Piotr Gembarowski, około 2000 roku
Fot. Tomek Pisinski / Studio69 / Forum
NIEZWYKŁE HISTORIE

Jeden wywiad złamał jego karierę. Tak dziś wygląda życie Piotra Gembarowskiego

Edyta Górniak wytoczyła przeciwko niemu poważne oskarżenia. Czym dziś zajmuje się dziennikarz?

Konrad Szczęsny 13 sierpnia 2023 11:01
Piotr Gembarowski, około 2000 roku
Fot. Tomek Pisinski / Studio69 / Forum

Twarz „Teleexpressu”. Młody, zdolny i kompetentny dziennikarz. Piotr Gembarowski w latach 90. był na językach wszystkich. Dużo mówiło się m.in. o jego związku z Edytą Górniak, zakończonym w atmosferze skandal i wzajemnych oskarżeń. Ale wywiad z kandydatem na prezydenta Marianem Krzaklewskim złamał mu karierę. Jak dziś wygląda Piotr Gembarowski? Co o nim wiemy? Z okazji urodzin przypominamy jego historię...

Kariera Piotra Gembarowskiego: wywiad z Marianem Krzaklewskim złamał jego karierę

Pochodzi z Warszawy. Karierę w telewizji rozpoczął stosunkowo wcześnie, bo już w 1994 roku. Wówczas został jedną z twarzy „Teleexpressu”, później zaangażowano go także do porannych programów, czyli „Kawy czy herbaty” i „Pytania na śniadanie”. Wydawało się, że ma wszystko: świetną prezencję, sympatię widzów i pewną pozycję. Wszystko zmienił wywiad z kandydatem na prezydenta Marianem Krzaklewskim w ramach „Gościa jedynki”, przeprowadzony w 2000 roku. Dlaczego? Piotr Gembarowski wydawał się wówczas opryskliwy, nieprzyjemny i zachowywał się w sposób ofensywny. Skąd to wynikało?

„To było tuż przed wyborami prezydenckimi. Mój rozmówca był ostatnim z kandydatów, z którymi rozmawiałem. Wszyscy poprzedni, włącznie z tymi bardzo niesfornymi, dostosowali się do reguł programu, czyli odpowiadali na pytania, które zostały zadane, a nie na te, jakie nie padły. Marian Krzaklewski próbował forsować rzeczy przygotowane mu przez sztab wyborczy, ignorując moje pytania”, wyjaśniał po latach w książce „Gdzie są gwiazdy z tamtych lat?”.

„Mój błąd polegał na tym, że dałem się sprowokować i poniosły mnie emocje. Motywację miałem w porządku, ponieważ nie chciałem, aby było to niesprawiedliwe wobec moich poprzednich rozmówców. Wyszło jednak fatalnie. Biję się w piersi, bo nie powinienem tak zareagować. Nie okazałem mojemu rozmówcy szacunku. Te 10 minut przekreśliło 10 lat mojej pracy”, zwierzył się.

Włodarze stacji podjęli decyzję o zawieszeniu Piotra Gembarowskiego na trzy miesiące.

Warto jednak pamiętać, że po tym czasie powrócił na antenę i dalej przeprowadzał wywiady z politykami.

„Tymczasem po odwieszeniu jeszcze przez trzy i pół roku przeprowadzałem normalne wywiady w ramach »Gościa Jedynki«, na zmianę z Kamilem Durczokiem. Dalej współprowadziłem też »Kawę czy herbatę« i byłem gospodarzem »Teleexpressu«. A dziś wygląda to tak, jakbym został telewizyjnym banitą bezpośrednio po mojej wpadce z Marianem Krzaklewskim. To nieprawda”, prostował na łamach kultury.onet.pl.

Co więcej, w rozmowie z „Gazetą Wyborczą” zdradził, że półtora roku po feralnym wywiadzie miał okazję spotkać się z politykiem. „Przeprosiłem go za wszystko, podaliśmy sobie ręce”, mówił.

CZYTAJ TAKŻE: Przed laty zaśpiewała brawurowo „Noc z Renatą” i porwała do tańca całą Polskę. Co robi dzisiaj Renata Zarębska?

