polecane książki
Fot. Adobe Stock
VIVA! Tylko u nas

10 książek, które polecamy na wiosenno-letnie dni i wieczory

#zostańwdomu i czytaj!

Artykuł sponsorowany 19 kwietnia 2020 15:11
polecane książki
Fot. Adobe Stock

Czytanie książek to czynność, która zmienia nasze życie na lepsze. Uwrażliwia, poszerza horyzonty, bywa ucieczką od zmartwień, a także redukuje stres i wzbogaca słownictwo. Jest swego rodzaju treningiem mózgu -  dzięki niemu nasza pamięć jest lepsza i trwalsza, a ryzyko zachorowania m. in. na chorobę Alzheimera zmniejsza się. Niczym bieganie poprawia kondycję – w tym przypadku psychiczną, a naukowcy wykazują, że opóźnia również proces starzenia. Nic tylko czytać!

Przed wami 10 tytułów, po które warto sięgnąć w sezonie wiosenno-letnim. 

1. Agnieszka Pietrzyk, „Nikt się nie dowie”

Agnieszka Pietrzyk - Nikt się nie dowie
Fot. Materiały prasowe

„Nikt się nie dowie” to najnowsza książka Agnieszki Pietrzyk, autorki bestsellerowego thrillera „Zostań w domu”.

Borys Rottman, odnoszący sukcesy pisarz kryminałów, znajduje ciało żony pod tarasem ich nadmorskiego domu. Wokół jej tajemniczej śmierci rozpoczyna się śledztwo. Czy to wypadek, samobójstwo czy może... morderstwo? Na jaw wychodzą długo skrywane tajemnice i rodzinne brudy - romanse, zdrady i nieuczciwy biznes.

Dlaczego przy ciele ofiary było szkło? Czy ze śmiercią żony Borysa ma coś wspólnego zniknięcie jego najstarszego syna? I w końcu - kto przyczynił się do śmierci kobiety?

2. Karolina Wilczyńska, „W kolorze wrzosu”

Karolina Wilczyńska - W kolorze wrzosu
Fot. Materiały prasowe

Książka „W kolorze wrzosu” to siódmy tom serii „Rok na Kwiatowej”.

Główną bohaterką jest prawniczka Danuta, która powoli traci traci kontakt z dorastającym synem. W pracy także nie układa się najlepiej - właściciel konkurencyjnej kancelarii stara się jej zaszkodzić. Nieoczekiwane wsparcie otrzymuje od swoich sąsiadek, z którymi tworzy nowe, niezwykłe więzi. Pomoc kobiet okaże się balsamem dla zlęknionego i samotnego serca.

Czy ambitna adwokat przestanie udawać, że doskonale panuje nad swoim życiem i jaką rolę w tej historii odegrają delikatne kwiaty wrzosu, które podobno przynoszą nieszczęście?

3. Klaudia Bianek, „Życie po Tobie”

Klaudia Bianek - Życie po tobie
Fot. Materiały prasowe

Po stracie ukochanego męża Eliza musi na nowo ułożyć sobie życie. Spokoju i zapomnienia szuka na wsi, wśród rodziny i przyjaciół. Uciekając od miejskiego zgiełku odnajduje nie tylko ukojenie, ale i przyjaźń, która być może przerodzi się w silne uczucie...

Tę wzruszającą opowieść o kobiecej sile, samotności i miłości, której mimo wszystko zawsze warto wypatrywać szczególnie polecamy tym z was, które poszukują nowego sensu i inspiracji.

4. Joanna Szarańska, „Poranki na Miodowej 1”

Joanna Szarańska - Poranki na miodowej
Fot. Materiały prasowe

Autorka bestsellerowych „Czterech płatków śniegu” powraca z pełną emocji i wzruszeń nową serią obyczajową.

Bohaterką „Poranków na Miodowej 1” jest Małgorzata - kobieta po przejściach, której wreszcie udało się zapomnieć o przeszłości. Wiedzie szczęśliwe życie aż do dnia otrzymania listu w błękitnej kopercie. Zawarta w nim pewna informacja skłania ją do powrotu na Miodową. W starej księgarni, gdzie półki uginają się od książek, a kraciasty fotel kusi swą miękkością, Małgorzata wraca myślami do lat dzieciństwa i odkrywa tajemnice swej rodziny. 

Jak na powrót Małgorzaty zareagują jej dawni przyjaciele i sąsiedzi? Czy na pewno jej związek jest udany? A może... na Miodowej czeka na nią ktoś wyjątkowy? 

5. Jacek Karczewski, „Noc sów. Opowieści z lasu”

Jacek Karczewski - Noc sów. Opowieści z lasu
Fot. Materiały prasowe

Mroczne, tajemnicze, mądre i przeklęte. Dzięki tej książce dowiecie się, jakie naprawdę są sowy.

Czy mogą zażywać długich kąpieli i czy widzą w ciemnościach absolutnych? Czy rzeczywiście są tak mądre, jak sądzimy? Czy sowa Hedwiga mogła być wieloletnią przyjaciółką Harry’ego Pottera? I wreszcie - który przedstawiciel sowiego gatunku jest Księciem Ciemności? Na te i inne pytania odpowie autor, Jacek Karczewski. 

