WSPOMNIENIE

Grzegorz Ciechowski, jakiego nie znacie… Dziś 17. rocznica śmierci wybitnego artysty!

Zobacz wyjątkowe zdjęcia!

Weronika Bruździak-Gębura 22 grudnia 2018 15:50

Lider zespołu Republika zmarł 22 grudnia 2001 roku. Z okazji 17. rocznicy śmierci przypominamy niezwykłe fotografie z wyjątkowego albumu poświęconemu artyście Grzegorz Ciechowski – Andrzej Świetlik.

Z szuflady do albumu

Album składa ze stu dwudziestu zdjęć, w większości nigdy niepublikowanych. Czarno-białe fotografie oprócz Grzegorza Ciechowskiego przedstawiają też innych członków Republiki. Album ukazał się w grudniu 2016, przed 15. rocznicą śmierci artysty.

Autorem zdjęć jest Andrzej Świetlik, wybitny portrecista, współzałożyciel grupy artystycznej Łódź Kaliska. Kilkukrotnie fotografował frontmana Republiki w latach 1988-2001. Wiele zdjęć z tych sesji na lata trafiło do szuflady, teraz znajdą się w tym wyjątkowym albumie.

Andrzej Świetlik pracował też z Korą, Czesławem Niemenem, Jackiem Kuroniem, Zbigniewem Religą i Ryszardem Kapuścińskim.

Inicjatorem projektu był syn muzyka, Bruno i pełnomocnik rodziny Ciechowskich, Przemysław Wałczuk.

„To nie jest zwyczajna kolekcja zdjęć, to kolekcja emocji, którą chcielibyśmy podarować sobie i Wam wszystkim, ale przede wszystkim Grzegorzowi. Na projekt przeznaczyliśmy środki własne, jednak potrzebujemy wsparcia, by pokryć koszty druku. Naszym celem jest, żeby album trafił do każdej dobrej księgarni w Polsce”, napisali pomysłodawcy projektu.

Lepsza wersja Ciechowskiego

Gdy Grzegorz Ciechowski zmarł z powodu tętniaka serca, Bruno miał pięć lat. W wywiadzie dla Dzień dobry TVN powiedział, że jest dumny z ojca i przyznał, że dopiero dojrzewa do odkrywania tego, co jest w rodzinnym archiwum. „Ostatnio czytałem tekst, który ojciec napisał specjalnie dla mnie. Poprosił mnie, żebym był jego lepszą wersją”, powiedział Bruno.

Przyznał jednak, że nie gra, nie pisze ani nie śpiewa, o co często pytają go ludzie. „Chcę żyć swoim życiem. Tata mia swoje hobby, ja mam swoje”, powiedział.

Talent po tacie najprawdopodobniej odziedziczyła córka Helena. Można ją usłyszeć w chórkach na najnowszej płycie zespołu Fonetyka.

Zobaczcie wyjątkową galerię zdjęć z albumu Grzegorz Ciechowski-Andrzej Świetlik.  

Wideo

Paweł Królikowski zostawił najpiękniejszy możliwy testament. Żona opowiedziała o szczegółach

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

EWA CHODAKOWSKA I LEFTERIS KAVOUKIS o balansie, jaki dała im pandemia, domu w Warszawie i… raju w Atenach. Co takiego wydarzyło się, że RAFAŁ KRÓLIKOWSKI powiedział sobie: „Hola, hola, panie Królikowski, czasami trzeba przystopować…”? AIDA KOSOJAN-PRZYBYSZ z córkami ALICJĄ i MARGO – Jak być matką, kiedy widzi się przyszłość? W cyklu Kobiece historie: Fonda, Birkin, Joplin, Mitchell – buntowniczki i hippiski, które zmieniły świat. Miasto miłości: Nowy Jork nie pozwoli zasnąć zakochanym.