Festiwal Young Arts
Fot. Materiały prasowe
ZE ŚWIATA MUZYKI

Międzynarodowe gwiazdy podczas 4. edycji Festiwalu Young Arts

Sprawdź, co wydarzy się w Krośnie

Konrad Szczęsny 10 lipca 2019 13:01
Festiwal Young Arts
Fot. Materiały prasowe

Tegoroczna 4. edycja Festiwalu Young Arts (10-14.07.2019) upłynie pod hasłem "Skrzyżowania". Krosno na 5 dni zamieni się w światową stolicę muzyki. Wśród zaproszonych gości pojawią się topowi artyści, m.in. Michał Urbaniak, najsłynniejszy kwartet smyczkowy - Kronos Quartet oraz po raz pierwszy w Polsce zespół Septura Brass, w skład którego wchodzą czołowi muzycy najlepszych europejskich orkiestr symfonicznych. Podobnie do lat ubiegłych wydarzenie ma charakter otwarty, a udział w koncertach jest bezpłatny.

Young Arts Festival to alternatywa dla festiwali muzyki poważnej i instrumentalnej. Charakteryzuje się świeżym spojrzeniem na muzykę, niekonwencyjnymi pomysłami, które od 3 lat przyciągają tłumy. Znakiem rozpoznawczym YAF jest łączenie różnych brzmień i gatunków w nieszablonowych, atrakcyjnych dla słuchaczy lokalizacjach.

W tym rokuniewątpliwą gwiazdą będzieKronos Quartet -najbardziej znany kwartet smyczkowy świata. Specjalizuje się on w promowaniu muzyki współczesnej, którą upowszechnia już od ponad czterdziestu lat (w tym repertuar cross-over), współpracując aktywnie m.in. z Arvo Pärtem, Stevem Reichem, Philippem Glassem,Davidem Bowieczy Nelly Furtado. Kwartet jest zdobywcą ponad 40 nagród, w tym nagrody Grammy oraz prestiżowych nagród Polar Music i Avery Fisher.

Na scenie festiwalu po raz pierwszy raz w Polsce usłyszymy także zespół Septura Brass.Jego członkowie to czołowi muzycy najlepszych europejskich orkiestr symfonicznych między innymi: London Symphony, Philharmonia Orchestra, Royal Philharmonic, BBC Symphony, Basel Symphony. Muzycy wykreowali nowy kanon repertuarowy dzięki transkrypcjom, aranżacjom i zamówieniom kompozytorskim na septet kreując nowy artystyczny wymiar zespołu złożonego wyłącznie z instrumentów dętych. Zespół na nowo zdefiniował istotę kameralnego brzmienia instrumentów dętych blaszanych, a jego solistów mogliśmy w Polsce usłyszeć jedynie na najsłynniejszych ścieżkach dźwiękowych superprodukcji filmowych.

Czwartą edycję festiwalu zamknie projekt „UrbSymphony” wybitnego skrzypka jazzowego Michała Urbaniaka wraz jego zespołem oraz towarzyszeniem Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Lwowskiej pod batuta maestro Marka Mosia. „UrbSymphony” to rewolucyjny projekt łączący brzmienie pełniej orkiestry symfonicznej z improwizacjami lidera oraz współczesnymi brzmieniami kreowanymi przez jego zespół. W „UrbSymphony” słychać elementy wielu gatunków muzyki (tak wydawało by się odległych): jazzu, folku i hip-hopu. Urbaniak połączył charakter i brzmienie polskiej muzyki ludowej (np. energetykę tańców oberka i mazurka) ze współczesnym drivem i groovem jazzowym. Repertuar złożony jest z kompozycji, w których przenikają elementy nowojorskiego jazzu, rapu z polską muzyką ludową i cytatami m.in. twórczości Karola Szymanowskiego.

Na festiwalowej scenie nie zabraknie również czynnika „Young”, czyli połączenia młodości i kolaboracji jazzu i hip hopu, które publiczność usłyszy dzięki Eskaubei & Tomek Nowak Quartet. Tu groove spotka się ze swingiem, tradycja z improwizacją, a tłusty i ciepły soulowy vibe z jazzową surowością. Pond to w programie festiwalu warsztaty plastyczno-muzycznych „Okofonia” oraz Jam-session, czyli wspólne muzykowanie.

