Poznaj laureatów siódmej edycji konkursu

Weronika Kostyra 19 listopada 2015 16:10

Siódma edycja ogólnopolskiego konkursu fotograficznego VIVA! PHOTO AWARDS – dla amatorów i profesjonalistów – odbyła się trzy lata temu! Nad blisko sześcioma tysiącami nadesłanych prac obradowało wówczas jury w składzie: fotokompozytor Ryszard Horowitz (przewodniczący), fotograficy: Tomasz Gudzowaty, Alexi Lubomirski, Jacek Bonecki, top modelka Anja Rubik, redaktor naczelna VIVY! Katarzyna Przybyszewska i dyrektor artystyczny Edipresse Polska Marek Knap.

VIVA! Photo Awards 2015: laureaci

Wystawę finalistów Viva! Photo Awards, którą uświetniła wystawa fotografii Marilyn Monroe w obiektywie Miltona H. Greene'a, można było oglądać w muzeum Polin Warszawa.

W jakich kategoriach przyznano nagrody? Które prace okazały się tymi najlepszymi i co doceniło w nich jury?

W galerii zobaczysz prace laureatów konkursu  

1/11
Viva! Photo Awards 2015, Monika Maślanek, bez tytułu
Copyright @Monika Maślanek
1/11

Kategoria: MODA
Monika Maślanek, bez tytułu
Rocznik 1989, od czterech lat mieszka i pracuje w Niemczech, obecnie kończy studia na Akademii Sztuk Pięknych w Berlinie. Pasje: fotografia, podróże i literatura. Inspiracja do zdjęcia: barokowy obraz Gustafa Lundberga, przedstawiający młodą dziewczynę spoglądającą na bańkę mydlaną.

2/11
Viva! Photo Awards 2015, Waldemar Korwin-Kowalewski, bez tytułu
Copyright @Waldemar Korwin-Kowalewski
2/11

Kategoria: FOTOGRAFIA SMARTFONEM


Waldemar Korwin-Kowalewski, bez tytułu


Autor nagrodzonej fotografii pochodzi z Tomaszowa Mazowieckiego. Mieszka w Warszawie, gdzie pracuje w jednej z korporacji. Wolny czas spędza  jak najczęściej poza domem - na spotkaniach ze znajomymi lub rozwijając swoje pasje. Kocha fotografię, muzykę, kulturę hiszpańską. Jak pisze, zdjęcie przedstawia problem naszych czasów – narastające konflikty wojenne oraz brak zainteresowania tym tematem poprzez wnikanie w świat wirtualny. Zdjęcie uchwycone na pokazach lotniczych Air Show w Radomiu, 22.08.2015.

3/11
Viva! Photo Awards 2015, Kilimanjaro Błażejewski, bez tytułu
Copyright @Kilimanjaro Błażejewski
3/11

Kategoria: PORTRET


Kilimanjaro Błażejewski, bez tytułu
GRAND PRIX i nagroda w kategorii PORTRET


„Pasjonuje mnie skandynawska szkoła fotografii, a mistrzami, których podziwiam, są Christer Strömholm, Anders Petersen oraz Jacob Aue Sobol”, zdradza artysta. „Specjalizuję się w portrecie »zwykłych-niezwykłych«, których spotykam na ulicach. Tę fotografię wykonałem w Niemczech, w Berlinie. Przedstawia parę emigrantów – starsze małżeństwo, których miłość nie zna granic... Pozwolili mi na chwilkę wejść do swojego świata. Dziękuję im za to zaproszenie”. Kilimanjaro, rocznik 1976, jest fotografem.

Gratulujemy najważniejszej nagrody w konkursie!

4/11
Viva! Photo Awards 2015, Joanna Mrówka, cykl zdjęć z Bangladeszu
Copyright @Joanna Mrówka
4/11

Kategoria: REPORTAŻ – WYRÓŻNIENIE


Joanna Mrówka, cykl zdjęć z Bangladeszu


Zapracowana mama. Jest adiunktem w Katedrze Matematyki na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie, członkiem Krakowskiego Klubu Fotograficznego oraz Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, współpracuje z Polską Agencją Fotografów FORUM. Uczestniczyła w wielu wystawach zbiorowych i indywidualnych, konkursach krajowych i zagranicznych. Tegoroczna laureatka Wielkiego Konkursu Fotograficznego National Geographic Polska (pierwsza nagroda w kategorii: Ludzie) oraz konkursu LensCulture Street Photography Awards 2015 (drugie miejsce). W fotografii najbardziej interesuje ją człowiek.

