KRZYSZTOF KRAWCZYK PORTRET
Fot. Jan BIELECKI/East News
ZE ŚWIATA KULTURY

„Parostatek” jeden z największych przebojów Krzysztofa Krawczyka powstał w… 15 minut

Aż trudno uwierzyć, że ten przebój ma 45 lat! I chyba już zawsze będzie kojarzył się z Krzysztofem Krawczykiem

Agnieszka Dajbor 6 kwietnia 2021 15:41
KRZYSZTOF KRAWCZYK PORTRET
Fot. Jan BIELECKI/East News

To był 1976 rok. W radio i na dyskotekach królowała grupa Boney M z takimi przebojami jak „Daddy cool ”czy „Sunny”. Razem z Abbą wszyscy śpiewali „Dancing Queen”. A zespół Queen zadziwiał świat swoim mega hitem „Bohemian Rapsody”. Kto mógł sądzić, że wielkim przebojem zostanie piosenka o jakimś „Parostatku” i to jeszcze z dosyć dziwnymi słowami, że „głosem dziewczyny, tak pięknie śruba gra”. Śruba, głosem dziewczyny?! Ale Krzysztof Krawczyk wybrał tę piosenkę i nie pomylił się. Oto poruszająca historia piosenki Krzysztofa Krawczyka. Tak powstał słynny utwór „Parostatek

Krzysztof Krawczyk: samotny Trubadur

Krzysztof Krawczyk – wtedy 30-latek, rozstał się ze swoim zespołem i postawił na solową karierę „samotnego Trubadura”. W połowie lat 70. miał już ogromną popularność. Jako gwiazda jeździł na różne składankowe koncerty, śpiewał poezję (Siergieja Jesienina), ale też szykował singiel na którym przebojem miał być m.in. „Rysunek na szkle”. Na jednym z takich koncertów spotkał satyryka Tadeusza Drozdę, który miał przy sobie – na wszelki wypadek, tekst napisanej przez siebie piosenki. „Do głowy mi nie przyszło, że to będzie przebój. I, że zaśpiewa go Krzysztof Krawczyk” – wspominał po latach.

Zobacz: Ostatnie pożegnanie Krzysztofa Krawczyka. Manager artysty wkrótce przekaże szczegóły

Krawczyk zobaczył leżącą w garderobie kartkę ze słowami: „Parostatkiem piękny rejs, statkiem na parę piękny rejs” i od razu wiedział, że to jest to. „Ale piosenka!” wykrzyknął. Niedługo potem razem z kompozytorem Jerzym Milianem w ciągu 15 minut napisali do nich muzykę. W godzinę piosenka była gotowa do nagrania. Jak wspominał Andrzej Kosmala, menedżer Krzysztofa Krawczyka chyba żaden polski przebój nie powstał w takim tempie.

KRZYSZTOF KRAWCZYK ŻYCIE PRYWATNE
Fot. Wojciech OLSZANKA/East News

W czym tkwi fenomen piosenki Krzysztofa Krawczyka?

A dlaczego ta piosenka aż tak chwyciła? Może, jak mówił pisarz Jerzy Sosnowski w programie „Historia jednego przeboju” przyczynił się do tego film „Wielki Gatsby” ( ten z Robertem Redfordem i Mią Farrow z 1974 roku). Rozpoczął on wtedy wielką modę na wszystko, co było retro. A może „Parostatek” to po prostu świetna piosenka do zabawy i tańca.

Krawczyk zawsze śpiewał tę piosenkę nawet wtedy, gdy miał już „szlachetniejszy repertuar” i gdy nagrywał z Andrzejem Smolikiem. Wiedział, że publiczność na koncertach zawoła: „Parostatek!” Śpiewał ją na wiele sposobów, efektowne jest wykonanie z 2008 roku, z Opola, w jazzowej aranżacji Adama Sztaby, można je zobaczyć na youtubie, Krawczyk daje tam popis możliwości głosowych, naprawdę niezłych! 

KRZYSZTOF KRAWCZYK RODZINA
Fot. PIOTR DZIECIOLOWSKI/REPORTER

Wideo

Piękni, szczęśliwi, zakochani. Tak Karol i Małgorzata Strasburgerowie pozowali w sesji dla VIVY!  

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Aktorka żyje eko, chce zmieniać i chronić świat! „Nabrudziliśmy, musimy posprzątać, to nasz obowiązek. Albo zginiemy”, mówi MAJA OSTASZEWSKA. Antropolożka, wykładowczyni. Jak być matką, uczyła się od… szympansów - JANE GOODALL. TOMASZ MICHNIEWICZ: „W masowym wydaniu turystyka jest niszczycielską siłą, za co biorę częściową odpowiedzialność”, mówi. A także: słoni jest coraz mniej, coraz częściej rodzą się bez słoniowych ciosów. Czy można im skutecznie pomóc? W świecie zwierząt: Ferenstein-Kraśko, Sarapata, Zgrabczyńska, Olbrychscy, Tuszyńska, Urbańska, Jemioł, Dowbor… Zwierzęta są dla nich jak rodzina.