URODZINY GWIAZD

Błyskawiczna kariera, bolesny upadek i triumfalny powrót. Winona Ryder świętuje urodziny!

Kultowa aktorka lat 90. kończy 48 lat!

Ksenia Krasko 29 października 2019 16:51

Winona Ryder nazywana jest twarzą lat dziewięćdziesiątych. Jej bohaterki filmowe, dziewczęce i tajemnicze, o wielkich oczach i urzekającym uśmiechu, były zdecydowanym wzorem dla nastolatek tamtych czasów. Dzięki nieco gotyckiemu wizerunkowi i częstym rolom związanym ze śmiercią, zabójstwami lub szaleńcami, przypisuje jej się mistyczne umiejętności… Błyskawiczny rozwój kariery może dowodzić, że w tej plotce jest nieco prawdy, jednak w życiu Ryder nie zabrakło też skandali.

Kim jest Winona Ryder?

Winona Laura Horowitz urodziła się w 1971 roku w hrabstwie Olmsted w stanie Minnesota, a imię otrzymała na cześć sąsiedniego miasta. Michael Horowitz, ojciec przyszłej aktorki, był pisarzem, a matka Cynthia praktykowała buddyzm. Ojcem chrzestnym Winony był Timothy Leary, nazywany „prorokiem psychodelizmu”. Kiedy Ryder miała siedem lat, rodzina przeniosła się do hipisowskiej gminy. Mieszkali wraz z innymi rodzinami, których było zaledwie siedem, bez prądu i innych udogodnień, dlatego jedną z niewielu dostępnych rozrywek było czytanie książek. Od tego czasu Ryder uwielbia powieść Buszujący w zbożu J. D. Salingera.

Kiedy Winona miała 10 lat, jej rodzina przeprowadziła się do Kalifornii. Poszła do nowej szkoły, ale inni uczniowie jej nie zaakceptowali. Ze względu na nietypową urodę i krótkie włosy została pomylona z chłopcem, a potem dotkliwie pobita. Rodzice zgodzili się na naukę w domu, a w wieku 12 lat zaczęła uczęszczać na zajęcia aktorskie w American Conservatory Theater w San Francisco.

Właśnie tam zauważono jej talent. Zanim przyszła gwiazda Hollywood zadebiutowała w filmie Lucas, przywłaszczyła sobie pseudonim Ryder na cześć piosenkarza rockowego Mitcha Rydera. Jej kariera można określić mianem błyskawicznej, a kultowy Sok z żuka do dziś jest jednym z najpopularniejszych filmów na świecie, także ze względu na postacie, stworzone przez Ryder i Michaela Keatona.

Winona Ryder w filmie „Sok z żuka”

Winona Ryder
Fot. East News

Kariera Winony Ryder - w czym grała?

Po pierwszym wielkim sukcesie nadszedł czas na inne hity kinowe, jak Śmiertelne zauroczenie czy Edward Nożycoręki. Za film Wielkie kule ognia aktorka otrzymała swoją pierwszą nagrodę dla młodego artysty, a w 1990 roku zdobyła Złotego Globa za rolę drugoplanową w filmie Syreny, w którym zagrała u boku Cher.

Po kilku latach Winona zrozumiała, że wyrosła już z nastoletnich ról. Reżyser i scenarzysta Jim Jarmusch pomógł jej wyjść z „kina dziecięcego”, angażując do filmu Noc na ziemi. Aktorka miała też wziąć udział w trzeciej części Ojca chrzestnego Francisa Forda Coppoli, ale zgodnie z oficjalną wersją – zachorowała i została zastąpiona przez córkę reżysera. Jednak plotka głosi, że Coppola po prostu wyrzucił Ryder z planu, ponieważ bardziej interesowały ją romanse niż gra.

Po roli w głośnym Drakuli umocniła swoją pozycję w Hollywood. Doceniono ją za udział w takich filmach Wiek niewinności, za który otrzymała nominację do Oscara dla najlepszej aktorki drugoplanowej, oraz Małe kobietki, z kolejną nominacją, ale tym razem dla aktorki pierwszoplanowej. Osiągnięcia młodej gwiazdy filmowej robiły ogromne wrażenie, dlatego była jedną z najmłodszych jurorek festiwalu filmowego w Cannes. W 2000 roku otrzymała własną gwiazdę na Hollywood Walk of Fame.

