O NIE JEST GŁOŚNO

„Młodsza siostra Beyonce”, która ma szansę wygrać Eurowizję! Kim jest Eleni Foureira?

Artystka jest faworytką bukmacherów!

Konrad Szczęsny 9 maja 2018 21:15

To czarny koń tegorocznego Konkursu Piosenki Eurowizji. Media i fanów uwiodła swoją interpretacją tanecznego utworu Fuego, z którym reprezentuje Cypr. Bezpretensjonalna, zawsze uśmiechnięta i... seksowna. Dystans skraca w sekundę. Kocha to, co robi. Jej wtorkowy występ w półfinale widowiska już doczekał się ponad 1,5 miliona odtworzeń w serwisie Youtube i liczba ta wciąż rośnie. Kim jest Eleni Foureira?

Kim jest Eleni Foureira, reprezentantka Cypru na Eurowizji z piosenką Fuego?

Entela Fureraj, bo tak naprawdę nazywa się seksowna tancerka, piosenkarka, projektantka i aktorka, urodziła się w albańskim mieście Fier, jednak w wieku 10 lat przeprowadziła się z rodziną do Grecji z powodu rewolucji piramidowej. Dorastała w miejscowości Kalitea, znajdującej się na południe od Aten. Karierę rozpoczęła w 2007 roku, gdy dołączyła do girls bandu Mystique. Wylansowała z nim hit Min kaneis pos de tymasai, jednak formacja szybko się rozpadła. Nie przeszkodziło do jednak Eleni Foureirze w kontynuowaniu solowej kariery. W 2009 roku podpisała kontrakt z Universal Music Greece, dzięki czemu rok później wzięła udział w preselekcjach greckich do Eurowizji z utworem Kiwotos tu Noe, nagranym w duecie z Manosem Pyrowolakisem. Prezentacja spodobała się na tyle, że zajęła znakomite drugie miejsce i otarła się o reprezentowanie kraju w Oslo. Później przyszedł czas na doskonale przyjęte przez krytykę i publiczność cztery albumy: Eleni Foureira (2010), Ti poniro mou zitas (2012), Anemos agapis (2014) i Wasilissa (2017). Wylansowała w Grecji i na Cyprze takie hity, jak Anemos agapisSto theo me paei czy Ti koitas? Jest zaliczana do czołowych wokalistek młodego pokolenia w tych krajach, m.in. dzięki zdobyciu 10 prestiżowych na tamtejszym rynku statuetek MAD Music Awards (ceremonia ich wręczenia przypomina nieco formułą Eska Music Awards, jednak mają zdecydowanie większe znaczenie, szczególnie wśród przedstawicieli branży muzycznej).

Eleni Foureira na Eurowizji. Jak doszło do tego, że reprezentuje Cypr z piosenką Fuego

O jej udziale w wydarzeniu mówiło się już w 2015 roku, gdy rozważała zgłoszenie się do greckich eliminacji przed konkursem. Koniec końców nie zdecydowała się jednak na ten krok. Rok później wyraziła chęć wyjazdu na Eurowizję w barwach Grecji z piosenką Come Tiki Tam, jednak jej kandydatura została odrzucona przez publicznego nadawcę. Sytuacja powtórzyła się także rok później.

Jednak w lutym 2018 roku ogłoszono, że Eleni Foureira będzie reprezentowała na Eurowizji... Cypr! Co ciekawa, pierwotnie utwór Fuego, autorstwa uznanego na świecie producenta Alexa Papaconstantinou, którym spróbuje w sobotę podbić europejską publiczność, miała wykonać w stolicy Portugalii Helena Paparizou, jedyna jak dotąd zwyciężczyni Eurowizji w barwach Grecji z 2005 roku. Koniec końców nie zdecydowała się jednak na udział w wydarzeniu. Następnie nadawca tej śródziemnomorskiej wyspy zwrócił się do Tamty, młodej i popularnej w kraju wokalistki. Także ona nie podjęła tego wyzwania. Dopiero jako do trzeciej w kolejności zwrócono się do Eleni Foureiry, która propozycję przyjęła. 

Czy Cypr po raz pierwszy w historii wygra Eurowizję dzięki Eleni Foureirze?

Początkowo Eleni Foureira plasowała się w notowaniach bukmacherów w okolicach 30 miejsca. Jednak próby przed konkursem w Lizbonie sprawiły, że szturmem zdobyła serca dziennikarzy, fanów Eurowizji i przedstawicieli innych krajów. Dlaczego? Ponieważ jej występ jest niezwykle żywiołowy, zmysłowy, seksowny i dopracowany w każdym calu. Greczynka może pochwalić się pewnym wokalem i nienagannymi umiejętnościami tanecznymi. Utwór Fuego bardzo łatwo zanucić, zaś Eleni na scenie jest wulkanem energii. Gdy udziela wywiadów, jest bezpretensjonalna, skraca dystans w sekundę i chętnie flirtuje z dziennikarzami. Viralem w internecie stała się jej rozmowa z przedstawicielem fińskiej prasy, w którym zapytał on ją, co oznacza... „ah yeah ah yeah Fuego”, fragment tekstu jej konkursowej propozycji.

Czy w sobotę sięgnie po pierwsze Grand Prix dla kraju, który reprezentuje? Pod względem liczby występów na eurowizyjnej scenie, wyspa ta czeka na zwycięstwo w konkursie najdłużej. Póki co wszystko wskazuje na to, że Eleni Foureira przejdzie zarówno do historii Eurowizji, jak i Cypru. 

Podoba Ci się jej konkursowa piosenka?  

Wideo

Trendy na wiosnę 2021. Najmodniejsze makijaże na wiosnę 2021.

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

HALINA ROWICKA I ANNA KALCZYŃSKA Jak odnaleźć się w życiu po odejściu ukochanej osoby i czy matka i córka mogą się przyjaźnić. MARIA DĘBSKA o niezależnych kobietach: matce reżyserce, ikonie lat 60. Kalinie Jędrusik, którą zagrała, i o... sobie. MARIUSZ WILCZYŃSKI – malarz, performer, twórca animacji. Jego animowany film „Zabij to i wyjedź z tego miasta” to absolutny światowy hit! Pierwsza w historii Stanów Zjednoczonych kobieta wiceprezydent – KAMALA HARRIS zmienia świat. GRZEGORZ SKAWIŃSKI Życie rockmana w czasach pandemii. W cyklu PODRÓŻE: Czy w tym roku poszusujemy i gdzie – top lista najsłynniejszych zimowych kurortów.