królowa ELżbieta II przemówienie bożonarodzeniowe
Fot. The Royal Family/Ferrari Press/East News
O TYm SIĘ MÓWI

Bożonarodzeniowe orędzie królowej Elżbiety II. Poruszająco wspomniała księcia Filipa 

W tym roku tylko jedna fotografia gościła na biurku monarchini...

Gabriela Czernecka 26 grudnia 2021 16:55
królowa ELżbieta II przemówienie bożonarodzeniowe
Fot. The Royal Family/Ferrari Press/East News

Brytyjska monarchini królowa Elżbieta II jak co roku przemówiła do narodu w bożonarodzeniowym orędziu. Królowa w poruszający sposób wspomniała zmarłego w tym roku męża, księcia Filipa. Jak komentują specjaliści, to było jedno z  jej najbardziej osobistych przemówień bożonarodzeniowych...

Bożonarodzeniowe orędzie królowej. Monarchini o księciu Filipie

Tylko raz w historii swojego panowania królowa Elżbieta II nie wygłosiła bożonarodzeniowego przemówienia. Wówczas w 1969 roku w telewizji BBC wyemitowano film dokumentalny z udziałem brytyjskiej rodziny królewskiej, ale przemówienie monarchini i tak zostało przedrukowane w brytyjskiej prasie. W tym roku królowa wygłosiła orędzie bożonarodzeniowe, które nagrane zostało kilka dni wcześniej. Brytyjskie media punktują, że było to wyjątkowo osobiste przemówienie. Królowa Elżbieta II wspomniała w nim o księciu Filipie, który odszedł w kwietniu tego roku. 

Zobacz: Wielka Brytania. Królowa Elżbieta II odwołała przedświąteczne spotkanie z rodziną

„Choć dla wielu jest to czas ogromnego szczęścia i radości, to Boże Narodzenie może być trudne dla tych, którzy stracili bliskich. W tym roku szczególnie rozumiem, dlaczego. Ale w miesiącach po śmierci mojego ukochanego Filipa czerpałam wielką radość z ciepła i uznania z licznych hołdów dla ego życia i działań płynących z całego kraju, Wspólnoty Narodów i świata”, powiedziała królowa. 

Przemówienie królowej poprzedził krótki film ze zdjęciami królowej i Filipa z fragmentami jej najsłynniejszych słów, jakie wypowiedziała z okazji 50. rocznicy ślubu. „Ten psotny błysk w jego oku był tak samo jasny pod koniec życia, jak i wtedy gdy pierwszy raz go zobaczyłam. Ale oczywiście, życie składa się z ostatnich rozstań i pierwszych spotkań. I choć ja i moja rodzina tęsknimy za nim, wiem, że chciałby, byśmy cieszyli się świętami Bożego Narodzenia. Gdy, podobnie jak miliony ludzi na całym świecie, przygotowywaliśmy się do Bożego Narodzenia, odczuwaliśmy jego obecność”, wspominała królowa Elżbieta II księcia Filipa.

Królowa ELżbieta II pominęła w przemówieniu Harry'ego i Andrzeja

Chwaląc pracę swojego męża, podkreśliła, że jej syn i wnuk podążają śladem Filipa, co napawa ją dumą. Szczególnie w ciepły sposób wypowiedziała się na temat ich walki z kryzysem klimatycznym. Podczas przemowy królowej  pokazano zdjęcia wszystkich wyższych rangą członków brytyjskiej rodziny królewskiej. Nie pojawiły się zdjęcia księcia Andrzeja oraz księcia Harry’ego, którzy z różnych powodów zakończyli pełnienie królewskich obowiązków.  

„Nic dziwnego, że pominęła kontrowersje, które uderzyły w rodzinę w 2021 roku, w tym wywiad z księciem Harrym i jego żoną z Oprah oraz zarzuty, że książę Andrzej był zaangażowany w wykorzystywanie seksualne, czemu zaprzecza”, komentowali decyzję królowej dziennikarze The Washington Post

Internauci zwrócili uwagę a to, że na stole, przy którym siedziała monarchini pojawiła się tylko jedna fotografia. To zdjęcie królowej i jej męża, księcia Filipa, które wykonano w 2007 roku z okazji rocznicy ślubu pary. Monarchini wspomniała także o  tym, co czeka ją w przyszłym roku: „Za zaledwie sześć tygodni rozpocznie się mój osobisty rok jubileuszowy, który, mam nadzieję,  będzie okazją do cieszenia się poczuciem wspólnoty dla ludzi na całym świecie, szansą na podziękowanie za ogromne zmiany, jakie zaszły w ciągu ostatnich 70 lat, zarówno te społeczne, jak i naukowe czy kulturalne, a także do spojrzenia w przyszłość z ufnością”, powiedziała Elżbieta II.

Warto dodać, że mimo ery nowych mediów orędzie królowej nadal jest jednym z najchętniej oglądanych programów w Wielkiej Brytanii: „Kręcenie się wokół telewizora, żeby oglądać nie najmłodszą monarchinię wygłaszającego pięciominutowe przemówienie, jest wciąż zaskakująco popularne. W zeszłym roku znalazło się na szczycie rankingów telewizyjnych w Boże Narodzenie”, pisał jeden z brytyjskich dzieników. 

królowa ELżbieta II przemówienie bożonarodzeniowe 2021
Fot. The Royal Family/Ferrari Press/East News

królowa ELżbieta II przemówienie bożonarodzeniowe
Fot. The Royal Family/Ferrari Press/East News

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

JULIA WIENIAWA o magii sceny, dorastaniu na oczach widzów, manii kontroli i miłości. ADRIANNA BIEDRZYŃSKA i MICHALINA ROBAKIEWICZ – Matka i córka opowiadają, jak gra się im na jednej scenie i nosi... te same ubrania. JERZY SKOLIMOWSKI: Artysta wszechstronny – reżyser, scenarzysta, poeta i malarz, w szczerej rozmowie o życiowej rewolucji. W cyklu Kobiety ikony – co się dzieje z… SOPHIA LOREN, bogini kina, zjawiskowa piękność, która na swoje miejsce na Ziemi wybrała Rzym zamiast Hollywood. W cyklu Podróże – gdzie jeżdżą gwiazdy: Greckie wyspy. Tu odpoczywają JOANNA PRZETAKIEWICZ, ANNA PUŚLECKA i RITA ORA. Sztuka gotowania JOANNY BRODZIK.