Maciej Kozłowski
Fot. ZENON ZYBURTOWICZ/East News
WSPOMNIENIE

Maciej Kozłowski do końca wierzył, że wyzdrowieje. O chorobie dowiedział się przez przypadek...

Dziś obchodziłby 65. urodziny. Jakim człowiekiem był?

Gabriela Czernecka 8 września 2022 15:50
Maciej Kozłowski
Fot. ZENON ZYBURTOWICZ/East News

Zwykle grał gangsterów lub bohaterów negatywnych, ale prywatnie mówi się, że był jednym z najsympatyczniejszych aktorów w branży. „W życiu najważniejsze jest samo życie. I to, żeby być szczęśliwym”, mawiał. Maciej Kozłowski zmarł 11 maja 2010 roku. Ciężka choroba, o której dowiedział się przez przypadek, zaprzepaściła jego karierę, ale nie odebrała mu ducha walki. Niestety nie doczekał przeszczepu, który mógł uratować mu życie… Gdyby żył, świętowałby właśnie swoje 65. urodziny.

Kariera Macieja Kozłowskiego 

Mimo choroby, nieustannie angażował się w działalność charytatywną, nie rezygnował z aktorskich ról. Jego odejście wstrząsnęło światem show-biznesu. Maciej Kozłowski był jedną z największych gwiazd M jak miłość, ale radził sobie również na wielkim ekranie. Mieliśmy okazję podziwiać go w takich filmach jak: KrollPsyLista SchindleraOgniem i mieczemWiedźminKillerczy Świadek koronny. Świetnie radził sobie także na deskach teatrów. „Wszystko bardzo fajnie, byle mieć do tego dystans. Bo serial się skończy, a życie będzie biec dalej. Dla mnie punktem odniesienia jest teatr. I jestem szczęśliwy, że jestem w Narodowym, tu jest fantastyczny zespół o niebywałym potencjale. Za rok, dwa to będzie hegemon na mapie teatralnej Polski, czego sobie i kolegom życzę”, mówił w 2004 roku.

Czytaj także„Poszłabym za Tobą” śpiewała Mira Kubasińska. Fani za nią szaleli, a ona nagle zniknęła...

Zwykle obsadzano go w rolach gangsterów lub bohaterów negatywnych, ale Maciej Kozłowski nie miał nic przeciwko temu. Mawiał, że czarny charakter ma w sobie coś nieoczywistego: „Zawsze ciekawe jest zagranie, używając pretensjonalnego określenia „czarnego charakteru”, ponieważ jest taka szansa, że gdzieś tam na dnie w tym człowieku drzemie coś dobrego. A zło jest bardzo intrygujące, dużo bardziej niż dobro, bo to ostatnie jest oczywiste, natomiast zło jest zazwyczaj wieloznaczne”. Szybko podbił serca widzów, ale mimo ogromnych sukcesów na koncie, zawsze pozostawał skromny: „Płacą mi za to, więc gram, jak potrafię najlepiej. Jestem uczciwy w tym co robię. Jestem najemnikiem. I zgadzam się bądź nie pójść na wojnę, jaką jest wspólna praca nad jakimś projektem”, mówił dziennikarzowi magazynu VIVA! w 2004 roku. 

Aktorstwem zainteresował się jednak w nieoczekiwanym momencie życia: „Nie wierzę w przypadki, ale tutaj zadziałał pewien splot okoliczności. Mój kolega z technikum, próbował dostać się do szkoły filmowej i pojechałem z nim do Łodzi na spotkanie konsultacyjne przed właściwymi egzaminami. On wszedł na spotkanie, a ja siedziałem na korytarzu i przyglądałem się tej menażerii, która tam się poruszała. Doszedłem do wniosku, że to ciekawe miejsce, że może warto byłoby spróbować i być może będzie to moje miejsce w życiu. Okazało się, że przeczucie mnie nie myliło”, zdradził w jednym z wywiadów.

Maciej Kozłowski
Fot. KRZYSZTOF MIKULSKI/East News

Choroba Macieja Kozłowskiego

Koledzy z branży zawsze mówili, że jest nie tylko dobrym aktorem, ale i dobrym człowiekiem. Często angażował się w kampanie i akcje charytatywne, pomagał ubogim i bezdomnym. Gdy wracał do rodzinnej miejscowości, odwiedzał uczniów w szkołach i zapraszał do Teatru Narodowego na spektakle. Angażował się w działalność organizacji wspierających walkę z rakiem. Brał udział w marszach Narodowej Koalicji do Walki z Rakiem. Jak sam przyznał, rozpoznawalność zawdzięczał jednak Ilonie Łepkowskiej. Maciej Kozłowski mówił, że to właśnie ona za sprawą roli w M jak miłość z dobrego aktora zrobiła popularnego.