6. Stephen R. Bown, „Wyspa niebieskich lisów. Legendarna wyprawa Beringa” (Przełożyli: Krzysztof Cieślik, Maciej Miłkowski)

Stephen R. Bown - Wyspa niebieskich lisów. Legendarna wyprawa Beringa
Fot. Materiały prasowe

„Wyspa niebieskich lisów” to opowieść o czasach wielkich przygód, kiedy naukowcy byli prawdziwymi bohaterami i niebezpieczeństwa doświadczali na własnej skórze, poświęcając się w imię nauki, pieniędzy, sławy i uznania.

Przed wami prawdziwa historia największej, najdłuższej i najdroższej ekspedycji naukowej wszech czasów. Udanej, choć tragicznej i do tej pory nieopowiedzianej. Wyprawa nazwana Wielką Ekspedycją Północną kosztowała jedną szóstą rocznych przychodów Imperium Rosyjskiego, obejmowała ponad trzy tysiące naukowców i żeglarzy. I choć obyła się ponad dwa wieki temu, jej zdobycze wciąż stanowią istotny element naukowego dziedzictwa współczesnego świata.

7. Izabela Janiszewska, „Wrzask”

Izabela Janiszewska - Wrzask
Fot. Materiały prasowe

„Wrzask” to literacki debiut dziennikarki, Izabeli Janiszewskiej. Reporterka Larysa Luboń wpada na trop sadystycznego sponsora - mężczyzny płacącego studentkom za brutalny seks. Tymczasem, ekscentryczny policjant Bruno Wilczyński usiłuje rozwiązać zagadkę tajemniczej śmierci młodej dziewczyny, która niepokojąco przypomina mu pewną sprawę sprzed lat...

Polecamy nasz wywiad z autorką: Kobieta wielu talentów. Izabela Janiszewska o debiutanckiej powieści i życiowych zawirowaniach

8. Rebecca Makkai, „Wierzyliśmy jak nikt” (Przełożył: Sebastian Musielak)

Rebecca Makkai - Wierzylismy jak nikt
Fot. Materiały prasowe

„Wierzyliśmy jak nikt” Rebekki Makkai to jedna z najgłośniejszych powieści ostatnich lat. W obliczu pandemii, z którą się obecnie zmagamy, to także lektura zaskakująco aktualna.

Autorka w przejmujący sposób opisuje pandemię AIDS w Chicago w latach 80. ubiegłego wieku, przeplatając ówczesne, tragiczne wydarzenia ze współczesnością. Polski pisarz, laureat „Paszportów Polityki”, Ignacy Karpowicz napisał: to zaskakująco intymna, dowcipna i czuła powieść o nienawiści i miłości w czasach zarazy. My, dodamy od siebie, ze to prawdziwe, literackie arcydzieło, które właśnie teraz zasługuje na szczególną uwagę.

9. Adam Faber, „Koniec ery. Kroniki Jaaru”

Adam Faber - Kroniki Jaaru. Koniec ery
Fot. Materiały prasowe

„Koniec ery. Kroniki Jaaru” to finał magicznej serii Adama Fabera, którą pokochały tysiące dzieci i nastolatków. 

Świat Jaaru trzęsie się w posadach. Pradawne zło, niegdyś niszczące Jaar, odrodziło się, by ostatecznie zgładzić niezwykły świat. Dawni wrogowie stają się przyjaciółmi, a każdy z nich może podstępnie służyć mrocznym siłom. 

Kim jest błękitne dziecko? Dlaczego kolejny magiczny zakon zaprzysiągł się przeciw misji Strażników Żywiołów? Co wiedziała Annwynn Beedlebee? W jaką pułapkę schwytał Kate i jej przyjaciół Przeklęty? Czy ostatni tom „Kronik Jaaru” odpowie na wszystkie pytania?

10. Paulina Hendel, „Droga dusz. Żniwiarz. Tom 4” 

Paulina Hendel - Żniwiarz. Droga dusz
Fot. Materiały prasowe

Ostatni tom bestsellerowej serii dla młodzieży, uznanej przez portal lubimyczytac.pl za jedną z najlepszych w minionym, 2019 roku.

Ciemność zalała Wiatrołom. Nadeszła trzynasta pełnia, a wraz z nią nowe demony. Feliks ma wrażenie, że w tym rozdaniu dostał od losu najgorsze karty. Odkrywa, że ludzie mogą być równie nieobliczalni i żądni krwi, co nawi. Magda w pogoni za Niją oddala się od rodzinnego miasteczka. Czy uda jej się odkryć, kim tak naprawdę jest, zanim będzie za późno? I czy droga dusz zaprowadzi ją z powrotem do domu?
 

Artykuł powstał z udziałem Wydawnictwa Poznańskiego.

Wideo

Urszula Dudziak pojawi się w kolejnej edycji The Voice of Poland? Zapytaliśmy!

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

MAGDA GESSLER o tym, jak mała Nena – „wnuczka jak z bajki”, córka Lary, odmieniła jej życie. Skandalistka PARIS HILTON – seksnagrania, narkotykowe i alkoholowe ekscesy, liczni kochankowie i… czwarte zaręczyny. ANDRZEJ KOSMALA o KRZYSZTOFIE KRAWCZYKU: „Był wojownikiem i walczył do końca”, mówi najbliższy przyjaciel i menedżer zmarłego artysty. EWELINA WOJDYŁO I JANUSZ LEON WIŚNIEWSKI – „Niebezpiecznie oczytana polonistka” i autor kultowej powieści „Samotność w sieci” zdradzają kulisy swojej miłości. W cyklu EXTRA: Wizjoner street artu, antyartysta, którego prace kosztują krocie, niczym współczesny Zorro zawładnął zbiorową wyobraźnią. Jednym słowem BANKSY.