Dlaczego ostatecznie rozstał się z Telewizją Polską? Nastąpiło to w 2004 roku, gdy w instytucji zaszły zmiany na tle politycznym. Po latach zaznaczył jednak, że decyzję o zakończeniu tego etapu zawodowego podjął samodzielnie. Ubiegł tym samym pracodawcę, który i tak miał w planach zwolnienie go. Niestety, żadna z konkurencyjnych stacji nie złożyła mu oferty pracy... Rozczarowali także ludzie, których uważał za przyjaciół.

„Gdy we władzach TVP nastąpiła zmiana warty, nie miało znaczenia, że ja od lat robię dobre wywiady. Liczył się tylko ten jeden z Marianem Krzaklewskim. Telewizja była moim życiem, codziennością, pasją. Spędziłem w niej całą moją dorosłość. Musiałem nauczyć się żyć w zupełnie nowej rzeczywistości. Po moim rozstaniu z TVP większość tak zwanych przyjaciół odwróciła się ode mnie. Stałem się persona non grata, towarzysko osobą niemodną, niepożądaną. Została przy mnie tylko garstka ludzi”, podkreślał gorzko Piotr Gembarowski. 

Piotr Gembarowski, około 2000 roku
Fot. Tomek Pisinski / Studio69 / Forum
Piotr Gembarowski, około 2000 roku

Piotr Gembarowski odszedł z TVP. Co robi dziś? Dołączył do obsady znanego serialu

Gdy rozstał się z telewizją, założył własną firmę, która miała doradzać w kwestiach wizerunkowych zarówno osobom fizycznym, jak i całym firmom. W jej portfolio znaleźli się m.in. ukraińscy politycy, ubiegający się o mandat w wyborach parlamentarnych oraz samorządowych. Piotr Gembarowski zajął się natomiast prowadzeniem szkoleń dla kadry kierowniczej, w tym menadżerów, z zakresu komunikowania się z mediami i występów publicznych. Z racji tego, że dziennikarstwo pozostało jego pasją, nie potrafił z niego całkowicie zrezygnować. Pisał artykuły dotyczące motoryzacji, publikował je na łamach czasopisma „Golf&Life”. 

„W 2006 r. związał się na dwa lata z Antyradiem, gdzie każdego dnia prowadził wywiady z politykami”, przypomina serwis Plejada. Współpraca zakończyła się po dwóch latach, w 2008 roku.

ZOBACZ TAKŻE: Tadeusz Sznuk utrzymywał to w tajemnicy latami. To, o czym mówi, bywa niebezpieczne

Powrót do telewizji nastąpił dla widzów dosyć nieoczekiwanie. Piotr Gembarowski po ośmiu latach od odejścia z TVP związał się z „Superstacją”. Prowadził w niej program „Debata Piotra Gembarowskiego” od 2012 do czerwca 2017 roku. I mimo że ponownie rozstał się ze szklanym ekranem, powrócił trzy lata później jako jeden z prezenterów telewizji internetowej Comparic24.TV.

Także w niej zajmuje się polityką i prowadzi autorski program. W „Okiem eksperta” rozmawia nie tylko o polityce, lecz także biznesie, inwestycjach i przedsiębiorczości. W grudniu 2021 roku dziennikarz dołączył również do obsady „Barw szczęścia”! Wcielał się w jednego z polskich dziennikarzy, którzy relacjonowali akcję ratunkową na Sycylii. W wyniku trzęsienia ziemi ucierpiała w niej m.in. grana przez Katarzynę Glinkę Kasia. Znalazła się pod gruzami jednego z budynków. „Półprzytomna, ciężko ranna, bez dostępu do wody i jedzenia, spędzi na Sycylii najgorsze godziny życia. W końcu zacznie tracić nadzieję na ratunek”, relacjonował serwis Plejada.

