Grzegorz Ciechowski i Anna Skrobiszewska, 1999 rok
Fot. Wojda/REPORTER/East News
WSPOMNIENIE

Burzliwe życie prywatne i wielka kariera. Taki był Grzegorz Ciechowski...

Muzyk zmarł dokładnie 18 lat temu

Weronika Bruździak-Gębura 22 grudnia 2019 11:56
Grzegorz Ciechowski i Anna Skrobiszewska, 1999 rok
Fot. Wojda/REPORTER/East News

Dokładnie dziś mija 18 lat, od kiedy odszedł Grzegorz Ciechowski. Lider zespołu Republika pisał piosenki dla największych – Justyny Steczkowskiej (pod pseudonimem Ewa Omernik) czy Lady Pank („Zostawcie Titanica”). Jako producent pomagał między innymi Kasi Nosowskiej czy Kayah. Solowo występował pod pseudonimem Obywatel G.C. i Grzegorz z Ciechowa. Tak wiele emocji jak jego kariera, budzi do dziś też życie prywatne muzyka...

Grzegorz Ciechowski - początki kariery

W muzyce zakochał się jeszcze w szkole, gdzie grał na pianinie i flecie. Występował w chórze i zespołach Nocny Pociąg oraz Jazz Formation. Gdy pojechał do Torunia na studia polonistyczne, zaczął też karierę muzyczną. W 1979 dołączył do zespołu Res Publika, która rok później zmieniła nazwę na Republika. Ich ostre brzmienie i oryginalne teksty nawiązujące do peerelowskiej rzeczywistości spodobały się publiczności. Przez kolejne lata Polacy nucili ich kawałki, takie jak „Biała flaga”, „Telefony” czy „Układ sił”. W marcu 1983 na rynku ukazała się ich pierwsza płyta „Nowe sytuacje”. Autorem wszystkich piosenek był Grzegorz Ciechowski. Rok później wydali kolejny album, „Nieustanne tango”. I znowu sukces. Później wydali jeszcze kilka piosenek, jednak zespół rozpadł się w 1986 roku...

Kariera solowa

To był początek solowej kariery Grzegorza Ciechowskiego, który zaczął nagrywać pod pseudonimem „Obywatel G.C.”. Jego najsławniejsze piosenki to „Nie pytaj o Polskę” i „Tak...tak...to ja”.

W końcu Republika zaskoczyła wszystkich, gdy w 1990 roku zagrali razem koncert w Opolu. Rok później wydali nową płytę - „1991” i kolejną, „Siódma pieczęć”. Równocześnie Ciechowski wydał następny solowy album, „Obywatel świata”. W drugiej połowie lat 90. nagrał inspirowany polskim folklorem album „OjDADAna” i „Republikę marzeń” oraz „Masakrę” z Republiką. Tworzenie kolejnej płyty przerwała nagła śmierć Grzegorza Ciechowskiego z powodu tętniaka serca.

Życie prywatne Grzegorza Ciechowskiego

Urodził się 29 sierpnia 1957 roku w Tczewie. Jego ojciec był prezesem Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej. Miał dwie siostry – Aleksandrę i Małgorzatę. Pośmiertnie został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Orłem za muzykę do filmu „Wiedźmin”.

Pod koniec lat 70. Grzegorz Ciechowski poślubił Jolantę Muchlińską. Pięć lat późnej zakochał się w aktorce, Małgorzacie Potockiej. Początki ich związku były burzliwe – pierwsza żona muzyka nakryła ich w łóżku. „To było świętokradztwo, najgorsze, co mogłam zrobić – wejść do łóżka, które należało do niego i żony. Czułam się tak, jakbym dokonywała rzezi innej miłości” - tak aktorka opisywała swój romans z muzykiem w wydanej w 2013 roku książce „Obywatel i Małgorzata”.

Potocka i Ciechowski zamieszkali razem w 1300-metrowym domu pod Warszawą, gdzie urodziła się ich córka, Weronika. Potrzebowali kogoś do opieki nad dzieckiem i prowadzenia domu. Zatrudnili więc 19-letnią fankę muzyka, Annę Wędrowską. Zrodziło się między nimi uczucie. By przed nim uciec, Anna wyjechała do Stanów Zjednoczonych. Po czterech miesiącach na koncerty w Nowym Jorku przyjechał Ciechowski. Oświadczył się Annie od razu, jeszcze na lotnisku. Pobrali się w 1994 roku. Doczekali się trójki dzieci: Heleny (21), Brunona (20) i Józefiny (14). Byli razem do śmierci muzyka w 2001 roku.

Polecamy też: Grzegorz Ciechowski, jakiego nie znacie. Powstanie album z niepublikowanymi zdjęciami muzyka​ 

Grzegorz Ciechowski 2000
Fot. Andrzej Świetlik

Wideo

Marynarki, kardigany, sukienki maxi, kozaki na słupku. Te produkty będą modne jesienią i zimą 2020/2021

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

MAŁGORZATA ROZENEK-MAJDAN i RADOSŁAW MAJDAN w przejmującej rozmowie o walce o dziecko, mierzonej poświęceniem, niepewnością, ale i wdzięcznością. MICHAŁ ŻEBROWSKI i EUGENIUSZ KORIN, dyrektor i reżyser Teatru 6. piętro. Czy się lubią, podziwiają i... kłócą. MARIOLA BOJARSKA FERENC Los naznaczony tragediami: wypadek mamy, walka o życie synka, rozwód, choroba męża. W cyklu EXTRA: Czy w kontekście niemieckich obozów koncentracyjnych może być mowa o modzie? – opowiada antropolożka mody Karolina Sulej. PODRÓŻ „Będziecie tam wracać”, mówi o Bieszczadach słynna podróżniczka Elżbieta Dzikowska.