Anna Solska-Mackiewicz, żona Tomasza Mackiewicza, VIVA! luty 2019, 4/2019
Fot. Szymon Szcześniak/LAF AM
O TYM SIĘ MÓWI

Żona Tomasza Mackiewicza była zazdrosna o partnerkę himalaisty, Élisabeth Revol

Anna Solska-Mackiewicz o pamięci po zmarłym mężu

Redakcja VIVA! 25 listopada 2020 15:00
Anna Solska-Mackiewicz, żona Tomasza Mackiewicza, VIVA! luty 2019, 4/2019
Fot. Szymon Szcześniak/LAF AM

W styczniu upłyną trzy lata od tragicznej śmierci Tomasza Mackiewicza. Polski himalaista wraz z Élisabeth Revol w 2018 roku zdobyli szczyt Nanga Parbat. Niestety, z wyprawy powróciła jedynie francuska himalaistka. O pamięć po zmarłym mężu dba jego żona. Anna Solska-Mackiewicz opowiedziała o życiu po utracie męża, tęsknocie, trudnościach w relacji z wyczynowcem, a także zazdrości. 

Anna Solska-Mackiewicz była zazdrosna o Élisabeth Revol, partnerkę himalaisty Tomasza Mackiewicza

Życie z wyczynowcem, takim jak Tomasz Mackiewicz z pewnością nie należy to najłatwiejszych emocjonalnie. Jego żona codziennie musiała liczyć się z prawdopodobieństwem, że pewnego dnia może utracić swojego ukochanego. "Kiedyś o tym rozmawialiśmy i powiedział, że w górach nie zginie i że to mi obiecuje. Byłam więc spokojna. Chciałam wierzyć nawet wbrew rozsądkowi. Wiedziałam też, jaki jest silny i jak się nie poddaje. Bywał impulsywny, szalony, czasami emocje tak nad nim panowały, że przestawał myśleć racjonalnie. Zwłaszcza gdy czuł się zraniony, skrzywdzony. Ale w górach był wcieleniem opanowania i rozsądku", powiedziała w rozmowie z Krystyną Pytlakowską dla VIVY! w 2019 roku. Niestety, życie napisało własny scenariusz. 

Anna Solska-Mackiewicz o życiu po utracie męża opowiedziała ostatnio w programie Dzień Dobry TVN. Odnaleźć się w tak tragicznych okolicznościach pomogła jej przeprowadzka za granicę. Wdowa po Tomaszu Mackiewiczu musiała jednak powrócić do kraju. W Polsce przebywa jej rodzina oraz syn z poprzedniego małżeństwa. "Gdyby nie te moje zobowiązania rodzinne, obowiązki wobec rodziny, to zostałabym w Irlandii, bo byłam tam bardzo szczęśliwa. (...) Tam byłam z dala od takich przytłaczających bodźców, z dala od rodziny, która nad tym moim losem ubolewała i miałam poczucie, że ja to swoje życie zupełnie samodzielnie kształtuję bez wpływów innych ludzi", wyznała w rozmowie z Ewą Drzyzgą. 

Żona himalaisty przyznaje, że cały czas czuje obecność swojego męża. Pamięć po nim kultywuje także publicznie. "Właściwie od jego odejścia ja cały czas pracuję nad jego dorobkiem, jego dziedzictwem, jego historią", podkreśliła. Anna Solska-Mackiewicz pracuje obecnie nad osobistą i szczerą książką o swoim mężu. Założyła także Fundację Nanga pamięci Tomasza Mackiewicza. Kieruje budową wodociągu na Nanga Parbat, we współpracy z francuską organizacją. Jej członkinią jest m.in. Élisabeth Revol, która towarzyszyła polskiemu himalaiście podczas tragicznej wyprawy z 2018 roku. Chociaż teraz ze sobą współpracują, nie zawsze utrzymywały dobrą relację.

Żona Tomasza Mackiewicza przyznała, że była bardzo zazdrosna o partnerkę swojego męża. "Oczywiście, że byłam zazdrosna. No bo jestem tu, zostaję tu sama z dzieckiem, też trudnym życiem, a Tomek jest tam i tam jest inna kobieta. W dodatku tam przeżywa coś, co stanowi najbardziej intensywną część jego życia. Oczywiście, że mnie to bolało. Jakiś taki odczuwałam żal po prostu", wyznała Anna Solska-Mackiewicz.  

Anna Solska-Mackiewicz w sesji zdjęciowej VIVY! z 2019 roku:

Anna Solska-Mackiewicz, żona Tomasza Mackiewicza, VIVA! luty 2019, 4/2019
Fot. Szymon Szcześniak/LAF AM

Anna Solska-Mackiewicz, żona Tomasza Mackiewicza, VIVA! luty 2019, 4/2019
Fot. Szymon Szcześniak/LAF AM

Wideo

Polska nie mogła wygrać Eurowizji Junior trzeci raz? Sara James odpowiada na słowa Jacka Kurskiego

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

IRENA SANTOR mówi: „Cóż jest piękniejszego, niż żyć, istnieć? Interesuje mnie jutro, odkąd zachorowałam na raka...”. MAGDA i JASIEK MELA – Był najmłodszym zdobywcą bieguna, pomimo utraty ręki i nogi. Co dziś najbardziej w nim ceni jego żona Magda? ANNE APPLEBAUM, słynna dziennikarka, laureatka Pulitzera, o odwadze Polaków, domu w Chobielinie i wolności. PIOTR JACOŃ o córce Wiktorii i tym, jak to jest być rodzicem dziecka transpłciowego oraz budowaniu rodzinnych relacji na nowo.