Antonina Żabińska i Jessica Chastain
Fot. Świat Książki, materiały prasowe
Historia odważnej Polki

Ukrywała Żydów w warszawskim zoo. Hollywood kręci o niej film

MA 10 września 2015 12:25
Antonina Żabińska i Jessica Chastain
Fot. Świat Książki, materiały prasowe

On był dyrektorem warszawskiego zoo, ona jego żoną i opiekunką zwierząt. W czasie II wojny Jan i Antonina Żabińscy puste klatki po zwierzętach wykorzystywali do przemycania Żydów z terenów getta - uratowali w ten sposób setki osób. Tą prawdziwą historią sprzed 70 lat zainteresowało się Hollywood, które o odważnej Polce zaczyna kręcić film "The Zookeeper’s Wife".

 

- Była piękną, wysoką blondynką, podobno nawet ktoś się jej oświadczył, proponując za nią owce i wielbłądy. Po latach mój ojciec śmiał się z tej anegdoty, żartując, że tak marnie skończyła - Teresa Żabińska-Zawadzki, córka Antoniny i Jana Żabińskich wspominała z uśmiechem w jednym z wywiadów. Jej matka wyszła za mąż za wybitnego zoologa i twórcę warszawskiego zoo, a w 1929 roku jego pierwszego dyrektora - Jana Żabińskiego. Razem tak sprawnie zarządzali ogrodem, że uchodził za jeden z najlepiej zorganizowanych w ówczesnej Europie.

 

Ukrywali Żydów i Polaków w zoo

 

Wybuch wojny w szczególny sposób dotknął zoo - ze względu na bliskość jednej z artylerii obrony przeciwlotniczej Warszawy, mocno ucierpiało w bombardowaniach. Sporo zwierząt zginęło, część uciekło. Cenniejsze okazy Niemcy przewieźli do swoich ogrodów zoologicznych, m.in. w Królewcu, Hanowerze i Wiedniu, a resztę zamordowali - urządzili sobie polowanie w Sylwestra 1940 roku, a potem w ich pomieszczeniach utworzyli hodowlę świń.

 

Jan Żabiński i jego żona Antonina
Fot. Yad Vashem

Na zdjęciu: Jan Żabiński był dyrektorem warszawskiego zoo od 1929 do 1951 roku, którym zarządzał razem z żoną Antoniną

 

 

Korzystając z prawa wstępu do getta w celu zbierania odpadów restauracyjnych dla świń, Żabiński pomagał Żydom wydostać się na zewnątrz. Przeszmuglowanych Żydów Żabińscy, mieszkający z kilkuletnim synem, ukrywali w zoo. Wykorzystywali do tego opustoszałe pomieszczenia i klatki (np. bażanciarnię), ponadto niektórzy z nich mieszkali w piwnicy willi Jana i Antoniny, znajdującej się na terenie ogrodu.

 

Byli to nie tylko Żydzi, ale i Polacy związani z podziemiem. Wśród nich m.in. rzeźbiarka Magdalena Gross, pisarka i dziennikarka Rachela Auerbach i ceniony mikrobiolog, współorganizator Polskiej Akademii Nauk Ludwik Hirszfeld. Przewijały się całe rodziny, wielu dziś bezimiennych. Antonina dbała o ich bezpieczeństwo i wyżywienie, Jan organizował dokumenty i nową tożsamość.

 

Daniel Brühl
Fot. materiały prasowe

Na zdjęciach: Daniel Brühl zagra Lutza Hecka, naczelnego hitlerowskiego zoologa, który przejął kontrolę nad zoo Żabińskich i zakochał się w Antoninie

 

 

Odważną Polkę zagra gwiazda nominowana do Oscara

 

Para uratowała w ten sposób setki osób. W 1965 roku obydwoje zostali uhonorowani przez Instytut Yad Vashem - nadano im tytuł Sprawiedliwych wśród Narodów Świata. Prezydent Lech Kaczyński pośmiertnie odznaczył ich Krzyżami Komandorskimi Odrodzenia Polski (para spoczywa na warszawskich Powązkach).

W 2007 roku ich historia doczekała się książki “The Zookeeper’s Wife” (w Polsce wydana pod tytułem “Azyl. Opowieść o Żydach ukrywanych w warszawskim zoo”) - amerykańska pisarka, Diane Ackerman, opierała się głównie na pamiętnikach Antoniny Żabińskiej.

 

I to właśnie ta książka posłużyła jako scenariusz filmu. W Antoninę Żabińską wcieli się dwukrotnie nominowana do Oscara 38-letnia Jessica Chastain. Zaś w Lutza Hecka, naczelnego hitlerowskiego zoologa, który przejął kontrolę nad zoo Żabińskich i zakochał się w Antoninie, zagra Daniel Brühl.

 

Film ma być gotowy na przyszłoroczny festiwal filmowy w Cannes.

 

Jessica Chastain
Fot. Universal Pictures

Na zdjęciu: Antonię Żabińską zagra Jessica Chastain, nominowana do Oscara  m.in. za film "Wróg numer 1"

Wideo

Urszula Dudziak pojawi się w kolejnej edycji The Voice of Poland? Zapytaliśmy!

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

FILIP CHAJZER Uśmiechał się, żartował, prowadził program, pomagał potrzebującym. Tak było na zewnątrz. Co naprawdę się z nim wtedy działo? Popularna blogerka i podróżniczka ANNA SKURA zaczęła nowe życie na Bali. ANNA LEWANDOWSKA, CÉLIA KRYCHOWIAK, MARINA ŁUCZENKO-SZCZĘSNA... Kto tak naprawdę stoi za sukcesem żon sławnych piłkarzy? RYSZARD HOROWITZ I ROMAN POLAŃSKI. Chłopaki z Krakowa, ocaleni z Zagłady, w poruszającej podróży do przeszłości. Uwaga! Talent: KASIA I JACEK SIENKIEWICZ z zespołu KWIAT JABŁONI. W cyklu PODRÓŻE Meksyk i jego tajemnice.