Christina Ricci, Cher i Winona Ryder w filmie „Syreny”

Winona Ryder
Fot. East News

Winona Ryder

Winona Ryder
Fot. East News

Winona Ryder życie prywatne, związek z Johnnym Deppem

Na początku lat 90. związała się z Johnnym Deppem. Ich romans trwał prawie cztery lata, i jeśli chodzi o Winonę Ryder, była to pierwsza poważna relacja w jej życiu. Para ogłosiła nawet swoje zaręczyny, a Depp z dumą prezentował tatuaż Winona Forever, który później przekształcił w hasło Wino Forever. Przyczyną rozstania była nadmierna presja ze strony prasy, sugerującej młodym liczne romanse. A Johnny Depp nawet nie chciał słyszeć o małżeństwie. Zerwanie nie było dla aktorki łatwe. Popadła w głęboką depresję, zaczęła nadużywać alkoholu, potrafiła zasnąć z papierosem w dłoni, aż w końcu trafiła do szpitala.

Kilka lat później związała się z innym aktorem, ale po kilku latach burzliwej relacji, Matt Damon również zdecydował się na rozstanie. Winona Ryder przez dłuższy czas nie mogła odnaleźć szczęścia w życiu osobistym, ale obecnie związana jest z projektantem Scottem Mackinlayeem Hahnem. Aktorka nigdy nie chciała dzieci, w pełni poświęcając się karierze. Zawsze się obawiała, że po porodzie nie będzie mogła wrócić na plan, a najciekawsze role przepadną.

Winona Ryder i Johnny Depp

Johnny Depp, Winona Ryder
Fot. FPM

Winona Ryder kleptomanka

Gdy kariera Winony Ryder zwolniła, wybuchł skandal. Aktorkę przyłapano na próbie kradzieży rzeczy z jednego ze sklepów w Beverly Hills, a straty wyceniono na 5,5 tysiąca dolarów. Później okazało się, że gwiazda wielokrotnie była oskarżana o wynoszenie ubrań, kosmetyków, biżuterii. Psychologowie nie pozostawili jednak wątpliwości, że Ryder cierpi na kleptomanię. Wielbiciele aktorki zaangażowali się wtedy w akcję Free Winona.

Media zaczęły doszukiwać się powodów jej dziwnego zachowania. Podejrzewano ją o zażywanie narkotyków i nadużywanie leków przeciwbólowych. Doniesienia prasy okazały się prawdą. Ryder została skazana na 3 lata więzienia w zawieszeniu, musiała również zapłacić grzywnę w wysokości 10 tysięcy dolarów, wywiązać się z narzuconych prac społecznych w wymiarze 480 godzin, i udać się na obowiązkowe leczenie. Po tych wydarzeniach zniknęła na kilka lat, wywołując niepokój fanów.

Na wielkie ekrany powróciła w 2010 roku, występując w chwalonym i nagradzanym filmie Czarny łabędź. Rola primabaleriny u boku Natalie Portman i Mili Kunis przypadła do gustu krytykom. W 2016 roku jej popularność ponownie wzrosła, ponieważ dołączyła do ekipy głośnego serialu Stranger Things. Produkcja Netflix odniosła niesamowity sukces kasowy na całym świecie, przywracając aktorkę na szczyt.

Nie da się ukryć, że Winona Ryder nawet dziś pozostaje kwintesencją dziewczęcego wdzięku. I wciąż nie chce zdradzić tajemnicy swojego prawdziwie mistycznego uroku. 

Winona Ryder
Fot. East News

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

MARIA DĘBSKA ma 31 lat i na koncie wiele wspaniałych ról. Nam opowiada o tym, dlaczego nie została pianistką, gdzie najlepiej łapie dystans i za co kocha podróże. AGATA WĄTRÓBSKA I JANUSZ CHABIOR w dowcipnej i pełnej czułości rozmowie o swoim związku, ukochanych psach i magii małżeńskiej obrączki. MOHAMED AL-FAYED: egipski miliarder, właściciel paryskiego Ritza, ojciec kochanka księżnej Diany, bohater „The Crown”. Kim jest naprawdę? KASPER BAJON: scenarzysta, pisarz, reżyser. Fachu filmowego uczył się od swojego ojca, reżysera Filipa Bajona. Czy dziś słucha jego uwag?