Krzysztof Penderecki
Fot. EastNews
O NICH JEST GŁOŚNO

Dwóch Polaków ma szansę zdobyć nagrodę Grammy. O kogo chodzi?

Damian Duda 12 lutego 2017 11:36
Krzysztof Penderecki
Fot. EastNews

Wśród artystów nominowanych do jednej z najbardziej prestiżowych nagród w świecie muzycznym znaleźli się Polacy! O statuetkę Grammy powalczą: Krzysztof Penderecki za album „Penderecki Conducts Penderecki’’ oraz baryton Mariusz Kwiecień za tytułową rolę w operze „Król  Roger’’. Statuetki zostaną wręczone po raz 59. w nocy w Los Angeles.

 

Przeczytaj też: Ogłoszono nominacje do Grammy 2017. Największa rywalizacja odbędzie się między Adele i Beyonce

„Penderecki Conducts Penderecki”

Album, który dostał nominację w kategorii: „Muzyka chóralna’’, zawiera pierwsze nagranie studyjne Krzysztofa Pendereckiego z Chórem i Orkiestrą Filharmonii Narodowej.  Znalazły się na nim również: nowa interpretacja jednego z utworów, które zapoczątkowały światową karierę kompozytora – „Psalmów Dawida", a także dwa inne dzieła – "Hymn do Św. Daniiła" i "Hymn do Św. Wojciecha". Krzysztof Penderecki został już pięciokrotnie nagrodzony statuetkami Grammy: w 1988,  dwukrotnie w 1999, a także w 2001 i 2013.

„Król Roger’’

Mariusz Kwiecień został nominowany w kategorii: „Najlepsze nagrania operowe’’ za główną rolę w operze Karola Szymanowskiego – „Król Roger’’. Która, jak podaje serwis Rzeczpospolita.pl, została okrzyknięta zarówno przez polskich jak i zagranicznych krytyków, jednym z najlepszych odczytań opery polskiego kompozytora. DVD, na którym można obejrzeć wykonania Mariusza Kwietnia, to zapis wykonania „Króla Rogera’’ w londyńskiej Royal Opera House z maja 2015 r.

Krzysztof Penderecki prywatnie

Poza muzyką i komponowaniem, jego największą miłością jest dworek w Lusławicach, który razem z żoną, Elżbietą Penderecką, od lat przywraca do dawnej świetności. To jego miejsce na ziemi. Każdą chwilę wolną od muzyki spędza na planowaniu i udoskonalaniu ogrodu-parku okalającego dwór. Sadzenie drzew to jakby przedłużenie życia, a Krzysztof Penderecki ma nadzieję, że zostawi po sobie nie tylko muzykę. W wywiadzie z 1997 roku kompozytor powiedział Krystynie Pytlakowskiej:

 

„Z drzewami to jak z muzyką. Komponowanie ogrodu jest podobne do tworzenia utworu muzycznego. I tu, i tam liczy się umiejętność myślenia całością, a nie poszczególnymi elementami. Ogród to zmatematyzowana natura, tak jak muzyka jest zmatematyzowaną emocją.’’

 

Krzysztof Penderecki za swą pracę i dokonania została uhonorowany wieloma odznaczeniami i wyróżnieniami, lecz w gruncie rzeczy nigdy nie chodziło mu o sukces, tylko o osiągnięcie celu, który już dawno temu sobie wytyczył.

 

„Dążę do niego i nikt nie może mi  w tym przeszkodzić, czy to w parku, czy to w muzyce. Napisanie jeszcze symfonii, które zaplanowałem, może jeszcze oratorium, może jeszcze jednej opery, trochę muzyki kameralnej. No i zbliżenie do ostatecznego kształtu mojego dzieła w Lusławicach. Staram się realizować w kilku dziedzinach, bo ciągle mam wrażenie czegoś jeszcze niespełnionego.’’

Wideo

Urszula Dudziak pojawi się w kolejnej edycji The Voice of Poland? Zapytaliśmy!

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

AGNIESZKA CEGIELSKA: „»Stary świat nie wróci«, napisałam to dwa lata temu w mojej książce »Naturalnie«, mówi dziennikarka, specjalistka od zdrowego żywienia. PATRYCJA WOY-WOJCIECHOWSKA, fotografka, autorka książek dla dzieci, dziewczyna z wielkiego miasta, zaczęła drugie życie na Mazurach. Jak ono wygląda? PROFESOR KRZYSZTOF SIMON – słynie z ciętego języka i tego, że nie owija w bawełnę. Właśnie został odznaczony medalem 75-lecia misji Jana Karskiego za wkład w walkę z pandemią. A także: Dlaczego robimy z naszej planety wielkie wysypisko śmieci? Czy mogę wpłynąć na los Ziemi, będąc w domu? Czy luksusowe hotele mogą być eko?