„Tak naprawdę żyje się tylko dla tych paru spotkań (…), a one albo się zdarzają, albo nie”, mówił w 2004 roku. Wówczas jeszcze nie wiedział, że rok później jego życie naznaczy choroba. W 2005 roku wziął udział w akcji Krewniacy, zainicjowanej przez Radosława Pazurę. Gdy chciał oddać krew, dowiedział się, że jest zakażony wirusem zapalenia wątroby typu C. Od razu podjął leczenie i nie tracił nadziei, że uda mu się pokonać chorobę. „Opowiadał o chemii, którą właśnie przeszedł i która była koszmarem. Dwa słowa i ciężki oddech, dwa słowa i pięć sekund przerwy. Tak zabija żółtaczka typu C, wirusowe zapalenie wątroby”, pisał o zmaganiach aktora Zbigniew Hołdys w książce Czas na mnie. Choć stan zdrowia Macieja Kozłowskiego z każdym miesiącem pogarszał się, on ani przez chwilę nie tracił nadziei na wyzdrowienie. „Jestem zdrowy jak koń, no niestety, mam tylko zakażoną wątrobę”, powtarzał.

Poczucie misji, dobry humor i pozytywne myślenie go nie opuszczało.  „Śmiem twierdzić, że urodziłem się z poczuciem humoru. I zwykle starcza mi inteligencji, żeby się z siebie śmiać i je ocalić. To pomaga zachować równowagę i dystans. Wiem to po kilku masakrach życiowych, po których powinno się mnie włożyć w słoik z formaliną i pokazywać w cyrku osobliwości jako przykład kompletnego idioty. Więc lepiej jest śmiać się z siebie, niż gryźć paluszki z bólu”, mówił dziennikarzowi magazynu VIVA! w 2004 roku. 

Zobacz także: Hanka Ordonówna była nie tylko wielką gwiazdą, ale przede wszystkim wspaniałą kobietą

Maciej Kozłowski
Fot. ZENON ZYBURTOWICZ/East News

Życie prywatne Macieja Kozłowskiego

Przez cały okres choroby mógł liczyć na ogromne wsparcie ukochanej partnerki. Agnieszka Kowalska i Maciej Kozłowski poznali się, gdy ona namalowała jego portret i przywiozła mu go do Warszawy. „To nie jakieś tam zakochanie, to miłość! Będę nią darzyć Maćka do końca moich dni”, mówiła dziennikarzom. Na dwa lata przed śmiercią aktora, 31 grudnia 2008 roku, stanęli na ślubnym kobiercu. Żona Macieja Kozłowskiego szybko stała się jego opoką. To dla niej wyprowadził się z miasta. Razem zamieszkali na wsi, gdzie Agnieszka miała swoją pracownię. Wspólnie ratowali bezpańskie psy, porzucone przez bezdusznych właścicieli. 

Jego żona w jednym z wywiadów przyznała, że na zawsze zapamięta ostatniego SMS-a od niego: „Silne kobiety nie chodzą po prośbie”. „Nie rozumiałam tych słów. To było trzy dni przed śmiercią. Złościłam się trochę, bo zostawiał mnie samą, z długami, z remontem domu. Dopiero później wszystko stało się jasne. Pierwsze dwa lata były bardzo trudne, ale zauważyłam, że wiele spraw się układa. Problemy niejako rozwiązują się same. Wtedy dotarło do mnie, że to Maciej pomaga mi z góry, dlatego nie muszę 'chodzić po prośbie”, wyznała w rozmowie z Dobrym Tygodniem Agnieszka Kowalska.

Sprawdź również: "Małżeństwo to hazard", mawiał Jerzy Bińczycki. Prawdziwe szczęście odnalazł dopiero po czterdziestce u boku drugiej żony 

Malarka w 2014 roku, by uczcić pamięć o mężu założyła fundację imienia Macieja Kozłowskiego Pan i Pani pies, która ratuje porzucone czworonogi: „Wiele osób jest zaskoczonych, że mąż tak lubił psy. Większość kojarzyła go z jego rolami twardzieli, przestępców, gangsterów, a on był obsadzany na przekór, bo tak naprawdę był bardzo delikatnym człowiekiem”, mówiła w jednym z wywiadów. 

Maciej Kozłowski nie poddawał się chorobie. Wielokrotnie powtarzał, że ma tak wiele do zrobienia. Zmarł 10 maja 2010 roku. Do samego końca cieszył się każdą chwilą i czerpał z życia garściami, bo jak mawiał:  „W życiu najważniejsze jest samo życie. I to, żeby być szczęśliwym”. 

Maciej Kozłowski
Fot. Tricolors/ East News

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

MARIA DĘBSKA ma 31 lat i na koncie wiele wspaniałych ról. Nam opowiada o tym, dlaczego nie została pianistką, gdzie najlepiej łapie dystans i za co kocha podróże. AGATA WĄTRÓBSKA I JANUSZ CHABIOR w dowcipnej i pełnej czułości rozmowie o swoim związku, ukochanych psach i magii małżeńskiej obrączki. MOHAMED AL-FAYED: egipski miliarder, właściciel paryskiego Ritza, ojciec kochanka księżnej Diany, bohater „The Crown”. Kim jest naprawdę? KASPER BAJON: scenarzysta, pisarz, reżyser. Fachu filmowego uczył się od swojego ojca, reżysera Filipa Bajona. Czy dziś słucha jego uwag?