Anna Dereszowska
Fot. TOMASZ URBANEK/Dzien Dobry TVN/East News
O TYM SIĘ MÓWI

„Mama zmarła na raka jajnika. Mimo że sama była lekarzem. Rzadko się badała”

Anna Dereszowska w poruszających słowach apeluje do kobiet

Olga Figaszewska 14 stycznia 2020 14:51
Anna Dereszowska
Fot. TOMASZ URBANEK/Dzien Dobry TVN/East News

Anna Dereszowska to niezwykła postać polskiego kina, jedna z najlepszych polskich aktorem. W każdej roli jest fenomenalna. Lejdis, MADAY, Porady na zdrady… A co wiadomo o jej życiu prywatnym? Niewiele osób zdaje sobie sprawę z dramatu, jaki rozegrał się w jej życiu. Anna Dereszowska w poruszających słowach wspomniała mamę, którą straciła w wieku dziewięciu lat. Teraz sama wykorzystuje swoją popularność do uświadamiania kobiet i namawiania ich do profilaktycznych badań.

Anna Dereszowska o stracie mamy

Mama Anny Dereszowskiej zmarła trzydzieści lat temu. Ciężko chorowała. A jej strata była dla aktorki traumatycznym przeżyciem.

Gwiazda wyznała, że zwraca szczególną uwagę na profilaktyczne badania. Na specjalnej konferencji prasowej akcji Diagnostyka jajnika, której jest ambasadorką, Anna Dereszowska przyznała, że jej mama zmarła po przegranej walce z rakiem jajnika. Sama była lekarzem. Kiedy trafiła na oddział onkologiczny, było już za późno, żeby pokonać nowotwór.

W poruszających słowach aktorka zaapelowała do kobiet, by ciągłym pędzie nie zapominały o sobie i swoich najbliższych.

„Rak jajnika to temat bardzo mi bliski. Moja mama 30 lat temu zmarła właśnie na raka jajnika. Mimo że sama była lekarzem, a tata ginekologiem położnikiem, ale nie ginekologiem onkologiem, rzadko się badała, dlatego chorobę wykryto u niej bardzo późno. Gdy trafiła na onkologię, rak był już zbyt zaawansowany, żeby z nim wygrać. To paradoks, że była lekarzem i się nie badała, bo myślała, że jej to nie dotyczy. Niestety, dotyczy każdego z nas”, powiedziała Anna Dereszowska.

Rak jajnika to jeden z najcięższych nowotworów. Bardzo trudny do wyleczenia i bywa złośliwy. Nie daje jednoznacznych objawów.

Anna Dereszowska apeluje do kobiet

Gwiazda uważa, że gdyby jej mama poddawała się regularnym badaniom mogłaby wydłużyć życie. „Pewnie mama by z tym nowotworem wtedy nie wygrała, ale na pewno żyłaby dłużej, gdyby się badała. Jeśli możemy żyć dłużej, nawet o 5 lat, nawet nie dla siebie, ale dla naszych dzieci i najbliższych, to warto o siebie zawalczyć", mówiła.

Anna Dereszowska sama jest szczęśliwą mamą dwójki pociech: 12-letniej Leny i 5-letniego Maksa. I nie wyobraża sobie, co by było, gdyby zabrakło jej w ich życiu.  

W programie Starsza pani musi fiknąć, w którym wzięła udział ze swoim tatą, wyznała, że mamę pamięta dzięki powieściom i zdjęciom. „Podobno jestem do niej podobna. Pamiętam, jak tata przyjechał ze szpitala i powiedział nam, że mama  nie żyje. Przygotował nas do tego”, wspominała gwiazda.

Z kolei rok temu w wywiadzie dla magazynu Pani przyznała, ze boi się o swoje zdrowie, dlatego oprócz profilaktycznych badań zrobiła badania genetyczne.

„Zrobiłam sobie badanie na mutację genu, nie mam jej, jednak to nie daje gwarancji, ze nie zachoruję. Zachęcam też inne kobiety do badania się w kierunku nowotworów kobiecych (…) Rak szyjki macicy to nowotwór, który da się wyleczyć, tylko musi być szybko zdiagnozowany”, dodała. 

Anna Dereszowska
Fot. TOMASZ URBANEK/Dzien Dobry TVN/East News

Wideo

Polska nie mogła wygrać Eurowizji Junior trzeci raz? Sara James odpowiada na słowa Jacka Kurskiego

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

IRENA SANTOR mówi: „Cóż jest piękniejszego, niż żyć, istnieć? Interesuje mnie jutro, odkąd zachorowałam na raka...”. MAGDA i JASIEK MELA – Był najmłodszym zdobywcą bieguna, pomimo utraty ręki i nogi. Co dziś najbardziej w nim ceni jego żona Magda? ANNE APPLEBAUM, słynna dziennikarka, laureatka Pulitzera, o odwadze Polaków, domu w Chobielinie i wolności. PIOTR JACOŃ o córce Wiktorii i tym, jak to jest być rodzicem dziecka transpłciowego oraz budowaniu rodzinnych relacji na nowo.