Dziś pierwsza rocznica śmierci artystki

Gabriela Czernecka 28 lipca 2019 16:30

Mija rok od śmierci Kory - niezwykłej artystki. Jej życiorys wciąż skrywa wiele tajemnic. Niewielu wie choćby, że początkowo zespół Kory nazywał się... Maanam Elektryczny Prysznic. Był wynikiem przekształcenia się duetu M-a-M (stworzonego przez Marka Jackowskiego i Milo Kurtisa w 1975 roku). Rok później dołączyła do niego Kora i John Porter, a odszedł Kurtis. Wtedy grupa przejęła nazwę Maanam Elektryczny Prysznic, skróconą później do Maanam. Słyszeliście o tym? Jeśli nie, to sprawdźcie w naszej galerii inne ciekawostki na temat Kory!  

1/7
Kora i Kamil Sipowicz, VIVA! nr. 15 , 2016
Copyright @Bartek Wieczorek
1/7

Mąż Kory, Kamil Sipowicz, pracował z nią od początku Maanamu. Co ciekawe, wówczas pracował w charakterze oświetleniowca.

2/7
Kora i Marek Jackowski
Copyright @East News
2/7

Popełniłam samobójstwo na wzór sceny z czeskiego filmu Pociągi pod specjalnym nadzorem. „Złamałam żyletki na pół i wsadziłam w szpary takiego solidnego taboretu. W łazience, po kolei prawym i lewym przegubem, uderzyłam w te żyletki. Pamiętam, że nie bolało i nie bałam się”, mówiła w jednym z wywiadów.

3/7
Kora, Olga JackowskaVIVA! nr. 24, 2012
Copyright @Zuza Krajewska
3/7

W swojej książce Kora, Kora opisuje, że to… sen sprawił, że zdradziła Jackowskiego z Sipowiczem: „To był sen jasny, piękny, erotyczny (...). Zaczęłam wtedy patrzeć na tego sąsiada z siódmego piętra inaczej. Tak to się zaczęło. Zdradziłam Marka, zaszłam z Kamilem w ciążę”.

4/7
Kora, Olga Jackowska, VIVA! nr. 2, 2015
Copyright @Bartek Wieczorek
4/7

W 1984 roku wraz z zespołem Maanam zdecydowała się odmówić występu podczas koncertu Przyjaźń ze Związkiem Radzieckim, w wyniku czego władze zabroniły jakiejkolwiek aktywności zespołu w środkach masowego przekazu.

5/7
Kora, Olga Jackowska nie żyje
Copyright @East News
5/7

Kilka lat temu Kora w jednym z wywiadów przyznała, że ona i Kamil Sipowicz od dawna mają oddzielne sypialnie. Artystka podkreślała, że to zapewnia im komfort zwłaszcza, że prowadzą inny tryb dobowy,  dodatkowo podsyca atmosferę w związku.

6/7
Kora, Olga Jackowska nie żyje
Copyright @East News
6/7

Kora spełniała się artystycznie także poza sceną, malując... Madonny. Wraz z Kamilem Sipowiczem zorganizowała nawet wernisaż, na którym zaprezentowała swoje prace. 

7/7
Kora, Olga Jackowska
Copyright @andrzej swietlik/forum
7/7

Wiedzieliście o tym? 

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Czy czas zabliźnia rany, zaciera pamięć? Co sądzą o filmie „Ania”? BLISCY ANNY PRZYBYLSKIEJ w poruszającej, intymnej rozmowie. BARBARA ROMANOWICZ-TORZEWSKA I MAREK TORZEWSKI: słynny polski tenor i aktorka. Od 40 lat razem. Na dobre i na złe. Niezmiennie w sobie zakochani. Ich wyznania brzmią jak piękna miłosna aria. DOROTA GARDIAS: wydawałoby się, że ma wszystko: urodę, talent, popularność, miłość widzów i udaną córeczkę Hanię. A jednak los jej nie rozpieszcza… RADOSŁAW ŚMIGULSKI zarządza Polskim Instytutem Sztuki Filmowej. Czy sam jest… fanem kina? KRÓLOWA ELŻBIETA II i jej wielkie miłości…