Marcin Brzeziński 19 stycznia 2017 16:12
1/10
Wystawy o modzie i sztuce w 2017 roku
Copyright @Materiały prasowe
1/10

Rok 2017 zapowiada się bardzo interesująco! Z bogatej listy wystaw, które otworzą się przez nadchodzące dwanaście miesięcy w Polsce i na świecie wybrałem dla was te najciekawsze. Część z nich poświęcone będzie modzie. Czekamy na ekspozycje prezentujące m.in. dorobek Balenciagi czy Rei Kawakubo, ale też prezentację kultowych kreacji księżnej Diany. Oprócz tego polecamy m.in. retrospektywę jednego z największych współczesnych malarzy Davida Hockney’a i pierwszą w Polsce wystawę twórczości Fridy Kahlo. Chcecie poznać szczegóły? Zapraszam do naszej galerii!

 

Polecamy też: Arcydzieła malarstwa z kolekcji Shchukina w Fondation Louis Vuitton w Paryżu! To trzeba zobaczyć!

2/10
Wystawa „Margiela: The Hermès Years” w muzeum MoMu w Antwerpii
Copyright @Materiały prasowe
2/10

1. Margiela: The Hermès Years, MoMu, Antwerpia, czynna od 31 marca do 27 lipca 2017
 
W 1997 roku legendarny awangardowy projektant Martin Margiela został zatrudniony jako projektant damskiej kolekcji prêt-à-porter  domu mody Hermès. Żartowano, że zajmie się przecinaniem na pół torebek Birkin i ponownym ich zszywaniem. Ale co było jeszcze dziwniejsze, ubrania, które tworzył dla tej legendarnej marki były zaskakująco klasyczne, eleganckie i pokazywały wielkie przywiązanie do dobrego krawiectwa. I właśnie projektom Margieli dla Hermèsa będzie poświęcona wystawa w Antwerpii. Warto ją zobaczyć, bo jak powiedział Marc Jacobs: „Każdy z nas, kto traktuje modę na poważnie, zawdzięcza coś Martinowi Margieli”.

3/10
Wystawa David Hockney, Tate Britan, Londyn, od 9 lutego do 29 maj 2017
Copyright @Materiały prasowe
3/10

2. David Hockney, Tate Britan, Londyn, od 9 lutego do 29 maj 2017

Największa w historii wystawa jednego z najpopularniejszych i najbardziej wpływowych brytyjskich artystów XX wieku. Ekspozycja gromadzi imponujący zbiór obrazów, rysunków, fotografii i filmów wideo, których autorem jest obchodzący wkrótce 80. urodziny David Hockney. Nie zabraknie oczywiście najbardziej znanych prac artysty w rodzaju podwójnego portretu Christophera Isherwooda i Dona Bachardy czy serii basenowej, ale część dzieł będzie prezentowanych publicznie po raz pierwszy.

4/10
Wystawa Balenciaga: Shaping Fashion, Victoria and Albert Museum, Londyn, czynna od 27 maja 2017 do 18 lutego 2018
Copyright @Materiały prasowe
4/10

3. Balenciaga: Shaping Fashion, Victoria and Albert Museum, Londyn, czynna od 27 maja 2017 do 18 lutego 2018

Wystawa „Balenciaga: Shaping Fashion” (w wolnym tłumaczeniu „Balenciaga: Kształtując modę”) będzie prezentowała ponad 100 kreacji i 20 kapeluszy autorstwa sławnego projektanta oraz niezliczoną liczbę szkiców, fotografii i próbek materiałów. Wybór daty otwarcia ekspozycji nie jest przypadkowy. Dokładnie sto lat temu Cristóbal Balenciaga założył swój pierwszy salon w baskijskim San Sebastian.

5/10
Wystawa House Style: Five Centuries of Fashion at Chatsworth, Chatsworth House, Bakewell, od 25 maja do 22 października 2017
Copyright @Materiały prasowe
5/10

4. House Style: Five Centuries of Fashion at Chatsworth, Chatsworth House, Bakewell, od 25 maja do 22 października 2017

Wystawa, której kuratorami są Hamish Bowles z amerykańskiego „Vogue’a” oraz Patrick Kinmonth i Antonio Monfreda prezentuje wspaniałe kreacje, które przez wieki nosiły kobiety z wielkiego rodu Cavendish. Tę modową epopeję, której tłem jest wspaniała posiadłość Chatsworth House rozpoczyna Bess of Hardwick (152-1608), a kończy… modelka Stella Tennant. Na wystawie oprócz historycznych kostiumów i biżuterii zobaczymy również suknie domów mody Worth, Dior, Maison Margiela i Gucci. Ten ostatni jest również sponsorem ekspozycji.

