Dziś pierwsza rocznica śmierci artystki

Gabriela Czernecka 28 lipca 2019 16:30

Mija rok od śmierci Kory - niezwykłej artystki. Jej życiorys wciąż skrywa wiele tajemnic. Niewielu wie choćby, że początkowo zespół Kory nazywał się... Maanam Elektryczny Prysznic. Był wynikiem przekształcenia się duetu M-a-M (stworzonego przez Marka Jackowskiego i Milo Kurtisa w 1975 roku). Rok później dołączyła do niego Kora i John Porter, a odszedł Kurtis. Wtedy grupa przejęła nazwę Maanam Elektryczny Prysznic, skróconą później do Maanam. Słyszeliście o tym? Jeśli nie, to sprawdźcie w naszej galerii inne ciekawostki na temat Kory!  

1/7
Kora i Kamil Sipowicz, VIVA! nr. 15 , 2016
Copyright @Bartek Wieczorek
1/7

Mąż Kory, Kamil Sipowicz, pracował z nią od początku Maanamu. Co ciekawe, wówczas pracował w charakterze oświetleniowca.

2/7
Kora i Marek Jackowski
Copyright @East News
2/7

Popełniłam samobójstwo na wzór sceny z czeskiego filmu Pociągi pod specjalnym nadzorem. „Złamałam żyletki na pół i wsadziłam w szpary takiego solidnego taboretu. W łazience, po kolei prawym i lewym przegubem, uderzyłam w te żyletki. Pamiętam, że nie bolało i nie bałam się”, mówiła w jednym z wywiadów.

3/7
Kora, Olga JackowskaVIVA! nr. 24, 2012
Copyright @Zuza Krajewska
3/7

W swojej książce Kora, Kora opisuje, że to… sen sprawił, że zdradziła Jackowskiego z Sipowiczem: „To był sen jasny, piękny, erotyczny (...). Zaczęłam wtedy patrzeć na tego sąsiada z siódmego piętra inaczej. Tak to się zaczęło. Zdradziłam Marka, zaszłam z Kamilem w ciążę”.

4/7
Kora, Olga Jackowska, VIVA! nr. 2, 2015
Copyright @Bartek Wieczorek
4/7

W 1984 roku wraz z zespołem Maanam zdecydowała się odmówić występu podczas koncertu Przyjaźń ze Związkiem Radzieckim, w wyniku czego władze zabroniły jakiejkolwiek aktywności zespołu w środkach masowego przekazu.

5/7
Kora, Olga Jackowska nie żyje
Copyright @East News
5/7

Kilka lat temu Kora w jednym z wywiadów przyznała, że ona i Kamil Sipowicz od dawna mają oddzielne sypialnie. Artystka podkreślała, że to zapewnia im komfort zwłaszcza, że prowadzą inny tryb dobowy,  dodatkowo podsyca atmosferę w związku.

6/7
Kora, Olga Jackowska nie żyje
Copyright @East News
6/7

Kora spełniała się artystycznie także poza sceną, malując... Madonny. Wraz z Kamilem Sipowiczem zorganizowała nawet wernisaż, na którym zaprezentowała swoje prace. 

7/7
Kora, Olga Jackowska
Copyright @andrzej swietlik/forum
7/7

Wiedzieliście o tym? 

Wideo

Urszula Dudziak ma 78 lat i mnóstwo pięknych planów: „Rozkwitłam na nowo po menopauzie”

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Co powie tata? JAROSŁAW I OLIWIA BIENIUK we wzruszającej rozmowie o wchodzeniu córki w dorosłość, układaniu życia na nowo, sile wspomnień i ojcowskiej miłości. ALEKSANDRA KURZAK: „lubię być diwą”. O błyskotliwej karierze, zaręczynach po 10 dniach znajomości i intymności. DOROTA I CZESŁAW MOZILOWIE razem pracują, podróżują, oglądają seriale, tańczą... Co jest receptą ich udanego związku? WOJCIECH MECWALDOWSKI to artysta, aktor i... introwertyk. Co oznacza dla niego „życie pełną gębą”? Ikar polskiego dziennikarstwa... Jaki był prywatnie? Wzloty i upadki KAMILA DURCZOKA.