Adam Zagajewski nie żyje
Fot. JERZY DOROSZKIEWICZ/Polska Press/East News
POŻEGNANIE

Adam Zagajewski nie żyje. Wybitny poeta, eseista, prozaik i tłumacz miał 75 lat

Był laureatem wielu nagród literackich

Ksenia Krasko 21 marca 2021 22:35
Adam Zagajewski nie żyje
Fot. JERZY DOROSZKIEWICZ/Polska Press/East News

Smutna wiadomość dotarła do nas w niedzielę wieczorem. W Krakowie zmarł Adam Zagajewski, doceniany w Polsce i na całym świecie poeta, prozaik, eseista i tłumacz. Uważany był za jednego z najbardziej znanych współczesnych polskich twórców. Miał 75 lat.

Adam Zagajewski nie żyje. Miał 75 lat

Adam Zagajewski, urodzony w 1945 roku we Lwowie, zadebiutował w 1967 roku w Życiu Literackim, później publikował także w Odrze i Twórczości. Był współtwórcą krakowskiej grupy poetyckiej „Teraz” i współautorem jej manifestów. Wraz z Julianem Kornhauserem stworzył program ideowo-artystyczny formacji poetyckiej „Nowa Fala”. Pierwsze książki poetyckie Adama Zagajewskiego, czyli Komunikat z 1972 roku i Sklepy mięsne z 1975 roku, miały być „realizacją nowofalowego postulatu mówienia prawdy o otaczającej rzeczywistości i obnażania fałszu oficjalnego języka” [cytat za TVN24].

Był sygnatariuszem „Memoriału 59”, za co został objęty zakazem publikowania. W tym czasie pracował jako korektor w miesięczniku Znak. Na początku lat 80. wyjechał do Francji, skąd powrócił w 2002 roku i zamieszkał na stałe w Krakowie. W 2016 roku odznaczony Insygniami Kawalera Legii Honorowej.

Adam Zagajewski nie żyje

Adam Zagajewski nie żyje
Fot. JERZY DOROSZKIEWICZ/Polska Press/East News

Adam Zagajewski. Twórczość poety, prozaika i tłumacza

Adam Zagajewski jest autorem wielu zbiorów wierszy, w tym Jechać do Lwowa (Londyn, 1985 rok), Płótno (Paryż, 1990 rok), Ziemia ognista (Poznań, 1994 rok) czy Pragnienie (Kraków, 1999 rok); zbiorów esejów i szkiców literackich, jak Świat nieprzedstawiony (z J. Kornhauserem, Kraków, 1974 rok), Drugi oddech (Kraków, 1978 rok), Solidarność i samotność (Paryż, 1986 rok); oraz powieści – Ciepło, zimno (Warszawa, 1975 rok), Słuch absolutny (1982 rok) i Cienka kreska (Kraków, 1983 rok).

Był laureatem wielu prestiżowych nagród literackich, w tym Nagrody Zapisu, Nagrody im. Andrzeja Kijowskiego, Prix de la Liberté francuskiego PEN Clubu, Międzynarodowej Nagrody Vilenica Nagrody Literackiej Fundacji im. Konrada Adenauera. W ostatnich latach nazwisko eseisty często pojawiało się wśród kandydatów do literackiej Nagrody Nobla. Dzieła Adama Zagajewskiego są tłumaczone na wiele języków świata i ukazują się między innymi w Stanach Zjednoczonych, Francji, Izraelu, Niemczech i Szwecji.

Informację o śmierci poety potwierdziła w rozmowie z PAP Krystyna Krynicka z wydawnictwa a5. Rodzinie i bliskim składamy serdeczne wyrazy współczucia. 

Źródło: TVN24, RMF FM

Adam Zagajewski nie żyje. Miał 75 lat

Adam Zagajewski nie żyje
Fot. JACEK DOMINSKI/REPORTER

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Czy czas zabliźnia rany, zaciera pamięć? Co sądzą o filmie „Ania”? BLISCY ANNY PRZYBYLSKIEJ w poruszającej, intymnej rozmowie. BARBARA ROMANOWICZ-TORZEWSKA I MAREK TORZEWSKI: słynny polski tenor i aktorka. Od 40 lat razem. Na dobre i na złe. Niezmiennie w sobie zakochani. Ich wyznania brzmią jak piękna miłosna aria. DOROTA GARDIAS: wydawałoby się, że ma wszystko: urodę, talent, popularność, miłość widzów i udaną córeczkę Hanię. A jednak los jej nie rozpieszcza… RADOSŁAW ŚMIGULSKI zarządza Polskim Instytutem Sztuki Filmowej. Czy sam jest… fanem kina? KRÓLOWA ELŻBIETA II i jej wielkie miłości…