Bajm
Fot. MIROSŁAW STĘPNIAK/ FOTONOVA
pożegnanie

Beata Kozidrak i zespół Bajm w żałobie. Nie żyje Marek Makuch, były basista grupy

Członkowie zespołu pożegnali przyjaciela. "Muzyka nie umiera, ale muzycy..."

Marcjanna Maryszewska 13 czerwca 2023 10:04
Bajm
Fot. MIROSŁAW STĘPNIAK/ FOTONOVA

Zespół Bajm z Beatą Kozidrak na czele pogrążył się w żałobie... W poniedziałek wieczorem przekazali smutną wiadomość o śmierci Marka Makucha, który grał z grupą w latach 80. Choć ich drogi w końcu się rozeszły, muzycy pozostali w dobrych stosunkach. Artysta odszedł 12 czerwca, mając 69 lat.

Zespół Bajm w żałobie. Muzycy pożegnali przyjaciela

Informacja o śmierci muzyka pojawiła się w oficjalnych mediach społecznościowych zespołu Bajm. Marek Makuch nagrał z nimi dwie pierwsze płyty: Bajm w 1983 i Martwa woda w 1985. Potem niemal do końca życia pozostawał aktywny zawodowo i uczestniczył w wielu projektach muzycznych. W ostatnich latach współtworzył zespół Old Klezmer Trio.

"W dniu dzisiejszym odszedł nasz kolega Marek Makuch, który grał z nami w latach 80. Żegnaj Marku! Zawsze zostaniesz w naszej pamięci..." — napisano pod grupowym zdjęciem z archiwum grupy, na którym zmarły muzyk stoi jako pierwszy z lewej. Pożegnał go również były perkusista, Marek Tchorzewski. Dodał, że basista odszedł w rocznicę śmierci założyciela zespołu Jarosława Kozidraka.

Kolejną osobą, która złożyła publiczny hołd zmarłemu, był Grzegorz Kabasa z zespołu Bremenn. Zamieścił on w sieci poruszający wpis — dowiadujemy się dzięki temu, jakim człowiekiem Marek Makuch był prywatnie. Muzyczna kariera była mu pisana...

"Gdy się przechadzał ulicami mojego miasta rodzinnego, od razu było wiadomo, że to facet wystający z tłumu. Zwyczajnie było widać, że to osobowość artystycznie naznaczona. Poznałem go pewnie jakieś czterdzieści lat temu, w okolicznościach muzycznych. Ja jako nastolatek dumny z umiejętności uchwycenia akordu C-dur w pozycji pierwszej, on jako zawodowiec, basista Bajmu, czyli człowiek show-biznesu. Kto by pomyślał, że po paru latach staniemy na jednej scenie — napisał jego przyjaciel. Wpis podsumował refleksją na temat śmierci. "Muzyka nie umiera, ale muzycy… Marek odszedł i to jest wiadomość, której nie chce się wiedzieć i nic nie pomagają żadne myśli o kolejach losu i że wszyscy podążamy do światów nieznanych. Marek Makuch. Ukłony".

Bliskim zmarłego składamy najszczersze kondolencje.  

Beata Kozidrak, Warszawa, 26.02.2019

Fot. Radoslaw NAWROCKI / Forum

Beata Kozidrak, VIVA! 3/2016

Beata Kozidrak, VIVA! luty 2016, 3/2016
Fot. Michał Pańszczyk

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

Bogna Sworowska o pracy w modelingu kiedyś i dziś…

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

FILIP CHAJZER w poruszającej rozmowie wyznaje: „Szukam swojego szczęścia w miłości, w życiu, na świecie…”. GOŁDA TENCER: „Ludzie młodzi nie znają historii. Patrzą do przodu (…). A ja robię wszystko, by ocalić pamięć”, mówi. JAN HOLOUBEK i KASPER BAJON: reżyser i scenarzysta. Czego nie nakręcą, staje się hitem. A jak wyglądają ich relacje poza planem filmowym? MONIKA MILLER od lat zmaga się z depresją i chorobą dwubiegunową, ale teraz za sprawą miłości pierwszy raz w życiu jest szczęśliwa.