Polscy himalaiści zostawili na K2 tony śmieci?
Fot. East News
O TYM JEST GŁOŚNO

Polscy himalaiści zostawili na K2 tony śmieci?!

Szokujące nagranie ujrzało światło dzienne. Jest odpowiedź Polaków!

Konrad Szczęsny 20 sierpnia 2018 20:58
Polscy himalaiści zostawili na K2 tony śmieci?
Fot. East News

Ta sprawa oburzyła polskich internautów. Kanadyjski podróżnik Jean-Pierre Danvoye opublikował na swoim profilu na Facebooku filmik, na którym widać sterty śmieci niedaleko obozu, który w trakcie zimowej wyprawy na K2 rozbili Polacy. Sprawa odbiła się w mediach na tyle szerokim echem, że do bulwersujących oskarżeń postanowił odnieść się Polski Himalaizm Zimowy, wydając specjalne oświadczenie.

Sterta śmieci po polskich himalaistach na K2

Nagranie faktycznie robi piorunujące wrażenie. Walające się tony śmieci, w tym plastików, pustych opakowań, butelek, puszek i foliowych toreb, zalegających na ośmiotysięczniku, zbulwersowały polskich internautów. Podkreślili oni, że jest to skrajna nieodpowiedzialność i czyn godny potępienia tym bardziej, że himalaiści powinni dawać przykład, jak dbać o czystość środowiska w trakcie górskich wypraw. Filmik opublikowany przez Jeana-Pierre'a Danvoye zdobył w sieci ogromną popularność, setki komentarzy i przedruki w polskich i zagranicznych mediach.

Na reakcję Polskiego Himalaizmu Zimowego nie trzeba było długo czekać.

Polski Himalaizm Zimowy o bulwersującym filmiku spod K2

Przedstawiciel organizacji przeprosił za zaistniałą sytuację i wyjaśnił, że filmik został nakręcony w połowie czerwca, zaś w połowie lipca na miejsce przybyła ekipa, która starannie uprzątnęła odpadki.

„Ekspedycja, gdy opuszczała bazę, zostawiła po sobie bezwzględny porządek. Wszelkie śmieci były uprzątnięte i przygotowane w szczelnie zamkniętych worach, dobrze zabezpieczonych przed warunkami atmosferycznymi. Niestety prawdopodobnie część worów została splądrowana. Nie wiemy przez kogo. Obecnie wyjaśniamy sytuację z pakistańskim Agentem. 

Zaprezentowany film nagrany został 21 czerwca. Agent Pakistański zapewnił nas, ze w połowie lipca pod K2 pojawiła się ekipa w pełni posprzątała wszystko, co zostało tam zostawione. Chcemy zapewnić, że zależy nam na jak najszybszym wyjaśnieniu sytuacji. Naturalne piękno gór zawsze powinno priorytetem, jak również zachowywanie porządku oraz czystości po każdej ekspedycji”, wyjaśnił Piotr Tomala  

Wideo

Urszula Dudziak pojawi się w kolejnej edycji The Voice of Poland? Zapytaliśmy!

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

IZABELA JANACHOWSKA i KRZYSZTOF JABŁOŃSKI: Zamożni, między nimi jest duża różnica wieku – idealny obiekt hejtu. Jak sobie z nim radzą? Jak się kochają? ANDRZEJ PIASECZNY: Dlaczego tak naprawdę zdecydował się na coming out. I to właśnie teraz. DZIECI KRÓLOWEJ ELŻBIETY: Karol, Anna, Andrzej, Edward – wychowani przez matkę, która musiała się zmagać z dylematem: dzieci czy korona. MONIKA I ROBERT JANOWSCY Mężczyzna po przejściach i kobieta z przeszłością o życiu w patchworkowej rodzinie, miłości do siebie i... cudzych dzieci. ANNA NOWAK-IBISZ Pani Gadżet… improwizuje.