Anna Karina, 1962
Fot. Everett Collection / Everett Col/EAST NEWS
POŻEGNANIE

Anna Karina nie żyje. Legendarna aktorka zmarła na raka

Miała 79 lat

Konrad Szczęsny 16 grudnia 2019 14:14
Anna Karina, 1962
Fot. Everett Collection / Everett Col/EAST NEWS

Odeszła w paryskim szpitalu 14 grudnia 2019 roku w wieku 79 lat. Anna Karina, znana z ról w tak kultowych filmach, jak „Szalony Piotruś” czy „Żyć własnym życiem” od dłuższego czasu zmagała się z rakiem. Przy jej łóżku do końca czuwał były mąż.

Nie żyje Anna Karina. Przyczyny śmierci

Smutną informację w rozmowie z mediami potwierdził długoletni menedżer gwiazdy, Laurent Laurent Balandras. Ujawnił, że do końca przy łóżku Anny Kariny czuwał jej ostatni mąż, Denis Berry. 

Legenda kina trafiła do szpitala w Paryżu w związku z nowotworem, który u niej wykryto. Zmarła 14 grudnia w wieku 79 lat.

Francuskie media, powołując się na słowa tamtejszego ministra kultury Franka Riestera podkreślają, że „kino zostało dziś osierocone. Straciło jedną ze swych legend”.

Kim był Anna Karina? Początki kariery, pseudonim

Przyszła na świat 22 września 1940 roku w Solbjergu, na przedmieściach Aarhus, drugiego co do wielkości miasta Danii. Jej ojciec, kapitan statku, opuścił rodzinę, gdy Anna Karina miała zaledwie roczek. Talenty artystyczne wykazywała prawdopodobnie już od dzieciństwa. Pierwsza przygoda z kinematografią od razu zakończyła się spektakularnym sukcesem. Gdy miała 14 lat, pojawiła się w duńskim filmie krótkometrażowym Ib Schmedesa, który... został uhonorowany nagrodą w Cannes! Dosyć szybko podjęła decyzję o opuszczeniu rodzinnego domu: według dostępnych informacji, miało to miejsce po jednej z kłótni z matką w 1958 roku. Złapała wówczas autostop i wyjechała do Paryża. Nie miała grosza przy duszy, nie znała języka, miała mieszkać na ulicy. 

Początkowo chwytała się wszystkiego, czego mogła, by się utrzymać: śpiewania w kabaretach, grania w reklamach czy... malowania obrazów, które później sprzedawała. Przełom przyszedł, gdy pewnego dnia w jednej z paryskich kawiarni podeszła do niej kobieta z agencji reklamowej. Poprosiła o wykonanie kilku zdjęć na potrzeby realizowania kampanii. Opłaciło się, bo dzięki temu Anna Karin szybko zyskała popularność, uczestnicząc w kilku sesjach dla prestiżowych czasopism, w tym „Elle”. Zaczęła bywać na salonach, poznawała wpływowe postaci m.in. ze świata mody, takie jak Pierre Cardin i Coco Chanel. Ta ostatnia zresztą doradziła jej przyjęcie pseudonimu Anna Karina (tak naprawdę Dunka nazywała się Hanne Karen Blarke Bayer).

Mimo że miała talent, który szybko zapewnił jej rozgłos, dała się też poznać jako artystka asertywna. Uznany reżyser Jean-Luc Godard zwrócił się do niej po obejrzeniu reklamy Palmolive, w której zagrała, z ofertą roli w swoim debiutanckim „Do utraty tchu”. Odmówiła mu, bo... miałaby pojawić się w produkcji nago. 

Później przyszedł czas na głośne role filmowe. Łącznie miała ich na koncie 80 oraz 7 w serialach.  Do tych najgłośniejszych należą: ta Loli w w „Cayenne Palace”, za którą uzyskała w 1988 roku nominację do Cezara dla najlepszej aktorki drugoplanowej czy w obrazie „Kobieta jest kobietą” (pastiszu musicalu), którą uhonorowano Srebrnym Niedźwiedziem na 11. Festiwalu Filmowym w Berlinie w 1961 roku. Należy również wyróżnić takie produkcje, jak „Szalony Piotruś”, „Alphaville”, „Żyć własnym życiem” czy „Żołnierzyk”. W „Obcych” Luchino Viscontiego na dużym ekranie wystąpiła u boku Marcello Mastroianniego Otrzymała również główną rolę w „Śmiechu w ciemności” Tony'ego Richardsona. Zajmowała się także pisaniem scenariuszy, reżyserią, pisaniem powieści czy... śpiewaniem. Założyła nawet własną firmę producencką.

Anna Karina, 18.10.2017
Fot. Reynaud Julien/APS-Medias/ABACA/Abaca/East News

Anna Karina, 18.10.2017

Anna Karina - życie prywatne, mężowie

Była czterokrotnie zamężna. To pierwsze i najgłośniejsze małżeństwo z mistrzem Nowej Fali Jeanem-Lucą Godardem, trwało do 1965 roku, zaledwie cztery lata. Dzieliła ich zresztą spora różnica wieku, która miała przyczynić się bezpośrednio do rozpadu związku. Gdy się poznali, Anna miała 21 lat. Jean - 30. Miał zostawiać ją na całe dnie w domu bez słowa wyjaśnienia. Nic dziwnego, że po rozstaniu nie utrzymywali kontaktu.

Kolejnymi wybrankami Anny Kariny byli m.in. Daniel Duval oraz reżyser Dennis Berry. Ten ostatni towarzyszył jej zresztą w ostatnich chwilach życia...  

Anna Karina w 1962 roku:

Anna Karina, 1962
Fot. Everett Collection / Everett Col/EAST NEWS

Anna Karina, 2 marca 2018:

Anna Karina, 2 marca 2018
Fot. THOMAS SAMSON/AFP/East News

Wideo

Urszula Dudziak pojawi się w kolejnej edycji The Voice of Poland? Zapytaliśmy!

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

IZABELA JANACHOWSKA i KRZYSZTOF JABŁOŃSKI: Zamożni, między nimi jest duża różnica wieku – idealny obiekt hejtu. Jak sobie z nim radzą? Jak się kochają? ANDRZEJ PIASECZNY: Dlaczego tak naprawdę zdecydował się na coming out. I to właśnie teraz. DZIECI KRÓLOWEJ ELŻBIETY: Karol, Anna, Andrzej, Edward – wychowani przez matkę, która musiała się zmagać z dylematem: dzieci czy korona. MONIKA I ROBERT JANOWSCY Mężczyzna po przejściach i kobieta z przeszłością o życiu w patchworkowej rodzinie, miłości do siebie i... cudzych dzieci. ANNA NOWAK-IBISZ Pani Gadżet… improwizuje.