Która zdobędzie statuetkę?

Weronika Kostyra 23 lutego 2019 06:16

Choć nie jest o nich tak głośno jak o najlepszych aktorkach pierwszoplanowych, to niezwykle ważna kategoria. By dostać nominację jako najlepsza aktorka drugoplanowa trzeba postarać się szczególnie, czyli zostać zauważonym z drugiego planu. O statuetkę walczy pięć aktorek. Rok temu trafiła ona do Allison Janney za rolę w filmie Jestem najlepsza. Ja, Tonya. Kto zwycięży tym razem? Przekonamy się już 24 lutego. Sprawdź za jakie role zostały nominowane i jakie są ich szanse!

Emma Stone jako Abigail Masham w filmie „Faworyta”, reż. Jorgos Lantimos

Nominowany do dziesięciu Oscarów najnowszy film greckiego reżysera Yorgosa Lanthimosa Faworyta, to obok Romy jeden z największych faworytów ceremonii rozdania Oscarów. Film w całości należy do trzech kobiet i każda z nich dostała nominację – Olivia Colman jako najlepsza aktorka pierwszoplanowa za rolę królowej Anny, natomiast Emma Stone i Rachel Weisz jako najlepsza aktorka drugoplanowa. Naprawdę trudno ocenić, która z nich ma większe szanse w tym pojedynku. Emma Stone ma już na swoim koncie Oscara dla najlepszej aktorki pierwszoplanowej. Dwa lata temu odebrała statuetkę za rolę w La la land. Czy powtórzy podobny sukces?

Amy Adams jako Lynne Cheney w filmie „Vice”, reż. Adam McKay

Film Vice nominowano do Oscara w aż ośmiu kategoriach: najlepszy film, najlepszy aktor pierwszoplanowy, najlepszy aktor drugoplanowy (Sam Rockwell), najlepsza aktorka drugoplanowa (Amy Adams), najlepszy reżyser (Adam McKay), najlepszy scenariusz oryginalny (Adam McKay), najlepsza charakteryzacja i fryzury, najlepszy montaż (Hank Corwin). To szósta nominacja do Oscara Amy Adams, nigdy jednak nie zdobyła statuetki.

Akcja filmu Adama McKaya rozpoczyna się w latach 60. XX wieku, kiedy młody Dick Cheney (Christian Bale) zostaje zatrzymany przez policję za jazdę pod wpływem alkoholu. Życie przyszłego polityka zmierza donikąd po wyrzuceniu go ze studiów, a Cheney bliski jest stoczenia się na dno. Wtedy do akcji wkracza jego ambitna żona Lynne (Amy Adams). Każe mężowi wziąć się w garść albo ich drogi się rozejdą. Ultimatum przynosi efekt, ponieważ Cheney zaczyna piąć się po szczeblach politycznej kariery i zostaje najbardziej wpływową osobą w kraju.

Rachel Weisz jako Sarah, księżna Marlborough w filmie „Faworyta”, reż. Jorgos Lantimos

Rachel Weisz jest nominowana do Oscara po raz drugi w karierze. Za pierwszym razem zdobyła statuetkę dla najlepszej aktorki pierwszoplanowej za rolę w filmie Wierny ogrodnik. Czy powtórzy sukces?

Regina King jako Sharon Rivers w filmie „Gdyby ulica Beale umiała mówić”, reż. Barry Jenkins

O filmie Gdyby ulica Beale umiała mówić nie jest tak głośno, jak o pozostałych kandydatach. A szkoda, bo nowy film reżysera oscarowego Moonlight zasługuje na uwagę. Docenili go krytycy przyznając trzy nominacje do Oscara. Jedna z nich trafiła do Reginy King za rolę odważnej matki głównej bohaterki. To jej pierwsza nominacja w karierze!

Marina De Tavira jako Pani Sofia w filmie „Roma”, reż. Alfonso Cuarón

Film Roma to prawdziwa sensacja. Meksykańska produkcja zdobywa kolejne nagrody i nominacje do najważniejszych nagród w środowisku filmowym. Jest największym konkurentem Zimnej wojny w oscarowej kategorii Najlepszy film nieanglojęzyczny. W sumie został jednak nominowany w aż dziesięciu kategoriach! Jedna z nich wyróżnia odtwórczynię drugoplanowej roli pani Sofii, czyli gospodyni domu, w którym pracuje główna bohaterka. „Myślę, że byłam zaskoczona najbardziej ze wszystkich. Nie spodziewałem się tego w ogóle. Spodziewałem się, lub miałam nadzieję, że Roma dostanie nominację w innych kategoria, ale nie oczekiwałam jej dla mnie”, powiedziała aktorka o swojej nominacji. 

1/5
Emma Stone, Faworyta
Copyright @Materiały prasowe
1/5

Emma Stone jako Abigail Masham w filmie „Faworyta”, reż. Jorgos Lantimos

2/5
Amy Adams, Vice
Copyright @Materiały prasowe
2/5

Amy Adams jako Lynne Cheney w filmie „Vice”, reż. Adam McKay

3/5
Rachel Weisz, Faworyta
Copyright @Materiały prasowe
3/5

Rachel Weisz jako Sarah, księżna Marlborough w filmie „Faworyta”, reż. Jorgos Lantimos

4/5
Regina King, Gdyby ulica Beale umiała mówić
Copyright @Materiały prasowe
4/5

Regina King jako Sharon Rivers w filmie „Gdyby ulica Beale umiała mówić”, reż. Barry Jenkins

5/5
Marina De Tavira, Roma
Copyright @Materiały prasowe
5/5

Marina De Tavira jako Pani Sofia w filmie „Roma”, reż. Alfonso Cuarón

Wideo

Piękni, szczęśliwi, zakochani. Tak Karol i Małgorzata Strasburgerowie pozowali w sesji dla VIVY!  

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Aktorka żyje eko, chce zmieniać i chronić świat! „Nabrudziliśmy, musimy posprzątać, to nasz obowiązek. Albo zginiemy”, mówi MAJA OSTASZEWSKA. Antropolożka, wykładowczyni. Jak być matką, uczyła się od… szympansów - JANE GOODALL. TOMASZ MICHNIEWICZ: „W masowym wydaniu turystyka jest niszczycielską siłą, za co biorę częściową odpowiedzialność”, mówi. A także: słoni jest coraz mniej, coraz częściej rodzą się bez słoniowych ciosów. Czy można im skutecznie pomóc? W świecie zwierząt: Ferenstein-Kraśko, Sarapata, Zgrabczyńska, Olbrychscy, Tuszyńska, Urbańska, Jemioł, Dowbor… Zwierzęta są dla nich jak rodzina.