Fot. Getty Images
O TYM SIĘ MÓWI

Mija 20 lat od wydania „Harry'ego Pottera i Kamienia Filozoficznego”. Co skłoniło J.K. Rowling do stworzenia dzieła?

Sabina Zięba 26 czerwca 2017 17:30
Fot. Getty Images

Dokładnie 26 czerwca 1997 roku, czyli równo 20 lat temu, do brytyjskich księgarni trafił pierwszy tom sagi J.K. Rowling. Jednak prace nad książką "Harry Potter i Kamień Filozoficzny" rozpoczęły się już 7 lat wcześniej. W 1990 roku autorka podczas podróży pociągiem z Londynu do Manchesteru do ówczesnego chłopaka, dziennikarza portugalskiego pochodzenia, Jorge'a Arantesa, wymyśliła postać małego, czarnowłosego chłopca o magicznych umiejętnościach oraz większość fabuły pierwszej części. Mimo tego do realizacji przystąpiła kilka lat później.

Polecamy też:
„To koniec Harrego Pottera!”, grozi autorka. 7 rzeczy których nie wiesz o J. K. Rowling i jej książkach!


W 1992 roku wzięła ślub i zaszła w ciążę, jednak rok później była już po rozwodzie. W tym samym czasie zmarła jej matka. Wówczas Rowling wraz ze swoją córką przeprowadziła się do Londynu i wróciła do pisania. Przed pierwszą częścią przygód Pottera, stworzyła dwa inne dzieła, z których żadne nie zostało wydane. Następnie po ukończeniu magicznej książki w 1995 roku po wielu odmowach wreszcie nawiązała współpracę z wydawnictwem Bloomsbury. Mając na uwadze realizację drugiego tomu zgłosiła się po stypendium do Szkockiej Rady Artystycznej. Kupiła za nie komputer i w szybszym tempie zakończyła pracę nad "Harrym Potterem i Komnatą Tajemnic".

Polecamy też:
Od zera do bestsellera! E.L. James, J.K. Rowling... — to one zarabiają miliony!

Należy dodać, że początkowo pierwszą część przygód uczniów w Hogwarcie wydano w ilości zaledwie... 1000 egzemplarzy, z których połowa została rozesłana do bibliotek. Dodatkowo, podobno w trakcie tworzenia, autorka napisała aż 17 wersji pierwszego rozdziału. W niedługim czasie "Harry Potter i Kamień Filozoficzny" otrzymał nagrodę Nestle Smarties Book Prize, a następnie został odznaczony Książką Dziecięcą Roku przez British Book Awards. W Polsce powieść została wydana przez wydawnictwo Media Rodzina 10 kwietnia 2000 roku. Do dziś serię przetłumaczono na około 80 języków, przynosząc autorce około 1,5 miliarda dolarów zysku.

Wideo

Marynarki, kardigany, sukienki maxi, kozaki na słupku. Te produkty będą modne jesienią i zimą 2020/2021

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

MAŁGORZATA ROZENEK-MAJDAN i RADOSŁAW MAJDAN w przejmującej rozmowie o walce o dziecko, mierzonej poświęceniem, niepewnością, ale i wdzięcznością. MICHAŁ ŻEBROWSKI i EUGENIUSZ KORIN, dyrektor i reżyser Teatru 6. piętro. Czy się lubią, podziwiają i... kłócą. MARIOLA BOJARSKA FERENC Los naznaczony tragediami: wypadek mamy, walka o życie synka, rozwód, choroba męża. W cyklu EXTRA: Czy w kontekście niemieckich obozów koncentracyjnych może być mowa o modzie? – opowiada antropolożka mody Karolina Sulej. PODRÓŻ „Będziecie tam wracać”, mówi o Bieszczadach słynna podróżniczka Elżbieta Dzikowska.