Książę Harry, księżna Meghan, Harry i Meghan
Fot. PA Wire/PA Images/EAST NEWS
O TYM SIĘ MÓWI

Co tak naprawdę książę Harry chciał przekazać w swoim przemówieniu?

Jego słowa miały ukryte znaczenie

Sabina Zięba 21 stycznia 2020 17:35
Książę Harry, księżna Meghan, Harry i Meghan
Fot. PA Wire/PA Images/EAST NEWS

W niedzielny wieczór 19 stycznia, podczas prywatnej kolacji organizacji charytatywnej Sentebale, książę Harry przemówił publicznie po raz pierwszy od momentu sfinalizowania tzw. Megxitu, czyli odejścia jego oraz Meghan od wykonywania obowiązków członków brytyjskiej rodziny królewskiej. Czy jednak w jego słowach nie było ukrytego przekazu?

Szczegóły przemówienia księcia Harry'ego

W swojej mowie w Ivy Chelsea Garden, książę Sussex powiedział, że on i jego żona rozstali się z rodziną królewską z „wielkim smutkiem”, ale „nie było innej opcji”. Teraz dziennikarka Rebecca English specjalnie dla Daily Mail przeanalizowała jego wywód. Czytając między wierszami i interpretując każde słowo, doszła do zaskakujących wniosków...

Książę w swojej wypowiedzi zawarł ukryty przytyk w stronę mediów. Stwierdził, że poznając Meghan znalazł „miłość i szczęście, na które liczył przez całe życie”, sugerując, że to właśnie ona jest powodem podjętej przez niego decyzji, a obywatele mogą mu tylko pozazdrościć takiej partnerki.

W kolejnych słowach doszukano się odniesienia do tego, z czym musiał się zmierzyć na długo przed poznaniem swojej żony, czyli rozdmuchiwaniem problemów przez media, niesprawiedliwym traktowaniem oraz pochopnymi ocenami. Mówiąc, że Meghan wyznaje takie wartości, jak on, zasugerował, że Brytyjczycy naprawdę źle ją osądzili, choć nie powinni. 

Gdy powiedział: „Wiem, że nie zawsze zachowywałem się prawidłowo”, po raz pierwszy przyznał, że popełnił błędy. Jasne jest, że owa decyzja mocno wpłynęła na jego umysł. Chce, by daleka od sympatii opinia publiczna to zrozumiała. Z kolei stwierdzenie, że „media są potężną siłą”, pokazuje, że zawsze szybko obwiniał media, gdy w jego życiu pojawiały się problemy, bez względu na okoliczności. Od dawna wyjaśniał, że czuł nieuzasadnioną krytykę swojego związku i to nic dziwnego, że postanowił wyjechać.

Książę Harry zakończył mowę słowami: „Pełni nadziei posuwamy się naprzód - dziękuję za dawanie mi odwagi, by wykonać następny krok”. Według Rebecki English wyraził nimi zarówno swój żal, że do tego doszło, jak i rozczarowanie z powodu zmuszenia go do odejścia - w szczególności z powodu jego patronatów wojskowych. W ostatnim apelu Harry błaga ludzi, by lepiej rozumieli tę decyzję i nie nalegali, by on się zmienił, lecz by zmieniło się społeczeństwo. Wie, że to, co robi, stanowi ryzyko, ale prosi o wsparcie.  

przemówienie księcia Harry'ego podczas kolacji fundacji Sentebale

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

at tonight’s dinner for supporters of Sentebale in London Video © SussexRoyal

Post udostępniony przez The Duke and Duchess of Sussex (@sussexroyal)

Księżna Meghan, książę Harry
Fot. Getty Images

Wideo

Marynarki, kardigany, sukienki maxi, kozaki na słupku. Te produkty będą modne jesienią i zimą 2020/2021

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Córka ANNY PRZYBYLSKIEJ, OLIWIA BIENIUK, w jedynym takim wywiadzie: „Kiedy mama umarła, wchodziłam w najtrudniejszy okres dojrzewania i ono się trochę zatrzymało”. PIOTR BECZAŁA i KATARZYNA BĄK-BECZAŁA. Światowej sławy muzyk i utalentowana mezzosopranistka, która zamieniła karierę na rolę żony. Czy żałuje? KEANU REEVES, aktor, który chodzi własnymi ścieżkami. IZABELA TROJANOWSKA w czasach PRL-u szokowała ostrym, rockowym wizerunkiem. Ile dziś zostało z tamtej niepokornej dziewczyny? W CYKLU EXTRA Świat mody z powodu koronawirusa znalazł się na krawędzi.