Anna Dymna, Viva! 6/2022
Fot. Olga Majrowska
O tym jest głośno

Anna Dymna z wyjątkowym odznaczeniem! Aktorka została honorową obywatelką Krakowa

Anna Dymna wydobywa z ludzi wszystko to, co najpiękniejsze

Marta Nawacka 7 czerwca 2024 10:00
Anna Dymna, Viva! 6/2022
Fot. Olga Majrowska

Jest nie tylko jedną z najpopularniejszych polskich aktorek, ale także osobą, która nie potrafi obojętnie przejść obok krzywdy innych i stale angażuje się we wszelką pomoc oraz sprawy społeczne. Anna Dymna została właśnie uhonorowana wyjątkowym odznaczeniem. Została honorową obywatelką Krakowa.

[Ostatnia publikacja na VUŻ-u 08.06.2024 r.]

Anna Dymna została honorową obywatelką Krakowa

Jest nie tylko utalentowaną aktorką filmową i teatralną, ale także wykładowczynią Akademii Sztuk Teatralnych i założycielką Fundacji Mimo Wszystko, zajmującej się pomocą dla osób niepełnosprawnych intelektualnie. Na swoim koncie ma wiele fenomenalnych kreacji aktorskich. W 1993 roku została laureatką Złotych Lwów Gdańskich z rolę w dramacie „Tylko strach”, a w 2016 roku nagrodzono ją Orłem za udział w komedii „Excentrycy, czyli po słonecznej stronie ulicy” Juliusza Machulskiego.

Teraz Anna Dymna została honorową obywatelką Krakowa, a wszystko za zasługi dla kultury polskiej, a także za zaangażowanie w sprawy społeczne. Okazuje się, że decyzję podjęto jednogłośnie, a w uzasadnieniu wymieniono między innymi stworzenie Fundacji Mimo Wszystko, powstanie ośrodka terapeutyczno-rehabilitacyjnego dla osób z niepełnosprawnością intelektualną w Radwanowicach czy coroczne kwestowanie na Cmentarzy Rakowickim dla Obywatelskiego Komitetu Ratowania Krakowa w Dniu Wszystkich Świętych.

Prezydent Krakowa, Aleksander Miszalski, tak mówił o aktorce podczas uroczystej sesji Rady Miasta Krakowa. „Anna Dymna od lat z powodzeniem udowadnia, że umiłowanie sztuki i drugiego człowieka pozwala na obcowanie z prawdziwym pięknem. Jest przede wszystkim artystką i to artystką wybitną, a wrażliwość czyni z niej osobę tak szczególną. Regularnie angażuje się w działania społeczne. To gigantyczne wyzwanie - bez zaniedbywania drogi twórczej - działać dla osób potrzebujących”.

„Dziś bez tych działań nie wyobrażamy sobie współczesnego Krakowa. Anna Dymna wydobywa z ludzi wszystko to, co najpiękniejsze. Na każdym kroku udowadnia, że tylko dzięki empatii i wyzbyciu się uprzedzeń, możemy dostrzec najlepsze cechy człowieka. Za tytaniczną pracę - wszyscy my - krakowanie dziękujemy”, dodał Aleksander Miszalski. „Anna Dymna. Nasza miłość. Nasz drogowskaz. Nasz autorytet. Gratuluję decyzji Radzie Miasta Krakowa. Wnioskowałam o to odznaczenie już od dawna”, podkreśliła z kolei Dorota Segda, rektorka Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie.

Czytaj też: Niespodziewane wieści o Irenie Santor. Artystka ponownie musiała trafić do szpitala

Anna Dymna, Viva! 6/2022
Fot. Olga Majrowska

Anna Dymna w sesji dla magazynu VIVA!, 2022 rok

Anna Dymna: „Odznaczenia nie dostałam ja. Dostali je wszyscy ludzie”

Aktorka nie kryła swojego wzruszenia z powodu otrzymanego odznaczenia. „Odznaczenia nie dostałam ja. Dostali je wszyscy ludzie, z którymi się spotkałam w życiu. Ci, którzy mnie kochają - mimo wszystko. To oni mnie tworzyli i tworzą. To oni dają mi siłę. Oni mnie wszystkiego uczą”, powiedziała wzruszona, dziękując za honorowe obywatelstwo. Anna Dymna podkreśliła również, jak ważny jest dla niej sam Kraków.

„Jestem w mieście, w którym czuję się szczęśliwa. To prawdziwe szczęście tak pokochać miejsce, w którym się jest. Po tych ulicach chodzę już 70 lat. To tu mam swoje tajemnicze miejsca. Ale nie powiem Wam jakie! Czuję, że to moje miejsce na ziemi. Z Krakowem łączą mnie ludzie. Tak naprawdę zawsze najważniejsi są ludzie”, wyznała Anna Dymna.

Aktorka wspomniała także o tym, że bardzo ważne jest odkrywanie w drugim człowieku dobra. „Człowiek jest z natury dobry. Ludziom trzeba mówić, że są dobrzy. Jak im się to mówi i jak się ich tak traktuje, to budzi się w nich magiczne światełko. Jak tlenu potrzeba ludziom prostych słów i... miłości”, mówiła i dodała: „Jestem dumna, że jestem Krakowianką. Kocham życie. Kocham ludzi. Kocham Was wszystkich. Dziękuję!”.  

Zobacz także: Od buntowniczki, do dojrzałej kobiety, żony i matki. Agnieszka Chylińska o swojej przemianie duchowej

Anna Dymna została honorową obywatelką Krakowa, 05.06.2024, Kraków, Urząd Miasta
Fot. Jan Graczynski/East News

Anna Dymna została honorową obywatelką Krakowa, 05.06.2024, Kraków, Urząd Miasta

Anna Dymna została honorową obywatelką Krakowa, 05.06.2024, Kraków, Urząd Miasta
Fot. MAREK LASYK/REPORTER

Anna Dymna została honorową obywatelką Krakowa, 05.06.2024, Kraków, Urząd Miasta

Anna Dymna została honorową obywatelką Krakowa, 05.06.2024, Kraków, Urząd Miasta
Fot. Beata Zawrzel/REPORTER

Anna Dymna została honorową obywatelką Krakowa, 05.06.2024, Kraków, Urząd Miasta

[Ostatnia publikacja na Viva Historie 10.06.2024 r.]

TAGI #Anna Dymna

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

„Miałem szczęście do kobiet”… Jerzy Stuhr o mamie i babci w ostatnim wywiadzie dla VIVY.pl

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

ANITA SOKOŁOWSKA zdobyła sympatię widzów jako Zuza w „Przyjaciółkach”. Wytańczyła Kryształową Kulę. Teraz przyszedł czas na realizowanie swoich projektów i marzeń. URSZULA DUDZIAK I GRZECH PIOTROWSKI: dwie silne osobowości, dwa pokolenia. Diwa jazzu i wirtuoz saksofonu połączyli siły w niesamowitym projekcie „WE” dla pokoju na świecie. KRZYSZTOF MIRUĆ: architekt z wykształcenia, osobowość telewizyjna, z zamiłowania projektant wnętrz o swojej drodze do sukcesu.