5/11
Viva! Photo Awards 2015, Joanna Mrówka, cykl zdjęć z Bangladeszu
Copyright @Joanna Mrówka
5/11

Joanna Mrówka, cykl zdjęć z Bangladeszu

6/11
Viva! Photo Awards 2015, Joanna Mrówka, cykl zdjęć z Bangladeszu
Copyright @Joanna Mrówka
6/11

Joanna Mrówka, cykl zdjęć z Bangladeszu

7/11
Viva! Photo Awards 2015, Joanna Mrówka, cykl zdjęć z Bangladeszu
Copyright @Joanna Mrówka
7/11

Joanna Mrówka, cykl zdjęć z Bangladeszu

8/11
Viva! Photo Awards 2015, Maciej Bednarz, cykl "Rowery"
Copyright @Maciej Bednarz
8/11

Kategoria: REPORTAŻ – WYRÓŻNIENIE


Maciej Bednarz, cykl zdjęć „Rowery”


„Prezentowany przeze mnie zestaw zdjęć reportażowych przedstawia zawody »Wombat Dirt Jumping Cup« w BikePark Kazoora na Ursynowie w Warszawie. Prędkość, skoki, akrobacje w powietrzu zawodników dostarczają olbrzymią dawkę adrenaliny uczestnikom, widzom i samym fotografom. Kucanie pod rampą, gdy nad twoją głową przelatuje raz za razem kolejny zawodnik, wykonując »dzikie« akrobacje czy panoramowanie w »oku cyklonu« wirujących wokół rowerzystów, to sama przyjemność i duże wyzwanie dla fotografa”. Autor ma 38 lat, prowadzi własne biuro projektowe. Hobby: rysunek, rzeźba, fotografia. Maciej podróżuje motocyklem po Europie i zwiedza, fotografując i szkicując miejsca naznaczone śladem historii.

9/11
Viva! Photo Awards 2015, Maciej Bednarz, cykl "Rowery"
Copyright @Maciej Bednarz
9/11

Maciej Bednarz, cykl "Rowery"

10/11
Viva! Photo Awards 2015, Adam Trzaska, „Red lipstick on the glass”
Copyright @Adam Trzaska
10/11

Kategoria: BEAUTY


Adam Trzaska, autor nieznany, „Red lipstick on the glass”


Zwycięzca tej kategorii przekornie pisze o sobie: autor nieznany. Niech więc przemówi za niego jego fotografia: „Na początku był chaos. W żaden sposób nie mogłem zapanować nad kawałkami luster zawieszonymi w wyciemnionej przestrzeni na specjalnej ramie – wciąż nie zgadzały się kąty odbicia. Pomogło przymocowanie luster do czarnego materiału, który był znacznie łatwiejszy we współpracy”, wspomina artysta. Efekt – spektakularny!

11/11
Viva! Photo Awards 2015, Tamara Kołodziejczyk, „Pomnik Jezusa w Świebodzinie”
Copyright @Tamara Kołodziejczyk
11/11

Nagroda specjalna Sony w kategorii: FOTOGRAFIA SMARTFONEM


Tamara Kołodziejczyk, „Pomnik Jezusa w Świebodzinie”


Mówi o sobie: „Mam 22 lata, na co dzień mieszkam w Poznaniu. Odkąd sięgam pamięcią, pasjonują mnie fotografie. Sama jestem jednak amatorką. Na swoich zdjęciach, które zawsze są pozbawione kolorów, staram się uchwycić chwile – łapać je w ramy tak, by móc do nich wracać. Do tej pory moje prace kilkadziesiąt razy zostały wyróżnione publikacjami w serwisie Vogue.it”.

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

WERONIKA ROSATI o życiu w Los Angeles i córce: „Moment, w którym zaczęło się moje drugie życie, to narodziny córki”. AGNIESZKA I PIOTR GŁOWACCY: Para popularnych aktorów, rodzice bliźniaków, opowiadają o „podwójnym” szczęściu i o dojrzewaniu do miłości. JOHN PORTER: Najsłynniejszy Walijczyk mieszkający od 46 lat w Polsce mówi: „Jestem lekkim socjopatą”. Dlaczego? Ponadto HISTORIE NIEZWYKŁYCH WIĘZI MATEK I CÓREK oraz opowieść o MEMPHIS, mieście bluesa, grilla i Presleya.