6/10
Wystawa Rei Kawakubo/Comme des Garçons: Art of the In-Between, Metropolitan Museum of Art, Nowy Jork, czynna od 4 maja 2017 do 4 września 2017
Copyright @Materiały prasowe
6/10

5. Rei Kawakubo/Comme des Garçons: Art of the In-Between, Metropolitan Museum of Art, Nowy Jork, czynna od 4 maja 2017 do 4 września 2017

Rei Kawakubo, twórczyni japońskiej marki Comme des Garçons jest jedną z najbardziej kreatywnych osobowości współczesnego świata mody. Jeśli ktoś miałby jakieś wątpliwości, wystarczy spojrzeć na pierwszy rząd podczas jej paryskiego pokazu kolekcji na wiosnę i lato 2017. Zasiedli w nim bowiem m.in. redaktor amerykańskiego „Vogu’e” Anna Wintour oraz Andrew Bolton, kurator z Metropolitan Museum of Art’s Costume Institute. Swoją obecnością potwierdzili ostatecznie, że to właśnie twórczość Rei Kawakubo będzie tematem kolejnej spektakularnej wystawy w Met i towarzyszącej jej Met Gali w maju 2017 roku.

7/10
Kreacje księżnej Diany na wystawie w Londynie
Copyright @East News, materiały prasowe
7/10

6. Diana: Her Fashion Story, Kensington Palace, Londyn, od 24 lutego 2017 do lutego 2018

Najsłynniejsze kreacje księżnej Diany będzie można podziwiać na wystawie, która już w lutym zagości w londyńskim Kensington Palace. To jedyna okazja by obejrzeć stylizacje, które weszły na zawsze do historii mody. Wśród nich znajdą się prawdziwe ikony m.in. suknia z niebieskiego aksamitu projektu Victora Edelsteina, w której księżna Diana tańczyła z Johnem Travoltą na przyjęciu w Białym Domu w roku 1986 czy bluzka z kokardą, w której wystąpiła w dniu ogłoszenia jej zaręczyn z księciem Karolem w roku 1981.
 

8/10
Frida Kahlo, obraz "Dwie Fridy", 1939 rok
Copyright @East News
8/10

7. Frida Kahlo i Diego Rivera. Polski kontekst, Centrum Kultury Zamek, Poznań, 7 września 2017 do 21 stycznia 2018 roku

Czeka nas pierwsza wystawa dzieł Fridy Kahlo w Polsce! A znajdziemy na niej najsłynniejsze prace meksykańskiej artystki oraz obrazy i rysunki Diego Rivery, fotografie Bernice Kolko, malarstwo i grafiki Fanny Rabel oraz współczesną sztukę meksykańską z kolekcji prywatnych i zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie.

9/10
Wystawa Dalida: Sa garde-robe, de la ville à la scène, Musée de la Mode de la Ville de Paris, Palais Galliera, Paryż, od 27 kwietnia do 22 sierpnia 2017
Copyright @Materiały prasowe
9/10

8. Dalida: Sa garde-robe, de la ville à la scène, Musée de la Mode de la Ville de Paris, Palais Galliera, Paryż, od 27 kwietnia do 22 sierpnia 2017

Ten rok będzie należał do Dalidy. W kinach pojawi się film biograficzny w reżyserii Lisy Azuelos, zaś w paryskim Palais Galliera otworzy się wystawa poświęcona garderobie gwiazdy. Będziemy mogli podziwiać na niej kreacje Dalidy z całego okresu jej kariery: od sukni Carvena po projekty haute couture  Yves Saint Laurent i Balmain. Szczególnie interesująco zaś zapowiada się cześć ekspozycji prezentująca jej kostiumy z epoki disco i skórzane kostiumy Jeana-Claude’a Jitrois. Wystawa „Dalida: Sa garde-robe, de la ville à la scène” to hołd dla piosenkarki, która ponad wszystko kochała… miłość i modę.

10/10
Wystawa Podróż do Edo. Japońskie drzeworyty ukiyo-e z kolekcji Jerzego Leskowicza , Muzeum Narodowe w Warszawie
Copyright @Materiały prasowe
10/10

9. Podróż do Edo. Japońskie drzeworyty ukiyo-e z kolekcji Jerzego Leskowicza , Muzeum Narodowe w Warszawie, Warszawa, od 25 lutego do 7 maja 2017

Wyjątkowa w skali europejskiej prezentacja pierwszych wydań najsłynniejszych prac graficznych najwybitniejszych  japońskich artystów ukiyo-e –  Toshusai Sharaku, Kitagawy Utamaro i Ando Hiroshige. Tytuł ekspozycji – „Podróż do Edo” –  oddaje zamierzenia organizatorów, którzy chcą udostępnić publiczności arcydzieła z prywatnego zbioru, a jednocześnie zabrać w podróż po Japonii późnych lat osiemnastego i pierwszej połowy dziewiętnastego wieku zwanych epoką Edo (1600–1858).

Wideo

Zobaczcie 12 najgorętszych trendów na wiosnę 2020!

Akcje

Polecamy

Top

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

EWA CHODAKOWSKA stara się żyć eko, ale mówi: „Popełnianie błędów to historia mojego życia. Słynny himalaista PIOTR PUSTELNIK długo wierzył, że zmiany klimatyczne są dziełem natury. Mylił się. EWA ZGRABCZYŃSKA, uratowała tygrysy, teraz ma nową misję. GRETA THUNBERG – świat wreszcie uwierzył młodej aktywistce.