Andrzej Bargiel
Fot. Instagram @andrzejbargiel
O TYM SIĘ MÓWI

Historyczny sukces! Polak, Andrzej Bargiel, zjechał na nartach ze szczytu K2!

Dokonał tego jako pierwszy człowiek na świecie

Konrad Szczęsny 22 lipca 2018 17:19
Andrzej Bargiel
Fot. Instagram @andrzejbargiel

To wielki sukces polskiego himalaizmu! Andrzej Bargiel, jako pierwszy człowiek na świecie, zjechał ze szczytu K2 na nartach. O wyczynie Polaka mówi cały świat. Gratulacje złożyli mu już m.in. Martyna Wojciechowska, której himalaista jest bliskim znajomym, oraz Justyna Kowalczyk.

Wyprawa Andrzeja Bargiela na K2

O wyprawie Andrzeja Bargiela na K2 mówiło się od kilku tygodni. Polak wybrał się do Karakorum, by dokonać czegoś z pozoru niemożliwego: zjechać ze szczytu jednego z najniebezpieczniejszych ośmiotysięczników na nartach. To, co wydawało się nieosiągalne, dzisiaj stało się faktem. 

Andrzej Bargiel wyruszył do obozu drugiego późnym popołudniem w czwartek, 19 lipca. Pierwotnie atak szczytowy miał zostać przeprowadzony już dwa dni później. W wyniku pewnych opóźnień nastąpiło to dopiero dzisiaj, w niedzielę 22 lipca. Pierwsza część wyprawy zakończyła się sukcesem: około godziny 8.00 Polak zdobył szczyt K2, drugiej najwyższej góry na świecie i rozpoczął przygotowania do zjazdu.

„Zjazd rozpoczął się po około godzinie-półtorej od wejścia na szczyt, około godziny 9-9.30 czasu polskiego. Po przejechaniu najtrudniejszego odcinka Bargiel zrobił godzinną przerwę, po czym ruszył w dalszą drogę. Całość przejazdu można było śledzić w internecie za pomocą specjalnego trackera, który pokazywał dokładną lokalizację polskiego himalaisty”, czytamy w serwisie Sport.pl.

Sterując specjalnym dronem, zjazd Andrzeja Bargiela z K2 monitorował z obozu jego brat.

Andrzej Bargiel zjechał ze szczytu K2 na nartach jako pierwszy człowiek w historii

Misja została ukończona ostatecznie kilka minut przed 16.00 czasu polskiego, gdy Andrzej Bargiel dotarł cały i zdrowy do bazy, w której czekali na niego inni członkowie wyprawy: brat Bartłomiej, Janusz Gołąb, Piotr Pawlus oraz Marek Ogień. Jego wyczyn już spotkał się z niesamowitym oddźwiękiem na portalach społecznościowych oraz w mediach.

Dodajmy, że Polak już w ubiegłym roku chciał dokonać tego historycznego zjazdu, jednak wówczas ze względu na wysokie temperatury i niebezpieczne warunki wyprawa zakończyła się niepowodzeniem. 

Kim jest Andrzej Bargiel?

Andrzej Bargiel ma zaledwie 30 lat a już jest zaliczany do grona najwybitniejszych polskich himalaistów.  Poza narciarstwem wysokogórskim, jest także biegaczem górskim, członkiem Tatrzańskiego Klubu Narciarskiego Tatra Team Zakopane i polskiej kadry narodowej w skialpinizmie oraz ratownikiem ochotnikiem TOPR.

6 listopada 2015 za zasługi dla rozwoju polskiego skialpinizmu oraz za promowanie imienia Polski w świecie odznaczono go Złotym Krzyżem Zasługi, z kolei w maju 2016 w konkursie Travelery organizowanym co roku przez polski oddział magazynu National Geographic Traveler został uznany Człowiekiem Roku 2015, otrzymał także Kolosa za rok 2016 w kategorii alpinizm za zdobycie Śnieżnej Pantery w rekordowym czasie. W tym samym roku głośno było o jego zjeździe na nartach ze szczytu Broad Peak - również dokonał tego jako pierwszy człowiek na świecie i to w zaledwie trzy godziny!   

Andrzej Bargiel
Fot. Instagram @andrzejbargiel

Wideo

Urszula Dudziak pojawi się w kolejnej edycji The Voice of Poland? Zapytaliśmy!

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

FILIP CHAJZER Uśmiechał się, żartował, prowadził program, pomagał potrzebującym. Tak było na zewnątrz. Co naprawdę się z nim wtedy działo? Popularna blogerka i podróżniczka ANNA SKURA zaczęła nowe życie na Bali. ANNA LEWANDOWSKA, CÉLIA KRYCHOWIAK, MARINA ŁUCZENKO-SZCZĘSNA... Kto tak naprawdę stoi za sukcesem żon sławnych piłkarzy? RYSZARD HOROWITZ I ROMAN POLAŃSKI. Chłopaki z Krakowa, ocaleni z Zagłady, w poruszającej podróży do przeszłości. Uwaga! Talent: KASIA I JACEK SIENKIEWICZ z zespołu KWIAT JABŁONI. W cyklu PODRÓŻE Meksyk i jego tajemnice.