Co się dzieje na K2?
Fot. East News
O TYM SIĘ MÓWI

K2 zdobyte zimą po raz pierwszy w historii! Wielki sukcesów Szerpów 

Ta wiadomość obiegła cały świat!

Konrad Szczęsny 16 stycznia 2021 13:11
Co się dzieje na K2?
Fot. East News

To wielki dzień dla światowego himalaizmu! 10 Szerpów z Nepalu wspięło się na ostatni niezdobyty dotąd zimą ośmiotysięcznik. Chodzi o mityczne K2 (8611 m n.p.m.). Dokonali tego Nirmal Purja, Gelje Sherpa, Mingma David Sherpa, Mingma Gyalje Sherpa, Sona Sherpa, Mingma Tenzi Sherpa, Pem Chhiri Sherpa, Dawa Temba Sherpa, Kili Pemba Sherpa oraz Dawa Tenjing Sherpa. Wejście nastąpiło o godzinie 17.00 czasu lokalnego! Prawdopodobnie część zdobywców wspomagała się tlenem.

Pierwsze zimowe wejście na K2. Szerpowie zdobyli szczyt

O tym, że mają szansę na ten historyczny sukces, głośno zaczęło być w piątek 15 stycznia. Wówczas to świat obiegła informacja, że Szerpowie wspinający się na K2 ustanowili zimowy rekord wysokości. Dotarli aż na 7800 m n.p.m.! Wcześniejszy należał do Polaków, którzy w trakcie ekspedycji na przełomie 2002 i 2003 roku pod kierownictwem Krzysztofa Wielickiego wspięli się na wysokość 7650 m n.p.m. Zawdzięczaliśmy to trójce wybitnych wspinaczy: Marcinowi Kaczkanowi, Piotrowi Morawskiemu oraz Denisowi Urubce. 

W piątek 15. stycznia potwierdzono, że dziesiątka Szerpów przeprowadzi kolejnego dnia atak szczytowy. W tym celu połączono dwa zespoły. 

„Dziś nasz obóz postawiliśmy na 7350 m. Zdołaliśmy położyć liny poręczowe do wysokości 7600 m. Tworzymy obecnie zespół z ekipą Mingma G oraz „braćmi” z SST. Będziemy razem współpracować”, napisał Nirmal Purja.

Atak rozpoczął się o 4.00 czasu polskiego. Obecnie na K2 zapada zmierzch, jest przed godziną 17.00. W sobotę rano poinformowano, że Szerpowie minęli Bottleneck. Jest to wąskie gardło, znajdujące się przy słynnym Żebrze Abruzzi. Od szczytu dzieli je zaledwie 400 metrów. 

Z kolei około południa czasu polskiego portal Alpine Adventure Guides podał, że cała dziesiątka himalaistów zgromadziła się na wysokości 8600 m n.p.m., czyli zaledwie 11 metrów przed wierzchołkiem. Wówczas nastąpił planowany wcześniej postój. W relacjach w mediach społecznościowych podkreślono, że Szerpowie czują się niezwykle silni.

O godzinie 17.00 udało się osiągnąć cel! Potwierdził to Dawa Sherpa. Na szczycie stanęło równocześnie 10 Szerpów. W związku z tym, jak poinformował Alan Arnette, pierwszy indywidualny zdobywca nie zostanie wskazany.

Niestety, przed grupą teraz bardzo trudne zejście, które już się rozpoczęło. Nad K2 zaszło słońce. Temperatura odczuwalna spadła do -58 stopni Celsjusza!  

Wideo

Urszula Dudziak pojawi się w kolejnej edycji The Voice of Poland? Zapytaliśmy!

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

KLAUDIA EL DURSI: „Nie myślałam o show-biznesie. Ani o pozowaniu do »Playboya«”, mówi uczestniczka „Top Model” i prowadząca program „Hotel Paradise”. Rektor warszawskiej Akademii Teatralnej WOJCIECH MALAJKAT o przemocy i mobbingu w szkołach artystycznych i o tym, dlaczego nie został… nauczycielem w mazurskim miasteczku. KSIAŻĘ WILLIAM I KSIĄŻĘ HARRY: Koniec braterskiej miłości? Historia MIŁKI RAULIN brzmi jak bajka o odważnej dziewczynie, która dzięki marzeniom zdobyła Koronę Ziemi. W cyklu Extra – na fieście w Andaluzji.