Young Arts Festival od samego początku utrzymuje darmową formułę, otwierając publiczność na muzykę poważną, instrumentalną, cross-over. Dotychczasowe trzy edycje festiwalu pokazały i potwierdziły ogromny potencjał imprezy, której celem jest stanie się „Open’erem muzyki poważnej, cross-over”, czyli wydarzenia otwierającego widza na świeże spojrzenie na muzykę, pokazującego przy tym jak ciekawe idee rodzą się na skrzyżowaniach jej różnych gatunków.

O YOUNG ARTS FESTIVAL

Young Arts Festival to wydarzenie mające na celu popularyzację muzyki poważnej, instrumentalnej, cross-over. Cztery dotychczasowe edycje wydarzenia zgromadziły znakomitych muzyków z Polski i zagranicy m.in. Leszka Możdżera, Adama Bałdycha, Nikolę Kołodziejczyka czy Krzesimira Dębskiego, Kwartet Śląskioraz zaowocowały współpracą z prestiżowymi instytucjami jak Europejskie Centrum Krzysztofa Pendereckiego. Festiwal zdobył prestiżową nagrodę w kategorii Kultura i Media - Złoty Spinacz przyznawaną przez ZFPR. Young Arts Festival został uznany za najlepiej promowane wydarzenie kulturalne w Polsce w 2016 roku pokonując m.in. kampanię, która towarzyszyła Weekendowi Otwarcia Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016.

WIĘCEJ INFORMACJI NA: www.youngarts.pl

ORGANIZATOR
FUNDACJA YOUNG ARTS
PARTNERZY STRATEGICZNI
KROSNO MIASTO SZKŁA, MINISTERSTO KULTURY I DZIEDZICTWA NARODOWEGO, KULTURA DOSTĘPNA, URZĄD MARSZAŁKOWSKI WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO,

SPONSOR GŁÓWNY

SPLAST

SPONSORZY

GRUPA NOWY STYL, KROSNO GLASS

PARTNER TECHNICZNY

Mercedes-Benz Danuta i Ryszard Czach

PARTNERZY

REGIONALNE CENTRUM KULTUR POGRANICZA, PAŃSTWOWA WYŻSZA SZKOŁA ZAWODOWA W KROŚNIE, CENTRUM DZIEDZICTWA SZKŁA, BIURO WYSTAW ARTYSTYCZNYCH, I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. MIKOŁAJA KOPERNIKA W KROŚNIE, ZESPÓŁ SZKÓŁ MUZYCZNYCH W KROŚNIE, LOTNISKO KROSNO, AEROKLUB PODKARPACKI SZKOŁA LOTNICZA, DRUKARNIA HEDOM, EMKA DUO STUDIO, RESTAURACJA POSMAKUJ, RMF CLASSIC, TVP RZESZÓW, RADIO RZESZÓW, KROSNO 24, KROSNO SFERA

Young Arts Festival jest finansowany przy wsparciu Miasta Krosna
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury  

Festiwal Young Arts: MIACHAŁ URBANIAK
Fot. Materiały prasowe

Festiwal Young Arts: KRONOS QUARTET
Fot. Materiały prasowe

Festiwal Young Arts: Septura Brass
Fot. Materiały prasowe

Wideo

Urszula Dudziak pojawi się w kolejnej edycji The Voice of Poland? Zapytaliśmy!

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

FILIP CHAJZER Uśmiechał się, żartował, prowadził program, pomagał potrzebującym. Tak było na zewnątrz. Co naprawdę się z nim wtedy działo? Popularna blogerka i podróżniczka ANNA SKURA zaczęła nowe życie na Bali. ANNA LEWANDOWSKA, CÉLIA KRYCHOWIAK, MARINA ŁUCZENKO-SZCZĘSNA... Kto tak naprawdę stoi za sukcesem żon sławnych piłkarzy? RYSZARD HOROWITZ I ROMAN POLAŃSKI. Chłopaki z Krakowa, ocaleni z Zagłady, w poruszającej podróży do przeszłości. Uwaga! Talent: KASIA I JACEK SIENKIEWICZ z zespołu KWIAT JABŁONI. W cyklu PODRÓŻE Meksyk i jego tajemnice.