie. MARIUSZ WILCZYŃSKI – malarz, performer, twórca animacji. Jego animowany film „Zabij to i wyjedź z tego miasta” to absolutny światowy hit! Pierwsza w historii Stanów Zjednoczonych kobieta wiceprezydent – KAMALA HARRIS zmienia świat. GRZEGORZ SKAWIŃSKI Życie rockmana w czasach pandemii. W cyklu PODRÓŻE: Czy w tym roku poszusujemy i gdzie – top lista najsłynniejszych zimowych kurortów.