braz Leonardo da Vinci sprzedano za 450 milionów dolarów
Fot. East News
ZE ŚWIATA SZTUKI

Uwaga, rekord! Obraz Leonarda da Vinci sprzedano za 450 milionów dolarów! Ale czy na pewno jest prawdziwy?

Marcin Brzeziński 17 listopada 2017 11:00
braz Leonardo da Vinci sprzedano za 450 milionów dolarów
Fot. East News

Obraz Leonarda da Vinci „Salvator Mundi” czyli „Zbawiciel świata” został sprzedany w nowojorskim oddziale domu aukcyjnego Christie’s za sumę 450, 3 miliona dolarów! Tym samy został pobity rekord, który należał do tej pory do sprzedanych na prywatnych aukcjach płócien Paula Gauguina (300 milionów dolarów) i Paula Cézanne’a (250 milionów dolarów). Aukcja dzieła Leonarda da Vici trwała dwadzieścia minut. Jak zwykle wypadku tak zawrotnych kwot najbardziej aktywni gracze składali swoje oferty telefonicznie. I jak zwykle, tożsamość nabywcy, a nawet rejon świata z którego pochodzi nie są znane.

 

Polecamy też: Ministerstwo Kultury kupiło „Damę z gronostajem” Leonarda da Vinci! Cena? Gigantyczna!
 

 

Cudownie odnaleziony obraz „Zbawiciel” Leonarda da Vinci

Obraz „Salvator Mundi” powstał około roku 1500 na zamówienie króla Francji Ludwika XII. Potem często zmieniał właścicieli, a XX wieku zaginął. Wypłynął w 2005 roku na aukcji w Stanach Zjednoczonych. Kupiło go wtedy konsorcjum związane z niejakim Alexandrem Parishem za kwotę… 10 tysięcy dolarów! Parish obraz odrestaurował i wykazał jego autentyczność. Po raz pierwszy odnalezione dzieło Leonarda da Vinci pokazano na wystawie w londyńskiej National Gallery w 2011 roku. Wtedy zostało nazwane „największym odkryciem XXI wieku”. Później obraz wszedł w posiadanie handlarza sztuki Yvesa Bouvier (za 77 milionów dolarów), który sprzedał go z kolei rosyjskiemu oligarsze Dmitry’emu Rybolovlevowi (za 127 milionów dolarów). I ten ostatni wystawił go na aukcji w Chistie’s.

 

 

Polecamy też: Zobaczcie kontrowersyjne dzieło, które z 24 torebek Louis Vuitton stworzyła artystka Illma Gore! Będzie je można kupić za 100 tysięcy dolarów!
 

 

Czy obraz Leonarda da Vinci jest autentyczny?

Wiele osób wciąż wątpi w autentyczność „Salvator Mundi” i w jego cudowne odnalezienie. Wątpliwości budzi też restauracja obrazu - niektórzy sądzą, że został wręcz namalowany na nowo. Jaka jest prawda? Trudno ocenić. Z pewnością za to podejrzany jest jeden z dotychczasowych właścicieli obrazu - Yves Bouvier. Na całym świecie toczą się przeciwko niemu procesy: o nieetyczne podbijanie cen dzieł sztuki, oszukiwanie sprzedających, wprowadzanie w błąd kupujących, pranie pieniędzy, malwersacje podatkowe. Jednym z oszukanych przez Bouviera był na przykład znany nam już Dmitry Rybolovlev… Odpowiedzialni za rekordową sprzedaż przedstawiciele Christis’s gwarantują jednak, że obraz i jego losy zostały zbadane na wszystkie możliwe sposoby. A komuś przecież trzeba wierzyć. Prawda?

 

Obraz Leonardo da Vinci sprzedano za 450 milionów dolarów
Fot. Materiały prasowe

Obraz Leonarda da Vinci „Salvator Mundi” przed i po restauracji.

 

Polecamy też: W Abu Zabi otwarto muzeum noszące nazwę… Luwr. Arabscy szejkowie za prawo do korzystania z tej nazwy zapłacili Francji ponad… pół miliarda dolarów!
 

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

To nie była miłość od pierwszego wejrzenia, ale szybko zamieszkali razem. Teraz czeka ich wielka zmiana!

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

KATARZYNA GROCHOLA i DOROTA SZELĄGOWSKA: matka i córka o tym, jak ich niełatwa kiedyś relacja zmieniała się i dojrzewała. Jaka jest dzisiaj? NATALIA NIEMEN, ANIA RUSOWICZ, KATARZYNA WODECKA-STUBBS z okazji zbliżającego się Wodecki Twist Festiwal córki legendarnych artystów otworzyły skarbiec swoich niezwykłych wspomnień. HENRYK GOŁĘBIEWSKI i FILIP ŁOBODZIŃSKI grali razem w kultowych filmach dla dzieci, ale ich drogi się rozeszły. Teraz znów się spotkali.