Kto jest faworytem?

Weronika Kostyra 23 lutego 2019 13:52

W ubiegłym roku laureatem statuetki w kategorii najlepszy aktor drugoplanowy był Sam Rockwell za rolę w filmie Trzy billboardy za Ebbing, Missouri. Teraz znów jest nominowany, jednak rywalizuje ze zwycięzcą sprzed dwóch lat – Mahershalą Alim, który został wówczas nagrodzony za Moonlight. Łącznie mamy pięciu kandydatów. Kto zwycięży? O tym przekonamy się już 24 lutego. Sprawdź za jakie role zostali nominowani i jakie są ich szanse!

Mahershala Ali jako Don Shirley w filmie „Green Book”, reż. Peter Farrelly

Green Book, film Petera Farrelly'ego został nominowany do Oscara w pięciu kategoriach: najlepszy film, najlepszy aktor pierwszoplanowy (Viggo Mortensen), najlepszy aktor drugoplanowy (Mahershala Ali), najlepszy scenariusz oryginalny (Nick Vallelonga, Brian Hayes Currie, Peter Farrelly) oraz najlepszy montaż (Patrick J. Don Vito). Jest to historia niezwykłej znajomości między drobny  cwaniaczkiem Tonym Lipem a czarnoskórym Donem Shirleyem. Tony na co dzień pracuje jako ochroniarz, lecz trafia mu się okazja, by dorobić sobie jako kierowca i ochroniarz podczas trasy koncertowej po południu Stanów Zjednoczonych. Są lata sześćdziesiąte ubiegłego wieku, a taka podróż wiąże się z wieloma niebezpieczeństwami. Z pozoru różni ich wszystko: od majątku i wykształcenia, przez sposób bycia, po ulubione jedzenie i rozrywki. Wykształcony, szarmancki i elokwentny Shirley w niczym nie przypomina nieokrzesanego Lipa, który jest bardzo prosty i zawsze mówi to, co myśli. Razem stworzyli zgrany ekranowy duet.

Mówi się, że Mahershala Ali jest faworytem w swojej kategorii. Jako aktor drugoplanowy zdobył niedawno Złoty Glob oraz nagrodę BAFTA. Czy dostanie drugiego w karierze Oscara?

Adam Driver jako Flip Zimmerman w filmie „BlacKkKlansman”, reż. Spike Lee

Mówi się, że Czarne bractwo. BlacKkKlansman to najlepszy z ostatnich filmów wyreżyserowanych przez Spike’a Lee. To historia dwóch policjantów, którzy wpadają na trop zamachu organizowanego przez miejscowy oddział Ku Klux Klanu. Powalczy o Oscary w sześciu kategoriach – Najlepszy film, Najlepszy aktor drugoplanowy, Najlepszy reżyser, Najlepszy scenariusz adaptowany, Najlepsza muzyka oryginalna i Najlepszy montaż. To pierwsza nominacja 35-letniego Adama Drivera. Czy przyniesie mu wygraną?

Sam Rockwell jako George W. Bush w filmie „Vice”, reż. Adam McKay

Film Vice nominowano do Oscara w aż ośmiu kategoriach: najlepszy film, najlepszy aktor pierwszoplanowy (Christian Bale), najlepszy aktor drugoplanowy, najlepsza aktorka drugoplanowa (Amy Adams), najlepszy reżyser (Adam McKay), najlepszy scenariusz oryginalny (Adam McKay), najlepsza charakteryzacja i fryzury, najlepszy montaż (Hank Corwin). Gdyby Sam Rockwell zdobył statuetkę drugi rok z rzędu, byłaby to wyjątkowa sytuacja w historii Oscarów. Ostatni raz zdarzyła się w 1977 roku, Jason Robards okazał się najlepszym aktorem drugoplanowym przez dwa kolejne lata.