Po udostępnionych na profilu serialu na Instagramie zdjęciach widać był, jak zmienił się Piotr Gembarowski. Ma długie włosy oraz bujny zarost, jednak jego charakterystyczny, niski, ale ciepły głos, wciąż jest taki sam. Czy był to jedynie epizod? Być może nie! Okazało się bowiem, że 53-latek podpisał umowę z jedną z agencji aktorskich. „Dziennikarstwo nie było moją jedyną pasją w moim życiu. Teraz odnajduję się bardzo dobrze jako trener z zakresu wystąpień publicznych. Lubię pomagać ludziom, którzy mają pewnego rodzaju zahamowania wynikające z nieśmiałości i braku doświadczenia, jeżeli chodzi o wystąpienia publiczne. Oprócz tego mam bardzo wiele zainteresowań prywatnych”, mówi na nagraniu dostępnym na stronie internetowej agencji.

A co, jeśli chodzi o życie prywatne Piotra Gembarowskiego? Także w nim był przynajmniej jeden pikantny skandal.

Piotr Gembarowski, Warszawa, marzec 2001 rok
Fot. Michal Gmitruk / Forum

Piotr Gembarowski, Warszawa, marzec 2001 rok

Piotr Gembarowski, 23.05.2003 rok
Fot. RAFAL MACIAGA / Forum

Piotr Gembarowski, 23.05.2003 rok

Jeden z wywiadów Piotra Gembarowskiego, maj 2020 roku

Piotr Gembarowski i Edyta Górniak: historia miłości zakończona skandalem. Oskarżenia o stalking

Związali się w połowie lat 90. Ich wspólne zdjęcia wykonano m.in. na gali Fryderyków 1994 w marcu 1995 roku. Byli uśmiechnięci i w siebie zapatrzeni... Niestety, sielanka nie trwała zbyt długo. Piotr Gembarowski i Edyta Górniak rozstali się i to w atmosferze dalekiej od pokojowej.

Przez te chyba trzy miesiące znajomości nieustannie ujmował mnie tym, że na przykład dzwonił do mnie do domu, żeby zapytać, dlaczego płaczę w chwili, kiedy rzeczywiście płakałam. Wiedział, kiedy płaczę, kiedy krzyczę, o czym rozmawiam ze swoimi gośćmi. Zwyczajnie mnie podsłuchiwał. Pan Gembarowski rozpoznał kod mojego telefonu, który był wyposażony w system pozwalający usłyszeć z zewnątrz, co się dzieje w domu” oskarżała go później diwa w rozmowie z „Galą”.

SPRAWDŹ RÓWNIEŻ: Była gotowa wszystko wybaczyć, walczyła o miłość. Relacja Joanny Sydor i Mariusza Malca nie przetrwała

Dziennikarz stanowczo odpierał te zarzuty, nazywając je „czystym nonsensem”. Zaprzeczył oskarżeniom byłej ukochanej i zarzucił jej, że nie potrafiła go kochać... 

Jak wygląda obecnie? Poniżej można zobaczyć jego zdjęcia. O jego życiu prywatnym nie wiemy nic...   

Piotr Gembarowski, Edyta Górniak, Fryderyki 1994, 19.03.1995 rok
Fot. Radoslaw Nawrocki / Forum

Piotr Gembarowski, Edyta Górniak, Fryderyki 1994, 19.03.1995 rok

Piotr Gembarowski, Warszawa, 13.06.2006 rok
Fot. PIOTR FOTEK/REPORTER

Piotr Gembarowski, Warszawa, 13.06.2006 rok

Piotr Gembarowski, Superstacja, 2017 rok
Fot. Materiały prasowe @Superstacja

Piotr Gembarowski, Superstacja, 2017 rok
Fot. Materiały prasowe @Superstacja

Piotr Gembarowski, 2017 rok 

Piotr Gembarowski w „Barwach szczęścia”, 2021 rok
Fot. Instagram @barwyszczescia

Piotr Gembarowski w „Barwach szczęścia”, 2021 rok

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

Odmienił swoje życie i kupił dom we Włoszech. Poznaj Sycylię Piotra Wojtasika 

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

JULIA WIENIAWA o tym, co odmieniło jej życie, kobietach, które dają jej moc, i… festiwalu w Cannes. JADWIGA JANKOWSKA-CIEŚLAK: pogodziła się z życiem, tylko ze śmiercią męża nie może się uporać do tej pory. JACEK DUBOIS w fascynującej rozmowie o zawodzie adwokata, zbrodni, karze i pisarskiej pasji. ZBIGNIEW WODECKI: Kraków jego śladami.