Historia jak z powieści sensacyjnej. Obraz Wojciecha Kossaka „Piłsudski na Kasztance” odnaleziony po 20 latach
Skradzione w 1997 r. z prywatnego mieszkania w Krakowie dzieło Wojciecha Kossaka to jeden z najsłynniejszych obrazów przedwojennej Polski. W 1928 r. ten wybitny malarz – batalista utrwalił na płótnie Józefa Piłsudskiego dosiadającego ulubionego konia – klaczy mało finezyjnie nazywanej Kasztanka. (Piłsudski miał też psa o imieniu „pies”). Dla marszałka obraz miał dodatkową wartość sentymentalną, bo w chwili jego ukończenia klacz już nie żyła, a jej wypchane zwłoki stanowiły ekspozycję w Centrum Wyszkolenia Weterynarii. (Potem przewieziono je do Muzeum Narodowego, gdzie podczas wojny kasztankę zjadły mole).
Początkowo podarowany Piłsudskiemu obraz – uznawany dziś za najbardziej klasyczne dzieło Kossaka - z czasem trafił w prywatne ręce. Przetrwał wojnę, jednak w 1997 r. padł łupem złodziei.
Odzyskali go właśnie policjanci ze specjalnego zespołu zajmującego się odzyskiwaniem skradzionych dzieł sztuki. Ekspertyza sporządzona przez pracowników Muzeum Narodowego w Warszawie potwierdziła autentyczność dzieła Kossaka.