Sam Elliott jako Don Shirley w filmie „Narodziny gwiazdy”, reż. Bradley Cooper

Narodziny gwiazdy to reżyserski debiut Bradleya Coopera, w którym wciela się także w główną rolę. W duecie z nim zagrała Lady Gaga. Film dostał aż osiem nominacji do Oscara w kategoriach: najlepszy film, najlepszy aktor pierwszoplanowy, najlepsza aktorka pierwszoplanowa (Lady Gaga), najlepszy aktor drugoplanowy (Sam Elliott), najlepszy scenariusz adaptowany (Bradley Cooper, Eric Roth, Will Fetters), najlepsza piosenka Shallow (wyk. Lady Gaga i Bradley Cooper), najlepsze zdjęcia (Matthew Libatique) i najlepszy dźwięk (Dean A. Zupancic, Jason Ruder, Steven Morrow, Tom Ozanich).

Melodramat opowiada historię Jacksona Maine’a, gwiazdę muzyki country, który poznaje początkującą piosenkarkę Ally. Kiedy między tą dwójką wybucha płomienny romans, Jack nakłania dziewczynę do wyjścia z cienia i pomaga jej osiągnąć sławę. Jednak gdy kariera Ally w szybkim tempie przyćmiewa dokonania Jacka, jest mu coraz trudniej poradzić sobie z własną gasnącą gwiazdą. Muzyk jednocześnie mierzy się z uzależnieniem od alkoholu. W rolę jego starszego brata, a zarazem menadżera wcielił się 74-letni Sam Elliott. To jego pierwsza nominacja.

Richard E. Grant jako Jack Hock w filmie „Can You Ever Forgive Me?”, reż. Marielle Heller

Can You Ever Forgive Me? nie jest tak głośno jak o pozostałych nominowanych. Film ma jednak szanse na statuetki w trzech kategoriach – Najlepsza aktorka pierwszoplanowa, Najlepszy aktor drugoplanowy i Najlepszy scenariusz adaptowany. Dzięki kreacjom aktorskim Melissy McCarthy i Richarda E. Granta, to jeden z ciekawszych filmów rozważanych w tym roku do nagrody Akademii. Skromne dzieło rozgrywane niemal w całości w pomieszczeniach, opiera swoje powodzenie na bohaterach i ich wzajemnych relacjach. Inteligentnie napisane dialogi pozwalają poznać ich bliżej i spróbować zrozumieć.

1/5
Mahershala Ali, Green Book
Copyright @Materiały prasowe
1/5

Mahershala Ali jako Don Shirley w filmie „Green Book”, reż. Peter Farrelly

2/5
Adam Driver, BlacKkKlansman
Copyright @Materiały prasowe
2/5

Adam Driver jako Flip Zimmerman w filmie „BlacKkKlansman”, reż. Spike Lee

3/5
Sam Rockwell, Vice
Copyright @Materiały prasowe
3/5

Sam Rockwell jako George W. Bush w filmie „Vice”, reż. Adam McKay

4/5
Sam Elliot, Narodziny gwiazdy
Copyright @Materiały prasowe
4/5

Sam Elliot jako Don Shirley w filmie „Narodziny gwiazdy”, reż. Bradley Cooper

5/5
Richard E. Grant, Can You Ever Forgive Me?
Copyright @Materiały prasowe
5/5

Richard E. Grant jako Jack Hock w filmie „Can You Ever Forgive Me?”, reż. Marielle Heller

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

Odmienił swoje życie i kupił dom we Włoszech. Poznaj Sycylię Piotra Wojtasika 

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

JULIA WIENIAWA o tym, co odmieniło jej życie, kobietach, które dają jej moc, i… festiwalu w Cannes. JADWIGA JANKOWSKA-CIEŚLAK: pogodziła się z życiem, tylko ze śmiercią męża nie może się uporać do tej pory. JACEK DUBOIS w fascynującej rozmowie o zawodzie adwokata, zbrodni, karze i pisarskiej pasji. ZBIGNIEW WODECKI: Kraków jego śladami.